İstanbul Şile Boşnakları... » Boşnak Medya
SON DAKİKA

İstanbul Şile Boşnakları…

Bu haber 28 Ocak 2016 - 22:06 'de eklendi ve 2.118 views kez görüntülendi.

İST.ŞİLE’DE BOŞNAKLAR

Şile, İstanbul’un Anadolu yakasında, Karadeniz sahilinde şirin bir tatil beldesidir. “İstanbul’un Bodrumudur” diyebiliriz.Köy,Şile’ye 8 km ,İstanbul’a 60 km mesafede bulunur. Önceleri yeşillikler içindeki keskin virajlarıyla uzun ama dinlendiren yolculukların yapıldığı Şile yolu, yeni yolun (Karadeniz yolu) yapılmasıyla daha kısa bir mesafe haline gelmiştir. Mesafenin kısalması gidiş-geliş oranını arttırsa da doğal güzelliğin yok olmasına da neden olmuştur. (Şile için;bkz. edito,gezi rehberi)…

Şile’yle ilgili bizi ilgilendiren orada yaşayan Boşnaklar tabi ki.Şile’nin Boşnakları Yeniköy’de yaşarlar. Yıllar önce abimin yazlığına gittiğimde Yeniköy’ü duyar duymaz görmek istedim. Abilerim Boşnak misafirlerini eğer zamanları varsa mutlaka bu köye götürürler. Köyün girişinde kiliseden bozma bir yapının olduğunu görürüz. Bu yapı bize eski bir Rum köyü olduğunu gösterir. Şu anda ise köyün tamamını Boşnaklar oluşturmaktadır. Boşnaklar buraya en çok Sancak-Kolaşin bölgesinden gelmiştir. Tutin ve Novipazar’dan da çokça Boşnak vardır. Köy halkı ormancılıkla geçinir. Köyün gençlerinin çoğu, Şile Belediyesi’ne ait yerlerde çalışırlar. Özellikle yazın cankurtaran olarak Şile plajlarında “boy” gösterirler. Korza yapılan caddede uzun boylu ve yakışıklı gençlere rastlarsanız bilin ki bunlar Yeniköylü Boşnak gençleridir. Güzel Boşnak kızlarını soracak olursanız onlar da Küçükköy ve Yıldırım’a gelin gitmişlerdir.Yazları Küçükköy Yıldırım ve Pendik Boşnakları Şilede tatil yaparlar. Doğa harikası bu köyü Boşnak olmayanlar ziyaret ettiğinde arsa ve yer satın alma talepleri köylü tarafından pek olumlu karşılanmaz.

 

Târihi

ŞİLE YENİKÖY

ŞİLE YENİKÖY

1770 Orlov İsyanı sırasında İzmit Sancağı’nın Gekbuze kâzasının Taş Köprü nâhiyesinde isyan hareketlerine katılıp, daha sonra buralardan kovulan Rumların kurduğu köy ano (aşağı) ve kato (yukarı) köy olarak tertiplenmiştir. Şile içindeki Rumlardan farklı olarak daha çok ziraat ve hayvancılıkla uğraşan Yeniköy Rumları daima silahlı dolaşırlardı. Kendilerine has Rumca aksanlarından dolayı Yeniköylü oldukları hemen anlaşılir Dağlı ve vahşi manasında Kenaya denirdi. Milli Mücadele yıllarında Deli Yanni, Anasti, Todori ve bir Yunan astsubayı tarafından kurulan Kaçaros Çetesi, diğer Müslüman köylerinde zulümler yapmışlardır. 1918-1928 yılları arasında yerleşime kapatılan bu köye 1928 yılında Karadağlı Boşnaklar yerleştirilmiştir. Köy, Muslićili Abdurrahman Akova tarafından 1928 yılında kurulmuştur.

1924 yılında sadece Šahovići ve Pavino Polje köylerinde 2.400 Müslüman Sancaklı hunharca katledilmişti. Šahovići’deki ve Pavino Polje’deki olaylardan sağ kurtulmayı başarabilen Sancaklı Müslümanların çoğu bir daha o bölgelere dönmemiştir. Boşnaklar bu bölgelerden çekilirken evlerini ve diğer varlıklarını ya çok cüzi miktarlar karşılığında satmışlar ya da çoğunlukla hiçbir karşılık almadan öylece bırakmışlardır. Köyde yaşayan ailelerin çoğu o katliama tanık olanların torunlarıdır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur.Şile ilçe merkezi ve Çayırbaşı mahallesindeki taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Köy merkezinde geçmiş yıllarda köyün ortak gelirlerinden ve yardımlarıile büyükçe bir cami yaptırıldı.Köyde ayrıca içinde bir muhtarlık bürosunun olduğu , 3 kahvehane, vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır,kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.2014 yılındaki nüfus 407’dir.

Yeniköy Şile’ye 12 km uzaklıktadır. Eğer birgün yolunuz Şile’ye düşerse Yeniköy’e uğramadan gitmeyin. Hemşehrilerini iyi ağırlamasını bilen bir Boşnak köyüdür. Saygılar….
Nostalji’de yazdığım eski yazıdır.

Kaynak: bosnasancak.net forum- Wikipedi

Düzenleme: Boşnak Medya

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok