Karakaçanov " Mestan’ın Türklere Azınlık Statüsü Talebi Provokatif Savcılık Harekete Geçmeli" » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Karakaçanov ” Mestan’ın Türklere Azınlık Statüsü Talebi Provokatif Savcılık Harekete Geçmeli”

Bu haber 07 Kasım 2017 - 18:00 'de eklendi ve 36 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç Boşnak Medya

DOST partisi lideri Mestan, Bulgaristan’daki Türklere azınlık statüsü verilmesini istedi. Başbakan Yardımcısı Karakaçanov, Mestan’ın taleplerinin “provokatif” olduğunu savunarak, savcılığı harekete geçmeye çağırdı

Bulgaristan’da Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan, ülkede yaşayan Türklere azınlık statüsü verilmesini istedi.

Özel bir televizyon kanalına konuk olan Mestan, ülkede egemen tek uluslu devletçiliğe bağlı etnik ulus anlayışının, Türk ve Müslümanlara karşı uygulanan asimilasyon politikalarına hizmet ettiğini söyledi.

DOST partisinin, her türlü bölücülük girişimlerine karşı olduğuna işaret eden Mestan, üstü örtülü olarak Türklere azınlık statüsü verilmesini talep etti. Mestan, “Etnik Türk olarak böyle saygı görmek istiyorum. Bulgaristan’ın, Arnavutluk, Ukrayna ve Macaristan’da yaşayan soydaşları için talep ettiği hakların ötesinde bir şey istemiyorum.” ifadelerini kullandı.

Seçim kampanyasını, resmi dil Bulgarca yürütmek zorunda kaldığını dile getiren Mestan, “Seçim kampanyası sırasında ana dilimde konuşma hakkım çiğnenmiştir.” dedi.

Ülkede “tek uluslu Bulgaristan devleti” kavramının halen tartışılmadığına dikkati çeken Mestan, “Bir milliyetin içinde bir, iki veya daha çok etnisite olabilir.” diye konuştu.

Çocuklarını Türkçe dil derslerine yollayamadığını, bu eksikliği aile ortamında gidererek onlara ana dilini öğrettiğini anlatan Mestan, ülkede ana dil öğretiminin halen seçmeli ders olduğunu anımsattı.

MESTAN’A TEPKİ

Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov, Mestan’ın, Türklere azınlık statüsü verilmesine ilişkin taleplerinin “provokatif” olduğunu savunarak, savcılığın hemen harekete geçmesini istedi.

AB üyesi olan Bulgaristanın Başbakan yardımcısı Karakaçanov, “Mestan uzun zamandır siyasette dolaşıp duruyor, bu zaman zarfında anayasayı okusaydı, anayasada Bulgaristan’da toplu azınlık haklarının tanınmadığını, kişisel hakların tanındığını görürdü.” ifadelerini kullandı.

Anayasada, Bulgaristan’da dini, etnik veya başka toplulukların kolektif haklarından söz edilmediğine, dini inancı, cinsiyeti ve diğer özellikleri ne olursa olsun tüm vatandaşların kişisel haklarının garanti altına alındığına vurgu yaptı.

Nüfusu 7 milyona yakın Bulgaristan’da, yaklaşık 1 milyona yakın Türk ve Müslüman yaşıyor.

Kaynak:Dünya Bülteni

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok