EYT için yeni formül: 1999 öncesinde sigortalı olanları kapsayacak » Boşnak Medya
SON DAKİKA

7 Savaş Suçlusu Yargılanacak !

Bosnadan Haberler, Haber

EYT için yeni formül: 1999 öncesinde sigortalı olanları kapsayacak

Bu haber 08 Kasım 2021 - 13:50 'de eklendi ve 85 views kez görüntülendi.

EYT için yeni formül: 1999 öncesinde sigortalı olanları kapsayacak

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülecek çalışma, 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olan vatandaşları kapsayacak …

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülecek çalışma, 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olan vatandaşları kapsayacak. Çalışmalar sırasında yurt dışındaki uygulamalar da masaya yatırılacak. Almanya ve Finlandiya formülleri ele alınacak.

Almanya ve Finlandiya sistemi

Almanya’da daha evvel uygulanan formüle nazaran, sigortalıya bir teklif sunuluyor. Çalışanın emekliliğine kaç yıl kalmışsa o kadar yıl için muhakkak oranda kesinti yapılıyor.

Burada kesinti oranı yıllık yüzde 2 oluyor. Yani emekliliğine 4 yıl kalmış birisinden yüzde 8 kesinti yapılıyor. Böylelikle daha az maaşla yaş beklenmeden emekli olunabiliyor.

 

Finlandiya sisteminde de Almanya formülünde olduğu üzere belirli oranda kesinti uygulanıyor. Sigortalı kesintiyle erken emekli oluyor. Lakin yasanın söylediği yaşa gelip emeklilik kaideleri oluşunca kesinti ortadan kalkıyor.

“Bir kereye mahsus geriye dönük borçlanma imkanı tanınmalı”

 

Çalışma Bakanlığı, bu örnekleri de inceleyip hazırladığı formülleri Cumhurbaşkanı’na sunacak.

Ekim 2000’den evvel oda ve vergi kaydı olup esnaf olarak faaliyette bulunan binlerce kişi var. Ama o periyotta Bağ-Kur kaydı olmaması nedeniyle emekli olamayanlar “Bir sefere mahsus geriye dönük borçlanma imkanı tanınmalı” dedi.

Emeklilikte yaşa takılan kesim için çalışma yürütüldüğünü belirten Palandöken, esnafın unutulmamasını istedi. Palandöken, “Esnaf 9 bin gün ile değil, SSK’lılar üzere 7 bin 200 prim günüyle emekli olabilmeli” sözlerini kullandı.

EYT NEDİR? KİMLER KAPSAMDA?

EYT düzenlemesi, 8 Eylül 1999 tarihinden evvelki sigorta şartlarını yerine getiren, prim günü kriterini ve ödemesini sağlayanların yaşa takılmaksınız emekli olması durumunu söz ediyor.

 

8 Eylül 1999’da yürürlüğe giren 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık müddeti (erkek için 25, bayan için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) kaidelerinin yanına bir de yaş koşulu (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi.

Yani emekli olmak için sigortalılık mühleti, prim ödeme ve yaş koşulu üzere 3 şartın birlikte sağlanması aranmaya başladı.

EYT BEKLEYENLERİN YAŞ ORTALAMASI KAÇ?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak söz edilen kümenin yaş ortalamasının yaklaşık 48-49 bandında olduğu biliniyor.

Kaynak: https://milliyetcimedya.com/eyt-icin-yeni-formul-1999-oncesinde-sigortali-olanlari-kapsayacak/

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok