Köseömer Köyü Boşnaklarını Bilir misiniz ? » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Köseömer Köyü Boşnaklarını Bilir misiniz ?

Bu haber 01 Ocak 2016 - 21:12 'de eklendi ve 444 views kez görüntülendi.

KÖSEÖMER KÖYÜ

Köseömer Köyü,Edirne’ye bağlı Havsa ilçesinin bir köyüdür.Kayıtlara göre Trakyada kurulan ilk Boşnak Köyüdür.

1904 yılında Bosna’nın Krajina (Bihaç-Cazin-Velika Kladuşa- Buzim-Bosanska Krupa-BosanskiPetrovac)bölgesinden Osmanlı topraklarına göç eden Boşnaklar tarafından kurulmuştur. 1878 yılında Bosna Hersek bölgesinin yönetiminin Avusturya ya bırakılmasından sonra daha doğudaki güvenli olan Osmanlı topraklarına göçler başlamış 1904 yılında da Krajina bölgesinden 100,000 civarında insan kargaşadan kurtulmak amacı ile karayolu ile önce Selanik, ordan da Trakya ve Anadolu’ya göçmüşlerdir.

Köseömer Köyü 1904 yılında Osmanlı  ordusundan emekli olan Ömer adında bir subaya ait Çiftlikte 700 hane civarında Boşnak ilk olarak bu çiftliğin etrafına yerleştiler. Kısa bir süre sonrada Boşnakların 200 hanesi Kırklareli Merkez Kocahıdır Köyüne, 200 hanesi de Edirne Süleoğlu Akardere Köyüne yerleştiler.(Bu iki köydeki Boşnaklar ve Köseömer’den 100 hane 1920 yılında Adapazarı’na göçmüştü. Kocahıdır ve Akardere’de Boşnak kalmamıştır.)

Köseömer köyü Boşnakları Türkiye cumhuriyeti kurulana kadar Balkan savaşı ve Rum-Bulgar Çetecilerin isgali sıralarında 3 kere daha (İlkinde Konya Ereğli ye İkincisinde Tekirdağ ya Üçüncüsün de Bursa İnegöl e)yerlerinden göç edip geri gelmişlerdir.1912 yılında Köye Kolaşin’den 2 hane daha Boşnak gelmiştir.

Köye 1922 Yılında Bulgaristan dan göçmenler gelmiş Aşağı Mahalleyi kurmuşlar uzun yıllar Yukarı Mahalle ve Pişman Mahallede yaşayan Boşnaklarla Aşağı Mahallede yaşayan Dağlılar birbirleri ile görüşüp karışmamışlardır. 1970 lı yılların başına kadarda aralarında soğukluk devam etmiştir. Köyüde şu anda bile Dağlılar ve Boşnaklar ayrı ayrı mezarlıklara
gömülürler.

Köseömer Köyü konum olarak Havsa İlçesinin Kuzey Doğusunda yer alır İlçe merkezine uzaklığı 8 km dir. E6 Köy arazisinin içinden geçmektedir. Köseömerde genç Boşnak nüfusu yoktur. Ekonomik şartlardan dolayı 1950 li yıllardan başlayarak bugüne kadar başta İstanbul ve Lüleburgaz olmak üzere göç etmişlerdir Şu anda köyde 15-20 hane civarında Boşnak vardır bunlarda yaşlı çiftlerdir.

Köseömer’de Boşnak adetleri yıllarca sıkı sıkıya korunmuştur.Türkiye’de doğup büyümelerine rağmen 1960’lı yıllara kadar özellikle kadınlar Türkçe bilmezlermiş. Köseömer’de Boşnakça’nın Krajina (Hırvatça ya yakın) lehçesi kullanılır. Örneğin Ekmek- Kruh, Fasulye -Grah. Konuşmak -İlglenişidir.

Boşnak mutfağının unutulmuş yemeklerine Klukuşa ya Şkrle ye Obaruşa’ya hala Köseömer’de rastlamak mümkündür.Köyün yaşlılarından Mujo ve Halil’in hikayelerini ve Krajina yöresine ait Zaplakala stara majka Dzafer begova, Vezak veze Adem Kada, U Cazinu Bijela Kula gibi sevdalinkaları dinlemek mümkündür.

Köseömer Boşnakları arasında Paiç, Çavuşeviç, Kekiç, Kendiç, Pilipoviç, Cerimoviç, Rahmanoviç, Durmiç, Sariç, Mauşiç, Muşiç, Memiç, Kraleviç, ve adını unuttuğun birkaç aile daha vardır. Köseömer Boşnaklarının özellikle yeni nesli arasında eğitimli insan sayısı oldukça çoktur. Öğretmen, Mühendis, İmam, Astsubay, Sporcu,Doktor, Doçent, Emniyet Müdürü, Milletvekili yetişmiş haklıda vardır. Örneğin 1983 te SODEP ten Edirne Milletvekili
Seçilen Muhittin YILDIRIM ,Florida Üniversitesi (ABD) de görev yapan Yard.Doç.Dr. Mesut YAVUZ ve Çorlu Emniyet Müdürü Muhittin SERT Köseömer Boşnakları’ndandır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok