Hersek Kapetanları » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Hersek Kapetanları

Bu haber 27 Mart 2016 - 23:08 'de eklendi ve 58 views kez görüntülendi.

Kapetanlıklar belirli bir bölgeden veya kaleden oluşan arazilerdir. Bu araziler içerisinde yer alan Kapetanlıkların başında da Kapetanlar bulunmaktadır.

Aşağıda bu görevi ifa etmiş Hersek Kapetanlarını göreceğiz

ILK KAPTANI Ali BEY , ilk Ključ kaptanı. 17 .yy ilk yarısında doğmuş, babası Hasan Tanovic,1716 yılında vefat etmiş (1130) ve Ključ Camiisi’nin hareminde gömülmüş.

ALI AGA I , Ključ kaptanı, 1701-1705. üç oğlu varmış ve geleneksele göre bir kız çocuğu varmış.

Ömer ağa, Bayram ağa, Abdulbaki ağa ..Onun kardeşi Cernica hakimi. Aile gelenekseline göre onun oğlu kaptan olmuştur.Çünkü ne Ömer ne de Abdulbaki’nin erkek çocukları yokmuş.

Ali bey I kaptanı kızı, Ahmet Fazlagiç’in oğluyla evliymiş.Kula Fazlagića da. Onun oğlu meşhur Mehmed Bajraktar Fazlagić, Kula Fazlagića da camiisi inşa etmiştir 1760.

Cernica hakimi , Ali bey kardesi üç oğlu varmiış Mustafa aga, Isimsiz, Isimsiz, Stepen evi (kuća) , Dahanička evi (kuća). Üç hakimlerden bazıları , 18 yy başında , Abdullah 1712, Ahmed kadiya Cernice(Cernica hakimi Ahmed), ve kalan Novog 1720, ve Ibrahim Naib Cernicada , buyuk ihtimalle Ali beyin kardeşiymiş.

İKiNCi KAPTANI öMER BEY , Ikinci Ključ kaptanı, 17 yy ilk yarısında doğmuş. Ali beyin en buyuk oğlu, erkek çocuğu yokmuş.

ÖMER AGA , Ključun ikinci kaptanı 1705-1740. Iki kiz cocugu varmis: Sultan isimsiz o hanim Hasan bey ile evliymis, Suleyman Pasanin Kazanci, ogluyla evliymis. Čusta(kucuk, sert, minyon) bundan Čustovićler geliyorlar.

UCUNCU KAPTANI ABDUL BAKI AGA, ucuncu Ključ kaptani, 17 yy ikinci yarisinda dogumus. Ali bey ikinci oglu, ilk kaptannin. Cocugu olup olmadigini bilinmiyormus. Baska kanitlarmiz yok, sadece kaptan oldugunu biliniyormus. ABDUL BAKI AGA , Ključ kaptani 1740-1761.

DORDUNCU KAPTANI MUSTAFA BEY, Ključun dorduncu kaptani, 18 yy ikinci yarisinda dogumus. Cernica hakimin en kucuk oglu, Ali beyin kardesin, bu da onun yeni gibi kaptan olmus. MUSTAFA AGA I, Ključun kaptani, 1761-1778. Uc meshur oglu varmis:Ali aga , Haci Bebe , Huseyin aga,.Onlarin mirasi Medjuljićka evi ( kuća) , Brestička evi (kuća).

BESINCI KAPTANI ALI BEY, Ključun besini kaptani, 18 yy ikinci yarisinda dogumus. Mustafa aga I en buyuk oglu , dorduncu Ključ kaptanin. Ayni zamaninda kapataninin yanisira Gacko muselim –ajan olmustur. 4 oglu varmis.ALI AGA II, Ključ kaptani, 1778-1811. 4 oglu varmis.Nuhana suleymana , Mustafa aga, Hasan aga.Cocugu yokmus, Zagradačka evi ( kuća),

ALTINCI KAPTANI MUSTAFA BEY , Ključun altinci kaptani, 18 yy ikinci yarisinda dogumus. Ali bey II kucuk oglu, besinci Kluč kaptani.Babasinin karariyle kaptan olmustur, cunku buyuk oglu Suleyman ile ayrilmis, ve kapatanligi almis. Bir kiz cocugu varmis, dedesinin adini koymus. MUSTAFA AGA II , Kluč kaptani 1811-1814 Kiz cocugu 1815 yilina evlenmis, kocasi Daut Bey Redžepasic, kendisi Cernica Muselim 1815-1814.

YEDINCI KAPTANI HASAN BEY , Ključun yedinci kaptani, 18 yy ikinci yarisinda dogumus. Ali aga II (5 Ključ kaptani) en kucuk oglu. Kardesin (Mustafa) vefatindan sonra kaptan olmus. Son Ključ kaptani. 1845 yilinda vefatetmis ve Ključ camiisinde gomulmus.Yalniz onun baslik ve Ali aga I basligi yaziyla korunmustur. 8 oglu varmis. HASAN AGA ,Kluč kaptani, 1818-1835 . 8 oglu varmis Muhamed, Hakija, Bego, Hacaga, Zejnil, Sakir, Cano, Haci Sabit.

Kaynak: BAKIR TANOVIĆ Sarajevo , 2005

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok