Çok Sayıda Boşnağın Hayatını Kurtaran Sırp .. » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Sırpları Sırplar Yalanlıyor !

Balkan Tarihi, Misafir Kalemler

Çok Sayıda Boşnağın Hayatını Kurtaran Sırp ..

Bu haber 29 Eylül 2021 - 22:47 'de eklendi ve 50 views kez görüntülendi.

Çalıştığı polis karakolunda tutulan çok sayıda Müslümanın hayatını kurtaran Bosnalı Sırp polis Curo İvkoviç, Bosna’daki savaşın pek bilinmeyen kahramanları arasında yer alıyor.

1934 yılında Nevesin şehrinde doğan Curo İvkoviç, doğduğu şehirde polis memuru olarak çalışıyordu. İvkoviç, 1992 yılı Temmuz ayında Nevesin’de çalıştığı polis karakolunun bodrumunda esir tutulan 11 yaşındaki İrfan, 12 yaşındaki Cemal ve 8 yaşındaki Cenisa’nın hayatını kurtararak güvenli bölgeye ulaştırdı. Aynı şekilde bodrumda tutulan Nura Miçiyeviç’in önce altı aylık bebeği ve üç yaşındaki çocuğunu ardından da anneleri Nura’yı kurtararak güvenli bölgeye ulaştırdı ve çocuklarıyla buluşmasını sağladı.

Novi Dani’nin haberine göre “Nevesinli Schindler”, aynı zamanda iki yaşlı nineyi gizli bir şekilde tutuldukları yerden kaçırarak güvenli bölgeye ulaşmalarını sağladı.

 

Görgü tanıkları tarafından “savaş sırasında ailenin ve insan onurunun korunması gerektiğini savunan bir insan” olarak tanımlanan Curo İvkoviç, 2008 yılında vefat etti.

 

2009 yılında ancak ölümünün ardından “Duşko Kondor Medeni Cesaret Ödülü” ile onurlandırılan İvkoviç, büyük risk alarak çok sayıda Müslüman Boşnak’ı ölümden kurtarmasına rağmen tanınmıyor ve ismi nadiren anılan sayısız savaş kahramanı arasında yer alıyor.

 

Zambak.ba

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok