Ferhadiye Camisi'ne Silahlı Saldırı ! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Ferhadiye Camisi’ne Silahlı Saldırı !

Bu haber 24 Ağustos 2018 - 15:15 'de eklendi ve 55 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç   Boşnak Medya

Bosna Hersek’teki Osmanlı Camisine Saldırı…

Bosna savaşın da Sırplar tarafından yıkılan ve Bosna Hersek’teki en önemli Osmanlı eserlerinden biri kabul edilen Ferhadiye Camisi’ne kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı düzenlendi.

Banja Luka Müftülüğü, yaptığı açıklamada, Bosna Hersek’in Banja Luka şehrinde bulunan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından aslına uygun yeniden inşa edilerek 2016’da ibadete açılan camiye, Kurban Bayramının nın üçüncü günü kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırı düzenlendiğini duyurdu.

Açıklamada, “Ferhadiye’ye yapılan saldırı hepimize yapılmıştır zira söz konusu cami tüm Müslümanlara bırakılmış bir miras, tüm vatandaşların da kültürel ve tarihi mirasıdır.” ifadelerine yer verildi.

Olay “terör saldırısı” olarak nitelendirilirken, yetkili kurumlara saldırıyı düzenleyenlerin cezalandırılması çağrısında bulunuldu.

Olayda ölen ya da yaralanan olmazken camide hasar oluşup oluşmadığına dair bilgi verilmedi.

Osmanlı Devleti’nin Bosna Beylerbeyi Ferhat Paşa tarafından 1579’da yaptırılan ancak Bosnadaki savaş sırasında 7 Mayıs 1993’te Sırplar tarafından temeline dinamit yerleştirilerek yıkılan cami, Tika’nın büyük desteğiyle aslına uygun olarak tekrar restore edilmişti.

Kaynak:Haberler.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok