DEBRELİ HASAN KİMDİR? DRAMA KÖPRÜSÜ TÜRKÜSÜNÜN HİKAYESİ VE SÖZLERİ » Boşnak Medya
SON DAKİKA

7 Savaş Suçlusu Yargılanacak !

Bosnadan Haberler, Haber

DEBRELİ HASAN KİMDİR? DRAMA KÖPRÜSÜ TÜRKÜSÜNÜN HİKAYESİ VE SÖZLERİ

Bu haber 13 Kasım 2021 - 17:53 'de eklendi ve 37 views kez görüntülendi.
DEBRELİ HASAN KİMDİR? DRAMA KÖPRÜSÜ TÜRKÜSÜNÜN HİKAYESİ VE SÖZLERİ
 
Debreli Hasan, Selanik Vilayetine bağlı Drama’da yetişmiş. Debreli namıyla mübadele öncesi donemde Drama-Serez-Sarışaban bölgelerinde faaliyet göstermiş bir halk kahramanı eşkıyadır. Drama Köprüsü’nü,o devrin haksızlıkla para kazanan halkı ezen zenginlerinden aldığı haraçla yaptırmıştır. Debreli Hasan’ın yaşadığı dönem kesinlikle bilinmemekle beraber Çakircali Efe ile çağdaş olduğu görüşler hatta atıştıklarına dair hikayeler onun 1870-1920 yılları arasında Makedonya dağlarında egemen olduğunu göstermektedir. Bu konuda halk arasında söylenen menkıbeye göre Selanikli Yahudi bir tüccar ticaret için İzmir’e gidecektir. “Eğer bu civar dağlarda hükümran olan Debreli’den geçsen, Ege dağlarında Cakircali’dan geçemezsin. “denir, kendisine. Nitekim de öyle olur.
Debreli’nin çetesinde pek çok kişi yoktur. Bilinen Kara kedi namıyla bir tek kızanı olduğudur. Halka onu sevdiren eşkıya kişiliğinin en ustun tarafı ise fakirlere yardim etmesi bilhassa birbirini seven yoksul gençleri evlendirmesidir. Bu konuda şöyle bir menkıbe de vardır. “Evlenmek niyetinde olan dağlı bir genç, tek danasını almış, İskece pazarına inmektedir. Yolu, Debreli Hasan tarafından kesilir. Delikanlının evlenmek için parası olmadığını anlayınca Debreli kendisine düğün için yetecek parayı verir ve ayrıca danasını satmamasını salık verip uğurlar.”
Makedon dağlarının Debreli’si sonunda padişah affına uğrar veya söylentiye göre mübadelede güvenlik güçlerinin elinden kaçmayı başarır ve Türkiye’ye göç eder.
 
Kısacası Rumeli Türklerinin gönlüne yerleşmiştir efsanesiyle Debreli Hasan
 
DEBRELİ HASAN TÜRKÜSÜNÜN SÖZLERİ
Drama köprüsü Hasan dardır geçilmez
Soğuktur suları Hasan bir tas içilmez
At martinini Debreli Hasan dağlar inlesin
Drama mahpusunda Hasan Kara kedi dinlesin
 
Mezar taşlarını Hasan koyun mu sandın
Adam öldürmeyi Hasan oyun mu sandın
At martinini Debreli Hasan dağlar inlesin
Drama mahpusunda Hasan dostlar dinlesin
 
Drama köprüsü Hasan dardır daracık
Çok istemem Yanko Corbaci bin beş yüz liracık
At martinini Debreli Hasan dağlar inlesin
Drama mahpusunda Hasan Kara kedi dinlesin
 
Drama köprüsünü Hasan gece mi geçtin
Ecel şerbetini Hasan ölmeden mi içtin
At martinini Debreli Hasan dağlar inlesin
Drama mahpusunda Hasan dostlar dinlesin.
 
”Drama Köprüsü aslında bir köprü değil türküde de bahsedildiği ve resimde de görüldüğü üzere 50 santimetre genişliğinde Nikiforos (Nusratlı)- Karyafiton (Kozluköy) arasında yer alan şuan kullanılmayan dar bir su kemeri. Kim tarafından yaptırıldığı henüz belli değil, ancak 200-300 yıl önce yaptırıldığı tahmin ediliyor ve sonrasında patika bir yol devam ediyor, su kemeri çoğunlukla eşkiyalar ve komitacılar tarafından kestirme bir yol köprü ve merkez olarak kullanılmıştır.’

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok