İzlemeniz Gereken Bosna Hersek Yapımı 10 Film » Boşnak Medya
SON DAKİKA

7 Savaş Suçlusu Yargılanacak !

Bosnadan Haberler, Haber

İzlemeniz Gereken Bosna Hersek Yapımı 10 Film

Bu haber 08 Kasım 2021 - 19:30 'de eklendi ve 68 views kez görüntülendi.

İzlemeniz gereken Bosna Hersek yapımı 10 film

 

 
İzlemeniz gereken Bosna Hersek yapımı 10 film

QUO VADIS, AIDA? (Nereye Gidiyorsun Aida?)

“Nereye Gidiyorsun Aida?“ Jasmila Zbanic tarafından yazılan ve yönetilen 2020 yapımı bir savaş ve dram filmidir. On iki yapım şirketinin uluslararası ortak yapımı olan film, 77. Venedik Uluslararası Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde gösterildi. Aynı zamanda film, 93. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında aday gösterildi.

Birleşmiş Milletler tarafından güvenli bölge ilan edilen Srebrenitsa merkezli Hollanda Birleşmiş Milletler kuvvetinde çevirmen olarak çalışan bir ilkokul öğretmeninin hikayesine odaklanıyor. Filmdeki olaylar, çevirmen olan Aida’nın, Sırp Cumhuriyeti Ordusu’nun Srebrenitsa’yı ele geçirmesinin ve bölgedeki Boşnak nüfusa karşı etnik temizliğe başlamasının ardından ailesini kurtarmaya çalıştığında gerçekleşiyor. Srebrenitsa kuşatma altındayken, Sırp güçlerinin şehre girişi Birleşmiş Milletler tarafından bir ültimatomla engelleniyor. Film, Bosna Hersek‘te yaşanan kanlı savaş sırasında yaşananları özetliyor, bu küçük ülkenin tarihine ilgi duyuyorsanız izlemenizi tavsiye ederiz.

Ničija Zemlja (Tarafsız Bölge)

“Tarafsız Bölge“, Danis Tanović’in yönettiği ilk uzun metrajlı film olarak 2001 yılında çekilmiş bir Bosna savaş dramasıdır. Ana roller Branko Djuric, Rene Bitorajac ve Filip Sovagovic tarafından oynandı. Film, En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü, En İyi Yabancı Film Altın Küre ve Cannes Film Festivali En İyi Orijinal Senaryo Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda film ödülü kazandı. Saraybosna Film Festivali’nde en iyi film ödülünün yanı sıra seyirci ödülünün de sahibi oldu.

Konusu 1993 yılında Bosna Hersek’te en zorlu çatışma sırasında geçiyor ve hikaye, iki savaşan tarafa ait olan ve kimsenin topraklarında olmayan iki asker Nino ve Ciki’ye odaklanıyor, üçüncü asker ise bir mayın tuzağında sıkışıp kalıyor. Ordularının siperleri arasında bir siperde yan yana duran iki askerin bazen ironik, bazen dramatik olan mücadelesi, hem bu düşmanlıkların bir alegorisi hem de mantıksız nefretleri, etkisiz barış güçleri ve medyanın kafa karışıklığı ile tüm savaşların saçmalığının evrensel bir sembolüdür.

Gori vatra (Yanan Ateş)

“Yanan Ateş“, 2003 yılında Pjer Zalica’nın yönettiği bir Bosna Hersek dramasıdır. Bu film onun senaryosunu yazdığı ilk uzun metrajlı filmiydi. Film, 2003 yılında 76. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film kategorisinde aday oldu, ancak başarılı olamadı. Saraybosna Film Festivali’nde ise En İyi Film kategorisinde ödül kazandı.

Bosna-Hersek, savaştan iki yıl sonra. Küçük, hiçbir şekilde istisnai olmayan bir kasaba olan Tesanj, yüzeyde iyi, mütevazı, dürüst bir yaşam gösterirken, yüzeyin altında: açlık, etnik hoşgörüsüzlük, suç ve yolsuzluğun varlığı hissedilir. Ardından, ABD Başkanı Bill Clinton’ın şehre yapacağı ziyaret ve bu vesileyle belediyenin onursal vatandaşı ve vaftiz babası olmaya hazır olduğu haberi geliyor. Her şey daha iyi günlerin, refah günlerinin, ilerlemenin ve mutluluğun gelişinin açık bir ipucu gibi görünüyor, ancak bu onur hak edilmeli ve yedi gün içinde iyi olmayan her şey ortadan kaybolmalıydı. Uluslararası toplumdan gözlemcilerin gözetimi ve yürekten yardımıyla, yedi gün içinde demokrasinin yaratılması için çılgınca mücadele başlar, ancak bu yarışta şehir tamamen çıldırır.

Teško je biti fin (İyi Olmak Zor)

“İyi Olmak Zor”, 2007 yapımı ve yönetmenliğini Srdjan Vuletic’in yaptığı uzun metrajlı bir drama filmi. Bu film, Vuletic’in 2007’de 13. Saraybosna Film Festivali’nin açılışını yapan filmdi. “İyi Olmak Zor“, 80. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde aday oldu fakat başarılı sonuç alamadı.

Fudo, Saraybosna’nın suç ortamında yaşayan kırk yaşında bir taksi şoförüdür ve soygun için soygunculara iyi taktikler veren bir adam olarak bilinir. Böyle bir yaşam tarzı yüzünden karısı onu terk eder ve bu yüzden hayatında yeni bir sayfa açmaya karar verir. Karısını ve bir yaşındaki oğlunu her şeyden çok sevdiği için bunu yapar. Yeni bir Renault Espace satın almak için belirsiz planları olan Sejo’dan borç alan Fudo, Saraybosna’da Fransız arabasına sahip ilk taksi şoförü olur. Yeni arabaya uygun olarak, hayatının yeni, daha iyi bir sayfasını açar ama etrafındaki dünya o kadar hızlı ve kolay değişmez. Fudo, hayatındaki her şeyi değiştiren, ailesindeki en sevdiği insanlar hakkındaki acı gerçeği öğrenir, ancak bu gerçekler sahip olduğu iyi kalbi asla değiştiremez.

Kod amidže Idriza (Günler ve Saatler)

“Günler ve Saatler“, 2004 yılında Pjer Zalica tarafından yönetilen bir Bosna Hersek dramasıdır. Film, 2004 yılında 77. Akademi Ödülleri’ne Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde aday olarak gösterildi. Ana roller Mustafa Nadarevic, Senad Basic ve Semka Sokolovic-Bertok tarafından oynandı.

Birkaç yıl sonra, Fuad Memic Fuke, şofbenini tamir etmek için amcası Idriz ve karısı Sabira’ya kısa bir ziyarette bulunur. Onlarla geleneksel kahve içen Fuke, savaşta tek oğullarını kaybeden iki yaşlı insanın sağır yalnızlığı ve iyileşmeyen acılarıyla yüzleşir. Eski ve tamamen harap bir şofbeni onarmak için parça getirmek gerekir. İşi tamamlamak için yakında döneceğine söz veren Fuke, ayrılmaya hazırlanır ancak bozulan arabasının aküsünün tamamen boşaldığını ve çalışmayacağını öğrenince ziyaret birdenbire uzar. Fuke, geceyi amcasının evinde geçirmek zorunda kalır. Uzun ve tatsız gecede, zaten mutsuz ve yalnız olan akrabalarını daha da mutsuz ve yalnız kılan, hayatlarını her türlü anlam ve ihtiyaçtan yoksun bırakan zorlu bir aile kavgasına şahit olur. Fuke o anda bir şeyler yapılması gerektiğini anlar ve bir ev aletleri tamircisi, insan ruhlarının cerrahı olur.

Snijeg (Kar)

“Kar“, 2008 yılında çekilen ve Aida Begic tarafından yönetilen bir Bosna Hersek uzun metrajlı filmidir. Film, 61. Cannes Film Festivali’nde Uluslararası Eleştirmenler Haftası programında gösterilen ve program ödülünü kazanan ilk uzun metrajlı filmiydi. Film 2008 yılında 81. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film kategorisinde Bosna Hersek’ten aday olmuştur.

Olay, 1997’de Bosna’nın doğusundaki Slavno köyünde geçiyor. Reçel, salata ve benzerlerini yapıp satarak hayatta kalan az sayıda köylüyü anlatıyor. Bir gün iş adamları köye gelip mülk satın almayı teklif ederler. Aralarında genç Alma’nın öne çıktığı yerliler, mülklerini satmak ve ayrılmak, böylece iç huzurlarını kaybetmek ya da yaşamak ve acı çekmek için hareketsiz kalmak iklimiyle karşı karşıya kalırlar. Şans eseri yurt dışında çalışan ve onlara tasarruflu bir çözüm sunan Hamza ile karşılaştıklarında her şey tersine döner.

Grbavica (Esma’nın Sırrı)

“Esma’nın Sırrı“, Jasmila Zbanic’in yönettiği Berlinale’de Altın Ayı Ödülü’nü kazanan bir filmdir. Filmin adının çift anlamı vardır: filmdeki olayların gerçekleştiği yerleşim yeri olan Grbavica ve etimolojik olanı – arması olan bir kadın. Bu film, 2006 yılında 79. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film kategorisinde aday olmuştur.

Bekar anne Esma, savaş sonrası Saraybosna’da 12 yaşındaki kızı Sara ile birlikte yaşıyordu. Sara okul gezisine gitmek ister ve annesi gezi parasını kazanmak için bir gece kulübünde garson olarak çalışmaya başlar. Sara, babasının savaş kahramanı olarak öldüğünü düşünerek büyümüştü. Savaş kahramanlarının çocukları olduklarını kanıtlayan bir sertifika sağlayabilen öğrencilerin ücretsiz olarak geziye çıkabildiklerini öğrenince durum daha da karmaşık hale geliyor. Sara, okul gezisine giden öğrencilerin listesinde bir savaş kahramanının çocuğu olarak bahsedilmediğini öğrendiğinde şaşkına dönüyor. Evde annesiyle yüzleşip gerçeği öğrenmek ister. Esma yıkılır ve sonunda bir esir kampında tecavüze uğradığını ve çocuğu doğurmaya zorlandığını itiraf eder.

 

Savršeni krug (Kusursuz Çember)

“Kusursuz Çember“, 1997 yılında çekilen, – Ademir Kenovic’in yönettiği uzun metrajlı bir filmdir. Kenovic tarafından Pjer Zalica ve Abdulah Sidran ile birlikte yazılmıştır. Filmdeki ana rolü, şair Hamza rolünde Mustafa Nadarevic canlandırmaktaydı. Başlık, filmdeki karakter Hamza’nın kağıt üzerinde mükemmel daireler çizme yeteneğinden gelmektedir.

Şair Hamza, karısı ve çocuğu savaş zamanı Saraybosna’dan ayrıldıktan sonra dairesinde bombalardan korunmak için dairesine giren iki erkek çocuğu bulur. Biri dilsiz olan Kerim, diğeri ise yaşça daha küçük olan Adis. Çocuklar anne babasız kalmış ve akrabalarını bulamamışlar, Hamza da onları yanında tutmaya ve çok acılar gördüğü için onları kuşatma altındaki Saraybosna’dan çıkarmaya karar verir.

Halimin put (Halima’nın Yolu)

“Halima’nın Yolu“, Hırvat yönetmen Arsen Anton Ostojic’in bir filmidir. Film, gerçek bir olaydan ilham alan güçlü ve duygusal bir hikayeye sahip. Arsen Anton Ostojic film üzerinde dört yıl çalıştı.

“Halima’nın Yolu“, çatışma sonrası toplumlardaki pek çok hassas durumdan olan trajik bir insan kaderi hakkında bir hikaye. Filmde, ana Müslüman kadın kahraman Halima, Bosna Hersek’teki savaş sırasında öldürülen oğlunun cesedini bulmaya çalışıyor. Cesedi toplu mezarlardan birinde bularak, cesedin DNA analizi ile tek şekilde teşhis edilmesi için kan örneği vermeyi reddediyor. Bunun nedeni biyolojik değil, sadece gizlice evlat edinilmiş bir oğlun annesi olmasıdır. Ancak, evlatlık oğlunun kalıntılarını keşfetme arzusuyla hareket ederek biyolojik annesini aramaya karar verir ve keşfi beklenmedik durumlara yol açar.

Remake (Tekrar)

“Tekrar“, 2003 yılında yapımı Enes Cviko ve Martine de Clermont-Tonnerre tarafından üstlenen, Dino Mustafic’in yönettiği bir Bosna Hersek savaş filmidir. Film, Türk-Fransız ortak yapımı olarak bilinir. 23 Ocak 2003’te Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptı ve en çok izlenen film oldu. Amerikan prömiyerini ise 21 Ağustos 2004’te San Francisco, California’daki Wine Country Film Festivali’nde yaptı ve burada üç ödül kazandı: Barış ve Kültürel Anlayış Ödülü, En İyi İlk Film Ödülü ve En İyi Oyunculuk Ödülü. Ayrıca 2003 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Özel Takdir ile ödüllendirildi.

“Tekrar“, İkinci Dünya Savaşı sırasında Saraybosna’da yaşayan bir baba ile Bosna Savaşı sırasında Saraybosna Kuşatması’nda yaşayan oğlunun paralel yaşlanma hikayelerini anlatıyor. 1990’ların başında Tarık, yazarlığa yeni başlayan genç bir Saraybosnalıdır. Eski Yugoslavya’da savaş başlamadan önce, Fransa’daki bir edebiyat yarışmasına bir senaryo gönderir. Paralel bir olay örgüsünde, senaryosunun dramatizasyonunu görüyoruz: II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesine hazırlıksız olan ve bir toplama kampına giren, ancak hayatta kalmayı başaran babası Ahmed Karaga’nın gerçek hikayesi. Mevcut olay örgüsünde, Ahmed’in dramı Tarık’ın kaderinde hemen hemen aynı şekilde yeniden oynanır. Sadece ıstırap çağı ve koşulları değişti. Saraybosna’da Tarık, Sırp Ordusu tarafından yakalanır. Başarısız bir kaçma girişiminin ardından ünlü bir Fransız film yapımcısı, Tarık’ın başka bir mahkumla takas edilmesine yardımcı olur ve Paris’e ulaşımını sağlar. Orada, Bosna’yı vuran büyük trajediyi çok az kişinin bildiği yerde, işkencecilerinden biriyle tanışır.

Balkan News

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok