Hollywood'daki Ünlü Boşnak'ın Ülkesi için Çabaları » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Hollywood’daki Ünlü Boşnak’ın Ülkesi için Çabaları

Bu haber 30 Aralık 2017 - 15:17 'de eklendi ve 505 views kez görüntülendi.

  

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

Hollywood’daki O Ünlü Boşnak  Senela Çatiç  (Amerika’daki ismi Diana Jenkins )

Bosna Savaşı’nı anlatan filmlerde büyük artış var. Sebebiyse Boşnak iş kadını Senela Çatiç’in çabalarının etkisi çok fazla…Savaşta  bir mülteciydi çok zor bir hayattan Hollywood’un ünlü isimleri arasına girmeyi başardı ve vatanı Bosna’yı ve Boşnak olduğunu asla unutmadı… 

Bosna’da 1992-1995 yıllarında yaşanan acı savaşın ardından son yıllarda dünya sinemasının önemli isimlerinin Bosna-Hersek’e ilgisi dikkati çekiyor. Saraybosna’nın, Hollywood’un ünlü isimleri Brad Pitt ve Morgan Freeman gibi oyuncular tarafından ziyaret edilmesiyle birlikte, savaşın acı hikayeleri de beyazperdeye yansımaya başladı. Angelina Jolie’nin yönetmenliğini üstlendiği ‘In the Land of Blood and Honey’den sonra ünlü sinema oyuncusu Penelope Cruz da, Bosna Savaşı’nı konu alan bir filmi oldu. 
Hollywood’un Bosna’ya artan ilgisinin ardındaysa güçlü bir isim vardı: Senela Çatiç.

Londra’da önceki yıllarda tutuklanan Boşnak lider Eyüp Ganiç’in 700 bin liralık kefalet ücretini yatıran, Viyana’da tutuklandıktan sonra serbest kalan Bosnalı eski general Jovan Divjak’ın ülkesine dönmesi için özel uçağını gönderen Boşnak işkadını Çatiç’in hayatı ilginç kıvrımlarla dolu. 

Bosna Savaşında Kardeşi öldü 

Savaşın başlamasıyla Saraybosna’daki üniversite eğitimini yarıda bırakarak Hırvatistan’a sığınan, buradan da mülteci olarak gittiği İngiltere’de yeni bir hayat kuran Çatiç, zamanla işlerini geliştirerek Londra sosyetesine girdi.

Kısa sürede siyaset, iş, sanat ve şov dünyasının önde gelen isimleriyle tanışan Çatiç, savaş sırasında kaybettiği kardeşini ve memleketini hiç unutamadığını her daim söylüyor. 

Savaşa kurban verdiği kardeşi İrina Çatiç adına bir vakıf kuran ve bu vakıfla savaş mağdurlarına yardım eden Boşnak iş kadını, California Üniversitesi’ne yaptığı destekle, okul bünyesinde Bosna’daki savaş suçlarını araştıran ‘İnsan hakları’ bölümünün açılmasını sağladı. 

  Savaşı Hollywood yıldızlarına da anlatan Çatiç, Londra ve Los Angeles’ta verdiği partilerde arkadaş olduğu Cindy Crawford, Kid Rock, George Clooney, Guy Ritchie, Sean Penn gibi ünlüleri konu hakkında bilgilendirdi. 

Hollywood yıldızlarının davetli olduğu partiler esnasında, misafirlerine Boşnak böreği ve Türk kahvesi ikram ettiğini belirten Çatiç’in Türkiye sevgisi büyük. İstanbul’u da ziyaret eden ve şehre âşık olduğunu anlatan Çatiç, Türkiye’de mükemmel insanlarla tanıştığını söylüyor. 

Güçlü Türkiye, güçlü Bosna 
Türkiye’nin dış politikada artan ağırlığı ve Türkiye-Bosna-Hersek ilişkileri hakkında da düşüncelerini dile getiren Çatiç, “Son yıllarda Türkiye’nin önemli gelişme sergilediği ve dünya çapında önemli ülke olduğu ortada. Kimliğimin bir parçası olan Türkiye’nin bu gelişim sürecini durdurmak artık mümkün değil. Türk halkına mesajım çok net; siz büyük millet ve büyük devletsiniz, ilerlediğiniz yolda devam edin. Türkiye güçlü olduğu müddetçe Bosna-Hersek daha da istikrarlı olacaktır” dedi.

Sanela Diana Jenkins (Çatiç) Ayrıca insan hakları ve uluslararası adalet konularında Huffington Post’a yazıyor. Makaleleri ise:

2014:Peace Is More Than the Absence of War

2013:Are Heads of State the Real Victims in Africa?

2013:Whitewashing Genocide

2013:Terminus for the Terminator?

2012:Shining a Light on Human Rights and Justice Projects

2012:A Changing of the Guard at the ICC

2012:I was Born In the Land of Blood and Honey

2011:It’s Time for Justice to Take New Forms in the Balkans

2011:Politics and Justice: The Outrageous Case of Jovan Divjak

2011:Ratko Mladic Capture Helps Balkans Move Forward

2011:Libyan Slaughter Cannot Go Unanswered 2010:Ejup Ganic Case Distracts World From Real War Crimes

2010:Civil War or Genocide? Ask the Mothers of Srebrenica

2010:U.S. Should Go Slow on Haiti Troop Withdrawal

2010:Among the Building Blocks in Haiti: Tetanus Shots and Prosthetics

2010:Don’t Let Haiti’s Natural Disaster Become a Man-Made Tragedy

2009:Don’t Forget Bosnia

Kaynak:AA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok