SON DAKİKA

ELAZIĞ’ DA YAŞAYAN ARNAVUT BİR AİLE

Bu haber 15 Nisan 2018 - 16:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yazar: Mustafa Uğur Gönülal 

Göç Hikayesini Anlatan Hacı Bal ve İsmail Bal; Salih Balla ve aile efradı Manastır ilinin Ostrec köyünden dönemin Yugoslavya Krallığı tarafından verilen kararla göç etmeden önce Ovče Pole’ye sürgün ediliyor. Sürgün edilme nedenleri ise Tahir Balla’nın kayınbiraderinin Yugoslav zulmüne karşı direniş başlatan Arnavut Kurtuluş Ordusu’nda komutanlık yapması ve hükümetin gönderdiği askerlerin köylerine baskın yaptıklarında Tahir Balla’nın kayınbiraderinin evlerinde fotoğraflarını bulması sonucu sürgün ediliyorlar.

Yaklaşık 2.5 yıl Ovče Pole de kaldıktan sonra mübadele anlaşması sonucunda Yugoslavya Krallığı kararıyla “isterseniz Arnavutluk’a, isterseniz Türkiye’ye, isterseniz eski köyünüz Ostrec’e dönebilirsiniz deniyor.” Yeğeni Yusuf Balla köyü Ostrec’e dönüyor. Yusuf Balla’nın sülalesi halen Ostrec de yaşıyor. Gençlerin büyük bir kısmı Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya çalışmak için gitmiş ve çoğu oraya yerleşmiş. Salih ve Tahir Balla ise 1929 – 1930 yılında Türkiye’ye geliyor.

Salih ve Tahir Balla devlet imkanı ile değil kendi imkanlarıyla Türkiye’ye gelmiş. Soyadı kanunu ülkede geçerli olduktan sonra aileye “Bal” soyadı verilmiş. Edirneye kaçak olarak giriş yapmışlar. 22 gün kaçak kaldıktan sonra jandarma kaçak olduklarını anlamış ve onları yakalamış. Jandarma tarafından trene bindirildikten sonra Elazığ Valiliğine teslim ediliyor. Vali kendilerine sizi hangi köye göndereyim diye sormuş. Salih ve Tahir Bala ise “şehre yakın olsun neresi olursa olsun” diye cevap vermişler. Eski ismi Hulvenk olan Şahinkaya köyüne iskan edilmişler. Köye ilk göç ettiklerinde 10-15 hane Arnavut aile varmış. Köye yerleştikten sonra her konuda köyde yaşayan halk tarafından büyük bir psikolojik baskı altına alınmış ve aşırı derecede dışlanma durumuyla karşılaşmışlar. Köyde geri kalan Romanya , Bulgaristan ve Novi Pazar (Sırbistan’ın Sancak bölgesi’nde) göçmenleri imiş.

Arnavutlar geldikten sonra bir kısmı dışlanma, coğrafi ve diğer şartlar nedeniyle batıya göç etmişler. Salih Balla, dönemin medrese mezunu imiş. 75 yaşında vefat etmiş. Ölmeden önce ve her zaman Ovče Pole’de, Yugoslav baskısı sonucunda gömdüğü dini kitaplardan sürekli bahsedermiş. Salih Balla’nın babası Hacı, dedesi Resul, dedesinin babası ise Halit. Ostrec de oturduğu ev hala duruyor ve her zaman bahsetmiş olduğu köydeki camide duruyormuş. Göç edilen yer: Makedonya’nın Manastır ilinin Ostrec köyü. Göç yılı: 1929-1930 Göç etme nedeni: Sürgün ve zulüm Göç eden aile üyelerinin sayısı: 14

Göç eden aile üyelerinin bilgileri: İsim Soyisim – Doğum Yeri: Salih BALLA – Ostrec / Manastır (Dede) İsim Soyisim: Azize BALLA – Ostrec / Manastır (Babaanne) İsim Soyisim: Nevruz BALLA – Ostrec / Manastır (Salih Balla’nın oğlu) İsim Soyisim: Zahide BALLA – Ostrec / Manastır (Nevruz’un eşi) İsim Soyisim: Huriye BALLA – Ostrec / Manastır (Nevruz – Zahide kızı) İsim Soyisim: Dilaver BALLA – Ostrec / Manastır (Salih Balla’nın oğlu) İsim Soyisim: Nesliye BALLA – Ostrec / Manastır (Dilaver’in eşi) İsim Soyisim: Abidin BALLA – Ostrec / Manastır (Salih Balla’nın oğlu) (16 yaşında) İsim Soyisim: Naile BALLA – Ostrec / Manastır (Salih Balla’nın kızı) İsim Soyisim: Sadiye BALLA – Ostrec / Manastır (Salih Balla’nın kızı) İsim Soyisim: Cafer BALLA – Ostrec / Manastır (Salih Balla’nın oğlu) İsim Soyisim: Tahir BALLA – Ostrec / Manastır (Salih Balla’nın kardeşi) İsim Soyisim: Rahime BALLA – Ostrec / Manastır (Tahir Balla’nın kızı) İsim Soyisim: Hidayet BALLA – Ostrec / Manastır (Tahir Balla’nın oğlu) (14 yaşında) Mesleği: Tarım işleriyle uğraşmış,vasıfsız işçi (Salih BALLA, Tahir BALLA, Nevruz BALLA, Dilaver BALLA) Medeni durumu: Evli ( Salih BALLA)

Göç edilen yerde vatandaşlık var mı? : Yok Göç edilen yere daha önce gittiniz mi ve ne sıklıkla gidiyorsunuz? : 1 defa gitmişler. Göç ettiğinizde Türkçe biliyor muydunuz? : Sadece Arnavutça Türkçeyi nasıl ve nerede öğrendiniz? : Yaşadığı çevreden öğrenmişler. Göç ettikten sonra iş buldunuz mu? : Bulmuşlar. Nereden buldunuz ve işinizden memnun muydunuz? : Memnun. İş yerinizde size uygulanan tutumları tarif ediniz. : İlk başta dışlanma kabullenmeme durumu yaşamışlar. Devlet tarafından göçmenler için yetkilendirilen kişiler göçmenlere iyi düzeyde destek veriyormuş. Bekarsanız göç ettikten sonra eş seçimi ile ilgili nasıl düşünceleriniz vardı? : İlk kuşaklar göçmenlerle evlenmiş. Sonraki kuşaklar ise yerlilerle evlenmişler. Evlendikten sonra çocuklarınızı nasıl yetiştirmeyi düşünüyordunuz? : Türk kültürüyle yetiştirmişler. Çocuklarınıza dil, kültür ve tarihinizi öğrettiniz mi? : Öğretmedik.

Abidin BALLA’nın (İsmail ve Hacı Balla’nın babası) eşi Güla’nın (İsmail ve Hacı Balla’nın annesi) ailesi Mitroviça Rahovë dan Elazığ a göç etmişler. Ailesine Türkiye ye göç ettikten sonra “ALTIN” soyadı verilmiş. Göç edilen yer: Kosova’nın Mitroviça ilinin Rahovë Göç yılı: 1929-1930 Göç etme nedeni: Sürgün ve zulüm Göç eden aile üyelerinin sayısı: 7 Göç eden aile üyelerinin bilgileri: İsim Soyisim – Doğum Yeri: Güla BALA – Rahovë, Mitroviça / Kosova İsim Soyisim: Halil ? – Rahovë,Mitroviça / Kosova (Dede) İsim Soyisim: Fadil ? Rahovë,Mitroviça / Kosova (Dedesinin kardeşi) İsim Soyisim: Züka(Zyka) ? – Rahovë,Mitroviça / Kosova ( Fadil’ın eşi) İsim Soyisim: Cafer ? – Rahovë,Mitroviça / Kosova İsim Soyisim: Aslan ? – Rahovë,Mitroviça / Kosova İsim Soyisim: Sefer ? – Rahovë,Mitroviça / Kosova

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
error: İçerik Koruma Devrede!