İZMİR BOSNA SANCAK DERNEK'İNDEN TEPKİ GELDİ » Boşnak Medya
SON DAKİKA

İZMİR BOSNA SANCAK DERNEK’İNDEN TEPKİ GELDİ

Bu haber 30 Mayıs 2017 - 15:04 'de eklendi ve 45 views kez görüntülendi.
 
 
 
Zeynep Işıl Hamziç.
 
SIRP’LAR BELGRAD YAKINLARINDA CAMİ YIKTI
 
Sırp Özel Kuvvetler Tarafından Cami Yıkıldı. Ramazan öncesi Sırbistanda ruhsatsız gerekçesiyle camii yıkımı yapıldı. Belgrad şehrine bağlı şirin bir ilçe olan Zemun’da Müslümanların tek camisi ruhsatsız gerekçesiyle Sırp özel kuvvetler tarafından yıkıldı. Yapılaşmanın yüzde 80’nin ruhsatsız olduğu şehirde Müslümanların tek camisini yıktı.
 
Mübarek Ramazan ayına günler kala Müslümanların Zemun’da ki tek Cami’nin Sırplar tarafından ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkılmasına bölgede yaşayan Müslümanlar dini özgürlüklerinin ellerinden alındığını ve kısıtlamalar getirildiğini söylerken, Cami yıkımına bir tepki de İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül’den geldi.
 
Dernek Başkanı Abdullah Gül tepkisini şu sözlerle ifade etti; Bir zamanlar Osmanlının hüküm sürdüğü Balkanlarda yaşayan değişik dinlere mensup vatandaşlara hiç baskı yapmadığı ve Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden günümüze ülkemizde yaşayan değişik dinlere mensup vatandaşlara hiçbir zaman baskı uygulanmamıştır. Sırp yetkililerin yaptığı cami yıkımının hiçbir gerekçesi olamaz olmamalıdır. Sırplara Fatih Sultan Mehmet’in 1463 yılında Bosna’yı fethettiğinde orada yaşayan halklara sunduğu ahtename’yi hatırlatmak isterim. Ayrıca, Avrupa İnsan hakları Evrensel bildirgesi Madde:18 şunu söylüyor; Herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne hakkı vardır. Bu hak, din veya topluca, açık olarak ya da özel biçimde öğrenim, uygulama, ibadet ve dinsel törenlerle açığa vurma özgürlüğünü içerir. Sırp Hükümeti bu maddeden bi haber galiba. Sırp Hükümetini Cami’yi yıkmasından ötürü kınıyorum ve yaptığı bu yanlıştan en kısa sürede döneceğini umut ediyorum dedi.

 
BOŞNAK MEDYA
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok