Dobrinja'da Düğün : Bosnada Direniş ... » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Dobrinja’da Düğün : Bosnada Direniş …

Bu haber 27 Mayıs 2017 - 15:48 'de eklendi ve 61 views kez görüntülendi.

Nesrin Kazankaya’nın “Dobrinja’da Düğün” adlı tiyatro oyunu Ekip Srebrenitsa tarafından sahneleniyor

 

2017 yılında, Boşnak tiyatro insanı Adem Baş tarafından kurulan Ekip Srebrenitsa, ünlü tiyatro oyun yazarı, yönetmeni, oyuncusu ve eğitmeni Nesrin Kazankaya’nın, 2005 yılında kendisine “Afife Jale Yılın En İyi Oyun Yazarı Ödülü”nü kazandıran tiyatro oyunu “Dobrinja’da Düğün”ü sahneliyor.

 

Oyun; İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği tarafından verilen tiyatro kursunda yetişen oyuncuların icrası ve tiyatro oyuncusu, yazarı, yönetmeni Murat Akdağı’ın rejisi ile 11 Ekim 2017 çarşamba günü saat 20:00da Kartal – Soğanlık Kültür Merkezi’nde sahnelenecektir.

 

Oyunun Konusu

Olaylar 1993 yılında, Yugoslavya İç Savaşı’nın ikinci yılında geçer. Dobrinja Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’nın bir mahallesidir. Kent Sırp kuşatması altındadır. Müslüman Boşnaklar yaşam mücadelesi vermektedir. Kentte iki günlük bir ateşkes ilan edilmiştir. Yıkıntılar arasında yan yana evlerde yaşayan iki aile, evin yıkılmaktan kurtulmuş küçük bahçesinde, gece bir düğün yapacaklardır. Düğün, kendi yaptıkları canlı müzikle, dansla, yoksunluk içinde hazırlanmış bir sofrayla kutlanır. Hazırlıklarla geçen sabah, öğleden sonra ve düğünle sonlanan akşam, savaşın içinde bir günün trilogyasını oluşturur. Bu zaman kesitinde, savaşta yaşanan acılar, ölümler, kırık hayatlar, kayıp aşklar ve savaşla yitirilen insani değerler sorgulanır. Bu insanların savaşa rağmen müzikle, dansla buluşturdukları umutları, tutkuları, direnişleri, varoluşlarının tek dayanağıdır artık.

 

Oyun, 11 Ekim 2017 itibari ile Ekip Srebrenitsa tarafından İstanbul’da ve yurt içine yapa yapılacak turneler ile tiyatro seyircisi ile buluşacak. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok