Eski Boşnak General Dudakovic'in Gözaltına Alınması'nı Protesto Ediyoruz! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Eski Boşnak General Dudakovic’in Gözaltına Alınması’nı Protesto Ediyoruz!

Bu haber 27 Nisan 2018 - 20:39 'de eklendi ve 131 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

Bosna’daki savaşta işlenen suçlarla ilgili ülkenin farklı şehirlerinde yapılan operasyon kapsamında aralarında eski Boşnak general Dudakovic’in de bulunduğu 12 eski asker “insanlığa karşı suç işledikleri” iddiasıyla gözaltına alındı.

Bağımsız Bosna-Hersek devletinin ve vatandaşlarının istiklali ve insan hakları için kahramanca mücadele veren Bosna-Hersek silahlı kuvvetlerinin sembol isimlerinden eski Genelkurmay başkanı, emekli General Atif Dudakovic ve bazı silah arkadaşları sürpriz bir şekilde gözaltına alındı. Savaş suçlusu olduğu mahkeme kararları ile tescil edilen faşist çentiklere karşı, vatanını ve insan haklarını korumaktan başka hukuk dışı hiçbir faaliyeti olmayan bir vatansever Boşnak Genelkurmay Başkanına karşı, 25 yıl sonrasında gerçekleşen bu gözaltı olayı, bölgede güçlükle sağlanan barış ortamını yıkıcı bir mahiyet arz etmektedir. Bosna’da vatan savunmasına katılan binlerce vatanseveri rencide eden bu talihsiz olay barışa sıkılmış bir kurşundan başka bir şey değildir. Haberin duyulmasından sonra uygulanan bu gözaltının başta Boşnak milleti olmak üzere birçok vatanseverin protestosuna sebep oldu.

SIPA’dan yapılan yazılı açıklamada, 16 adreste düzenlenen operasyonlarda “sivillere yönelik suç işlemek” ve “insanlığa karşı suç işlemek” iddiasıyla 12 eski askerin gözaltına alındığı ifade edildi.Daha önce hakkında herhangi bir dava olmayan Dudakovic, ülkedeki Sırp sivil toplum kuruluşları ve siyasiler tarafından savaş suçu işlemekle itham edilmiştir.

Gözaltına alınan şüphelilerin sorgulanmak üzere SIPA merkezine götürüldüğü ve ardından Bosna Hersek Savcılığına teslim edileceği aktarıldı.

Başbakan Denis Zvizdiç’ten sonra Bosna-Hersek’in savunmasında yer almış olan vatansever emekli Sırp generali Jovan Divjak da bu gözaltı işleminin yanlış olduğunu açıkça ilan etti. İnsanlığa karşı suç işledikleri, soykırım yaptıkları Lahey’de mahkemece tescil edilmiş cellatları, kurbanlarla eşit konuma getirmeye yönelik bu zorlama çabaların, hiçbir hukuki dayanağı mevcut değildir. Ekim ayında Bosna-Hersek’te yapılması gereken genel seçimler öncesi siyasi gerginliği artıracak olan bu kabul edilemez gözaltı kararının bir önce iptal edilerek Atıf Dudakovic’in serbest bırakılması için Bosna-Hersek güvenlik bakanlığı ve BM’ye bağlı çalışan Barış Uygulama Konseyi (P.İ.C.) ve OHR’yi göreve davet ediyoruz. Dünyanın dört bir köşesinde bu zulmü protesto edenlerle birlikte ülkemizdeki tüm sivil toplum kuruluşları özellikle de Balkanlı kurumları göreve davet ediyoruz.”

Boşnak Medya olarak binlerce masum Boşnak halkını soykırım ve katliamlara karşı korumak ve vatanını savunmak için görevli emekli kahraman General Atif Dudakovic ve bazı silah arkadaşlarının tutuklanmasını protesto etmekteyiz.

“BOSNA’DA SAVAŞ, SADECE SAVAŞTA ÖLENLER İÇİN BİTMİŞTİR” ATIF DUDAKOVİÇ 

 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok