Karadağ Boşnakları "Milli Bayram teklifini" geri çektirdi » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Karadağ Boşnakları “Milli Bayram teklifini” geri çektirdi

Bu haber 11 Mart 2017 - 13:06 'de eklendi ve 52 views kez görüntülendi.

Türk ve İslam karşıtlığıyla bilinen II. Petar Nyegoş’un (II. Petar Petrović-Njegoš) doğum gününün Milli Bayram olması yönündeki teklif, Karadağ’da yaşayan Boşnakların protestoları üzerine geri çekildi.

Türkler ve İslamiyet aleyhinde bilinen en karalayıcı ve provokatif kitaplardan olan “Dağ Çelengi” adlı kitabın müellifi olan Karadağ’ın 1830-51 yılları arasındaki prens piskoposu Nyegoş’un doğum gününün “Milli Bayram” olarak kutlanması yönündeki teklif, Karadağlı Müslümanlar’ın tepkileri üzerine iptal edildi. 

Müslüman öldürmek üzerine şiirler yazan ve Bosna Hersek’te 1992-95 yılları arasındaki savaşta dizeleri Çetnikler tarafından çok sık alıntılanan Karadağ Prensi Nyegoş’un  anısına yapılması planlanan milli bayrama ilişkin kanun tasarısı, iktidarı oluşturan koalisyondaki Boşnak partisi tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Karadağ merkezli Vijesti gazetesinin haberine göre Boşnak partisinin yasa lehine rey kullanmayacağını ilan etmesinin ardından yasanın geçmesi için mecliste çoğunluğa ulaşamayacağından endişe eden Karadağ hükümeti, teklifi geri çekti.

Daha öncede eski Başbakan Milo Djukanoviç liderliğindeki hükümet de 2013 yılı Ekim ayında benzer bir kanun teklifi sunmuş ama tasarı yine Boşnakların muhalefeti nedeni ile gündemden düşürülmüştü.

Kaynak:Zambak.ba

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok