I. Dünya Savaşı: Bazı Bilinmeyen Gerçekler » Boşnak Medya
SON DAKİKA

I. Dünya Savaşı: Bazı Bilinmeyen Gerçekler

Bu haber 22 Temmuz 2018 - 22:40 'de eklendi ve 96 views kez görüntülendi.

Nail Pinduk   Prizren Kosova

I. Dünya Savaşı’nın Başlaması 

(25 Temmuz 1894 – 28 Nisan 1918), 28 Haziran 1914’te Saraybosna’yı ziyarete gelen Avusturya-Macaristan İmparatorluğu veliahtı Arşidük Franz Ferdinand’ı öldürerek, I. Dünya Savaşı’nın başlamasına neden olan Saraybosnalı Sırp milliyetçisi genç olan Gavrilo Princip Sırpça’da Prensip Müjdecisi anlamına gelmektedir. Bu suikast, I. Dünya Savaşı’nın gerçek nedeni olmamasına rağmen, barut fıçısına atılan bir kıvılcım etkisi göstermiştir.

Suikaste neden olan ortam Avusturya-Macaristan, 1908 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun iç karışıklıklar içerisinde bulunmasından yararlanarak, bölgeyi topraklarına kattı. Bosna-Hersek’te Avusturya-Macaristan’ın yönetiminden memnun olmayan, ve burasını Sırbistan’ın bir parçası sayan önemli bir Sırp nüfus bulunmaktaydı. Bunları ayrılıkçıları da Sırbistan destekliyordu.

Gavrilo Princip de Avusturyalıları Bosna Hersek’ten çıkarmayı amaçlayan Mlada Bosna (Genç Bosna) adlı bir örgüte mensuptu. Bütün bu gelişmeler neticesinde Avusturya-Macaristan Veliahtı Franz Ferdinand hem Bosnalı Sırplara hem de Sırbistan’a karşı bir gövde gösterisinde bulunmak amacıyla Saraybosna’yı ziyaret etmeye karar verdi. Gavrilo Princip ve içlerinde Muhammed Mehmedbasiç adlı Boşnak bir gencin de bulunduğu 4 kişiden oluşan bir grup, Arşidük’e Sarajevo ziyareti sırasında suikast gerçekleştirmeye karar verdiler.

Plana göre Suikasti gerçekleştirecek kişiler yakalandıkları takdirde örgüt ve arkadaşları hakkında bilgi vermemek için yanlarında taşıdıkları siyanürü içerek intihar edeceklerdi. Franz Ferdinand’a karşı ilk suikast girişimi, Nedeljko Çabrinoviç tarafından el bombası ile gerçekleştirildi. Arşidük ve eşi arabalarının çok yakınında patlayan el bombasından yara almadan kurtulabildiler ve böylelikle ilk suikast girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.

Suikast teşebbüsü başarısızlıkla sonuçlandığından, yakalanacağını anlayan Çabrinoviç telaş içinde yanında taşıdığı siyanürü içererek, kendisini hemen yakınındaki nehre attı. Ancak içtiği siyanür bozulduğundan, ve nehrin yüksekliği 10 m kadar olduğundan, baygın bir halde askerler tarafından yakalandı . Olay yerinin hemen yakınında bulunan Gavrilo Princip ve arkadaşları telaşa kapıldılar ve bulundukları yerden hızla uzaklaşarak ormana doğru kaçtılar. Suikast girişiminden yara almadan kurtulan Arşidük ve eşi, arabalarıyla Saraybosna’da kalacakları yere geldiler.

Arşidük birkaç saat önce suikast girişimine uğramasına, ve devlet görevlilerinin uyarılarına rağmen, eşiyle birlikte şehir turuna çıkmaya karar verdi. Bu sırada Gavrilo Princip de yemek yemek amacıyla ormandan ayrılarak, şehir merkezinde bir restoranta geldi. Restoranttan ayrıldığı sırada, tam karşısına Arşidük ve eşinin bulunduğu araba çıktı. Princip hemen silahına davranarak Arşidük’ü vurdu. Ferdinand’ın vücudundan çıkan kurşun karısına saplandı. Veliaht ve hamile eşi olay yerinde öldüler. Princip, suikastin hemen ardından kaçmaya çalışırken, çevredekiler tarafından yakalandı.

Ferdinand’ın Saraybosna’da bir suikast sonucu öldürülmesi, Viyana’da büyük bir şok etkisi yaptı. Avusturya Polisi’nin olay ile ilgili yaptığı yoğun çalışmalar sonucunda, suikastle ilişkisi olduğu belirlenen bir kişi daha yakalandı. Dördüncü kişi olan Mehmedbasic ise kaçmayı başardı. Avusturya olayda Sırbistan’ın parmağının olduğunu düşünmekteydi. Yakalanan şahıslar ile ilgili yapılan soruşturmalar, Avusturya Hükümeti’nin haklı olduğunu çünkü Suikastte kullanılan silahın, Sırbistan tarafından verildiği ortaya çıktı.

Mahkemeye çıkarılan üç şahıstan Princip ve bir arkadaşı, o zamanki Avusturya-Macaristan İmparatorluk Yasalarına göre, 20 yaşından küçük oldukları için idam cezası almaktan kurtuldular. 23 yaşında olan diğer arkadaşı ise idam edildi.

Aslında Ferdinand Habsburg Ailesi’nin onaylamadığı bir evlilik yapmış olduğundan, hiçbir zaman Avusturya-Macaristan tahtına çıkamayacaktı. Bu yüzden de, olayın gerçekte bu kadar büyütülmemesi gerekiyordu.

Fakat Avusturya-Macaristan’ın Sırbistan’a savaş ilan etmesi, 1. Dünya Savaşı’na neden oldu. Princip’te savaşın son günlerine doğru, bugünkü Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bulunan, ünlü bir hapishane olan, Theresienstadt’daki hücresinde tüberküloz hastalığından yaşamını yitirdi. 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok