Çin'de akıllı telefonlar cüzdanın yerini aldı » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Çin’de akıllı telefonlar cüzdanın yerini aldı

Bu haber 01 Şubat 2017 - 11:48 'de eklendi ve 33 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç. Yakında cüzdan taşımayacağız çünkü, Çin’de yaygınlaşmaya başlayan akıllı telofonla ödeme şekli hızla yayılmaya başladı.Nasıl mı oluyor ?

Çin’de her üç kişiden biri alışveriş, ödeme ve para transferlerini, akıllı telefon üzerinden mobil ödeme yöntemiyle yapıyor akıllı telefonunda ki programlarından herhangi birinin karekodunun satıcı tarafından taranması veya satıcının ödeme platformundaki karekodunu alıcının mobil ödeme programı ile taraması sonucu ödeme, alışveriş ve para transferi işlemi gerçekleştiriliyor. Mobil ödeme uygulamaları ile aynı programı kullanan diğer kullanıcılara mesaj gönderir gibi para transferi yapılabiliyor. 

 

Kullanıcıların banka kartı, kredi kartı ve cüzdan taşımadan günlük parasal işlemlerini yapabilmelerini sağlayan mobil ödeme yöntemi, sadece akıllı telefon ile tüm parasal işlemleri gerçekleştirebilmeyi temin ediyor.

Mobil ödeme uygulaması, e-ticaret eklentisi ile internet üzerinden yatırım yapma imkanı da sunuyor. Çinli Uber olarak adlandırılan taksi kiralama firması Didi Chuxing ile de çalışan uygulamalar, kentin herhangi bir yerinden taksi çağırma ve ücretini ödeme imkanı sağlıyor. 

Kaynak:AA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok