DODİK'E BİR DARBE DAHA; ALMANYA'DA BATI BALKANLAR RAPÖRTÜRLÜĞÜNE BAKIN KİM ATANDI ? » Boşnak Medya
SON DAKİKA

DODİK’E BİR DARBE DAHA; ALMANYA’DA BATI BALKANLAR RAPÖRTÜRLÜĞÜNE BAKIN KİM ATANDI ?

Bu haber 14 Ocak 2022 - 22:57 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.
DODİK’E BİR DARBE DAHA; ALMANYA’DA BATI BALKANLAR RAPÖRTÜRLÜĞÜNE BOŞNAK KÖKENLİ MİLLETVEKİL ATANDI !
 
Küçük bir çocukken Bosna Hersek’teki Sırp Karadağlı Çetniklerin soykırımından Almanya’ya kaçıp, milletvekili seçilen Adis Ahmetoviç, Almanya Federal Meclisi’nde Batı Balkanlar Federal Meclis raportörü oldu !
İktidardaki Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin (SPD) yeni temsilcisi Adis Ahmetoviç, DW’ye verdiği demeçte, “ailemin Bosna Hersek’ten gelmesini her zaman bir avantaj ve bir çeşit zenginlik olarak görmüşümdür” dedi.
Ahmetoviç, Federal Meclis’in Batı Balkanlar raportörlüğünü başka bir sosyal demokrat politikacı olan Hırvat asıllı milletvekili Josip Juratović’ten devraldı. Adis Ahmetoviç’in Federal Meclis’e girmesinden bu yana, bu iki Sosyal Demokrat, Batı Balkanlar ile ilgili konularda yakın işbirliği içindeler.
Kasım ayı ortasında, Ahmetoviç ve Juratovic, Hannover-Stadt 1 seçim bölgesinde doğrudan Federal Meclis’e seçildikten birkaç hafta sonra Stuttgart’ta Bosna Hersek cumhurbaşkanlığı üyesi Zeljko Komsic ile bir araya geldi. O zaman bile, Ahmetović Sırp Cumhuriyeti temsilcilerinin istikrarsızlaştırıcı rolü hakkında eleştirel bir şekilde konuşmaya başladı.
“Açıkça görülüyor ki, Cumhurbaşkanlığı’ndaki Sırp temsilcisi Milorad Dodik’in devlet yapısını sorgulaması nedeniyle Dayton barış anlaşmasının Sırplar tarafında baltalanıyor. Bosna Hersek’teki varlığı.
Birkaç ay sonra, 6 Ocak’ta, ABD’nin Milorad Dodik ve maiyetinin bir kısmına yaptırımlar getirmesinin ardından, şu anda Federal Meclis’in dış politika komitesinin bir üyesi olan Ahmetoviç, Almanya’nın da benzer adımlar atması gerektiğini dile getirdi.
“ABD yaptırımları, Almanya’nın katılması gerekli ve doğru bir adımdır. Ahmetoviç, “Yolsuzluk ve istikrarı bozanlara ve bölgede nifak getirenlere ve bunu mümkün kılan ve destekleyenlere karşı kararlı bir şekilde hareket etmeliyiz” dedi.
 
Kaynak: Faktor (Fena)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok