Dino Merlin Konser Verdi Ortalık Yıkıldı » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Dino Merlin Konser Verdi Ortalık Yıkıldı

Bu haber 27 Temmuz 2015 - 11:48 'de eklendi ve 74 views kez görüntülendi.

Dino Merlin Saraybosna’daki konserinde 70.000 kişi geldi

Dino Merlin’in Saraybosna’daki konseri 70 bin müzikseverin doldurduğu Saraybosna’nın en büyük Koşevo istadyumunda gerçekleşti.

Balkanlar’ın en popüler şarkıcılarından biri olan Dino Merlin, 7 yıl aradan sonra Saraybosna’daki Koşevo stadyumunda dördüncü kez sahne aldı. Cumartesi günü düzenlenen konsere gelen yaklaşık 70 bin kişi muhteşem bir müzik ziyafeti çekti.

Merlin’in en sevilen şarkılarından “Bosnom behar probeharao” (Bosna’mda çiçekler açtı) parçasına binlerce kişi eşlik etti.

 

Dino Merlin kimdir?

Dino Merlin (asıl adı Edin Dervišhalidović; 12 Eylül 1962, Saraybosna) Boşnak şarkıcı, söz yazarı ve besteci.

1983 yılında Merlin grubunu kurarak müzik hayatına başlayan sanatçı, bu grupla 5 albüm çıkardı.

1991 yılında “Dino Merlin” adıyla solo kariyerine başlayan sanatçı, kısa sürede birçok önemli başarıya imza attı.

2000 yılında çıkardığı “Sredinom” adlı albümü, eski Yugoslav devletini oluşturan 5 ülkede en çok satan albüm oldu. 400 bin nüfusu olan Saraybosna’da, şehrin en büyük stadı Koševo’da 100.000 kişiye konserler vermek gibi inanılması güç başarılara imza attı. Emir Kusturica ve Goran Bregović gibi birçok ünlü isim, savaş sırasında Bosna’yı terk ederken, Dino Merlin Saraybosna’yı terk etmeyerek farkını ortaya koydu. Savaş sırasında da şarkı söylemeye devam etti, şarkılarıyla Saraybosna’yı savundu. Alija Izetbegović için “Aliya Sen Olmasaydın!” (Da te nije Alija) adlı şarkıyı yazdı.

Dino Merlin, her albümünde yeni şeyler ortaya koyarak dinleyicilerini şaşırtmıştır. 2004 yılında çıkardığı son albümü “Burek” (Börek)’te yer alan, Saraybosna için yazdığı şarkının nakaratları Türkçe’dir. Türkiye’de yapılan 2004 Eurovision Şarkı Yarışması’nda ikinci olan Sırp şarkıcı Željko Joksimović ile düet yapmıştır, şarkının adı “Supermen”dir.Ayrıca Dino Merlin’in Sırp şarkıcı Emina Jahović ile yaptığı “Med” adlı düeti de Balkan popüler bir şarkı hâline gelmiştir.

bosnahersek.ba

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI