GERDEME ( GÖKÇEYURT KÖYÜ ) BOŞNAKLARI » Boşnak Medya
SON DAKİKA

GERDEME ( GÖKÇEYURT KÖYÜ ) BOŞNAKLARI

Bu haber 21 Mart 2017 - 3:32 'de eklendi ve 389 views kez görüntülendi.

Gerdeme veya diğer ismiyle Gökçeyurt Köyü,İzmir’in Kemalpaşa İlçesine bağlı bir köydür. İlçeye 30 km uzaklıktadır.Köyde 325 kişi yaşamakta olup 100 hane vardır.Kanalizasyonu olmayan köyde,su şebekesi mevcut olup ilkokul da faaldır.

 

1870’li yılların sonunda Boşnaklar yerleşti.Mostar ve Bubuşka tarafından göç almıştır.Turgutlu,İstanbul,İzmir ve Kemalpaşa tarafına göç ettiler..Mahiç,Beşaroviç,Gabohçiç,Dizdaroviç,Fazlagiç,Çehriç,Başiç,Şukaliç,Fazlinoviç ve Tukur gibi sülaleler köyde yaşamaktadır.Diğer derneklerle ve Boşnaklarla irtibat devam ediyor.

 

Gerdeme ismi Bosna’daki bir tür ottan gelir.Yabani ot olarak bilinir.Aynısı köyde de bulunduğundan yine aynı isimle adlandırılmıştır.

 

Köyün temel geçim kaynağı daha önceleri tütüncülük iken şu an meyvecilik ve esnaflık yapmaya başlamıştır.Bunun yanında hayvancılık da geçim kaynakları arasındadır.Büyükbaş hayvancılık ve tavukçuluk hayvancılık türlerine girmektedir.

 

Gerdeme veya Gökçeyurt Köyü Boşnak kültürünün yaşatıldığı köydür.Mesela Boşnak yemekleri ve Pita’sı yapılmaktadır.Bir de Babina adetleri devam eder.Bunlar birkaç örnek..

 

Her Boşnak yerleşim yerinde olduğu gibi ,Gerdeme’de de Boşnakça konuşmada problemler yaşanmaktadır.Köyün yaşlıları dışında pek fazla kullanılmayan dilimiz,maalesef burda da gençler ve çocuklar tarafından kullanılmamaktadır.

 

TURGUTLULU BOŞNAK YUSO

Yuso Bosnalı varlıklı bir ailenin tek çocuğudur. Fakat Yuso’nun gözünün önünde Sırplar anne ve babasını öldürmüşlerdir. Yuso da o zaman kafayı bozmuştur .Bosna’daki Boşnaklar Türkiye ‘ye göç ederken Yuso’yu da yanlarında getirirler. Burada bütün Boşnaklar Yuso’ya sahip çıkar. Bosnalı varlıklı bir ailenin tek çocuğu olan Yusuf Türkiye’ de Yuso olarak biliniyordu

 

Kaynak:

 

-Gülşen AKGÜN

 

-Ahmet IMIRGI

 

-wikipedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok