Hapisten Zaten Çıkacak Olan Praljak Neden İntihar Etti? » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Hapisten Zaten Çıkacak Olan Praljak Neden İntihar Etti?

Bu haber 01 Aralık 2017 - 21:09 'de eklendi ve 63 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç  Analiz – Boşnak Medya

Halkının ve dünyanın Gözünde Kahraman olarak mı  gözükmek istiyordu?

Bosna savaşı sırasında savaş suçu işlemek, Osmanlı’dan kalma tarihi Mostar Köprüsü’nün yıkılması emrini vermekle suçlanan 72 yaşındaki Bosnalı Hırvat Slobodan Praljak , önceki gün hakkındaki 20 yıllık hapis cezasının temyiz mahkemesi tarafından da onaylandığını duyunca küçük bir şişedeki sıvıyı içerek intihar etti.

Hollanda’nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yaşanan bu olay dünya gündeminde geniş yer alırken, Hollandalı yetkililerin başlattığı soruşturmanın ilk bulgularına göre küçük şişede bulunan maddenin ölümcül etkili bir kimyasal olduğu kesinleşti.

Praljak’ın kısa sürede fenalaşıp öldüğü bildirilirken yakında yapılacak otopsiyle hükümlünün ölüm sebebi aydınlanmış olacak.Yetkililer, devam eden soruşturmada birçok sorunun yanıtını bulmaya çalışıyorlar.

Sorulardan biri 13 yıldır hapiste olan Praljak’ın nasıl olup da böylesine ölümcül bir zehre ulaşmış olduğu.

Başka bir soru ise 20 yıllık hapis cezası onaylanan Praljak’ın niye intihar ettiği. Çünkü bu hükme göre yakında hapisten çıkabilirdi. Demir parmaklıklar ardında geçen yılları hapis cezasından düşülecek, infaz yasasına göre cezanın 3/1  tamamlayınca serbest kalacaktı. General, duruşmada karar açıklanınca, savaş suçu işlediği iddiasını bir kez daha reddetmişti.

Hırvat general Slobodan Praljak’ın anısına Hırvatlar Mostar da ağlayıp dualar ettiler ve mumlar yaktılar.

Anma töreninde ki Miro adlı bir Hırvat 20 yıl hapis cezası onanan savaş suçlusu generalin dürüst olduğu için intihar ettiğini ileri sürdü. “Yehuda genellikle dürüst olanları cezalandırır. Biz bugün haklıların hüküm giydiğini gördük şüphelilerden birini kaybettik ve buda siyasi nedenlerden ötürü oldu dedi”.

Hırvat Başbakanı “Praljak’ın ölümü Hırvatları derinden etkiledi!”

Hırvatistan Devlet Başkanı Kitaroviç, Lahey’deki mahkemenin Bosnalı Hırvatlara yönelik suçları aynı şekilde ele almadığını öne sürerek ‘mahkeme adaleti getirme görevinde başarısızlığa uğradı’ dedi. Praljak’ın ölümünün Hırvatları derinden etkilediğini belirten Başkan yakın da işgenceci general için bir anıt yapılması için yeşil ışık mı yaktı halkına ve dünya’ya ? 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok