İzetbegoviç: "Gerçeğin Peşini Bırakmayacağım" » Boşnak Medya
SON DAKİKA

İzetbegoviç: “Gerçeğin Peşini Bırakmayacağım”

Bu haber 25 Şubat 2017 - 19:45 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzetbegoviç, Sırbistan ve Bosnalı Sırplarla krize neden olan soykırım davasına ilişkin yaptığı açıklamada gerçeğin peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Dönem Başkanı ve Sırp üyesi Mladen İvaniç ile tartışarak “toplantıyı yarıda kesen İzetbegoviç” ülkedeki krize hak arayışı içinde olanların değil soykırım yapanların ve savaş suçlularıyla iftihar edenlerin neden olduğunu söyledi.

Ükede bizi kriz çıkarmakla itham ediyorlar bu doğru değil. Çünkü krizin asıl müsebbibi, soykırımı yapanlar ve savaş suçlularını yüceltenlerdir” diye konuştu.

Bosnalı Sırpların tepki olarak koalisyondan çekilmesi halinde Bosna Hersek’te derin bir kriz yaşanacağını söyleyen İzetbegoviç,  hükümetin işleyişi için elimden geleni yapacağım. Lakin bu gerçekler ve adalet arayışından vazgeçeceğim manasına gelmiyor” diye konuştu.

“Dayton’dan bu yana en derin kriz”

Dayton anlaşmasından bu yana kimsenin Devlet Başkanlığı Konseyi toplantısını terk etmediğini de ifade eden İvaniç, halihazırda soğukkanlı davranılması gerektiğini belirterek Bosnalı Sırp siyasetçilere ülkedeki kurumların çalışmasını bloke etmekten kaçınma çağrısı yaptı.

Kaynak: Haberler.com

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok