İnegöl Boşnakları » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Sırpları Sırplar Yalanlıyor !

Balkan Tarihi, Misafir Kalemler

İnegöl Boşnakları

Bu haber 20 Eylül 2014 - 22:25 'de eklendi ve 448 views kez görüntülendi.
İNEGÖL BOŞNAKLARI | görsel 1İNEGÖL’DE İLKLERE İMZA ATAN BOSNA KÖKENLİ İNEGÖL BOŞNAKLARI 

Osmanlı arşivlerinden elde edilen verilere göre 9 Ekim 1895 tarihli bir belgede İnegöl’e yerleştirilmiş muhacirlerin ihtiyaçlarının tespiti için görevlendirilen Bosnalı Mehmet Bey, Ömer Bey, Muhsin Ağa, Hasan Hüsnü Efende ve Ömer Ağa gelen Boşnak muhacirlere önderlik yapmış ve kayıtlara göre o zaman gelenler 143 hane olup 508 Bosnalı muhacirden bahsedilmektedir. Genelde göçler 1885 Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun Bosna-Hersek’i işgal etmesi üzerine Bosna’dan Anadoluya göçler başlamıştır.İnegöl’e gelenler arasında Mostar’dan göç eden Ahmet Hamdi Bey (Lakşe) rüştiyeyi bitirmiş gönüllü olarak Balkan Savaşına katılmıştır. İnegöl’de ziraat ve ticaretle uğraşmış Yenişehir ovasında çiftlik kurup yarış atları ve Türkiye’de ilk defa merinos ırkında koyun yetiştirmiştir.

23 Nisan 1920 tarihinde kurulan TBMM Ertuğrul (Bilecik Milletvekilidir) Bosna kökenli olan İnegöllü ilk vekillerdendir. Atatürk’ün güvendiği insanlardandır. Daha sonra İnegöl’de 10 Ocak 1929 yılında kurulan ve yılda 4000 bin metreküp kereste işleyen İnegöl’ün ilk kereste fabrikası olan Uludağ Karabel Kereste şirketinin ortaklarındandır. Bu şirkete ve fabrikaya o zamanlar Mostarlı Şakir Bey (Lakşe), Bosnalı İsmail Efendi, Laz İsmail Efendi (bilgili), Arnavut Teyfik Ağa (Peker), Mostarlı Cafer Ağa (Peşteli) kurucu ortaklarındandır. Ahmet Hamdi (Lakşe) 19 Ekim 1935 yılında İnegöl’de vefat etmiş ve mezarı Kavaklaraltı mezarlığında yatmaktadır. Tarım ve hayvancılıkta çiftlik sahibi Mostarlı Cafer Ağa (Peşteli) ve İnegöl’de modern arıcılıkta Bursa Ziraat okulu ilk mezunları arasında olan Salih Peşteli bulunmaktadır.İnegöl’de mobilya ve marangozlarda ilklerde olan Mostarlı Mehmet Bey (Güryıldız), manifaturacılıkta Nezir Dürüst (Maçkoviç), Sarajevo’lu Bayramagiç Abdurrahman Efendi Çelebi bazılarıdır.Bakırcılıkta Muharrem Çilek, sandalyecilikte Sarajevo’lu Potogiç Mahmut Usta (Kur), Cafer, Mahmut, Abdussalem Cumhur, Kledanlı Salih Soyuak, aşçılıkta Fehim Çağlar, aşçı Kadir. Aynı zamanda sünnetçi.İnegölümüzde birçok usta yetiştirmiş Sarajevo’lu Abdurrahman Usta (kavukçu), Kledanlı Kemalettin Usta (TURAN), tavukçuluk sektöründe Kledanlı Hikmet Yelken, sağlık dalında Yusuf Efendi (Baysal), Rıfat Efendi (memiş) Zeynel Bey..İlk un fabrikalarından Hocaköyde Ömer Bey (lakşe), ilk bisküvi fabrikası kuranlardan Abdulselam Başaran, sabun imalatı yapan Hacı Adem Başaran.Evler şadırvanlar yapan çeşmeler yapan ustalar arasında Hacı Hüseyin Efendi (Su sever), senelerce Burhaniye camiinde ücretsiz imam ve müezzinlik yapmış, camiinin tamiratıyla ilgilenmiş İshak Paşa Camii avlusundaki şadırvanı yapan Abdullah Usta Varlık (Çuçak), Körpe Usta (Dizdar), Hüseyin Usta bazıları.Yunan işgalinde ilk direnenler arasında Hacı Hürriyet Balakuştur, İnegöl’de ilk Ziraat Odası Kurucularından 107 yaşında vefat eden Şükrü Kansudur.

Saatçilikte Abdullah Soyuer (Çemaloviç)İnegöl’de Kınık maden suyunu tesis haline getirip şirketleştiren Hacı Abdullah Karaman (Karadağ), İbrahim Uçaravcı (Bakaroviç), Murat Efendi Taşlıcalı (Arıç), Mostarlı Rauf ( Lakşe) ve Salih Peştelidir.Burhaniye mahallesinde olan şimdiki üçgen parkın olduğu yerde yıkılan, daha sonra Cumhuriyet okulu adına alınan Türkiye Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerine hizmet etmiş Boşnak kökenli Generaller Saffet Ural Paşa (naniç), 2 dönem milletvekili, 1 dönem Senatörlük yapmıştır. Cemal Tezgörücü Paşa (Tezkereciç), Silahlı Kuvvetlerde kurmay olmadan General olanlardandır. Rauf Ertaş Paşa bazılarıdır. İlk tabelacılardan Özdemir Sokullu, otel işletmeciliği de yapmıştır. Yeni dekor Enver tabela ve resim yapmada ünlüdür.Vatan savunmasında her ailede mutlaka bir şehit vardır. Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Bayrağına gönülden bağlı olan bizler, gerektiğinde bu vatan için canlarını vermeye hazırız. Bosna’dan Türkiye’ye göç edip İnegöl’e gelen ve İnegöl’de bazı ilklere imza atan bazı büyüklerimizi sizlere anlattık. Şimdi hepsi vefat etmiş büyüklerimizi rahmetle anıyoruz.Unutulanlar var ise ileride onlarıda ilave ediceğimizi bildiririz.

 

Onların torunları olan bizlerin İnegöl’deki aktif olan derneğimizin çatısı altında daha da güçlenip ileri götürülmesi dileği ile hepinizi derneğimize bekliyor saygı ve hürmetlerimle hepinizi ALLAHA EMANET EDİYORUM…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok