Ciğerli Arnavut Böreği'nin Yapılışı » Boşnak Medya
SON DAKİKA

7 Savaş Suçlusu Yargılanacak !

Bosnadan Haberler, Haber

Ciğerli Arnavut Böreği’nin Yapılışı

Bu haber 27 Ekim 2017 - 9:18 'de eklendi ve 390 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç Boşnak Medya

Arnavut ciğeri çok bilinmesine rağmen yine ciğerle yapılan Arnavut böreği, Arnavutlar dışında çok fazla bilinmez.  Ciğerli börek Arnavut mutfağının önemli böreklerinden biridir.

Hamuru dışında malzeme olarak ciğer, soğan ve salçadan oluşur. Mehmet Yaşin’in dediği gibi de damak çatlatan bir lezzet ortaya çıkar.

MALZEMELER

1 Kilo Un
Yarım Kilo Ciğer
4 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Salça
Yarım Paket Margarin (Eritilmiş)
1 Çay Bardağı Sıvı Yağ
Tuz

HAZIRLANIŞI

Kuşbaşı olarak hazırlanan ciğerler, üzerine bir parmak geçecek kadar suyla beraber ateşte 15-20 dakika kadar pişirilir. Daha sonra kuşbaşı olarak haşlanan ciğerler (piştiği suyunu muhafaza ederek)  biraz soğuduktan sonra daha küçük parçalara bölünür.

Diğer bir tencerede ise 4 adet soğan ince kıyılarak, yaklaşık bir çay bardağı kadar sıvı yağ ve 1 kaşık salçayla birlikte bir miktar kavrulur. Kavrulduktan sonra pişen ciğerler suyuyla birlikte soğanların üzerine dökülür ve yaklaşık 15 dakika kadar daha birlikte pişirilir. Daha sonra soğumaya  bırakılır ve bu şekilde böreğin içliği hazırlanmış olur.

Hamuru için ise 1 kilo un,  bir miktar tuz ve suyla birlikte yoğrulur, kulak memesi kıvamına geldikten bir miktar (15 dk.) dinlendirilebilir.

Arnavut böreklerinde iki farklı teknik mevcut, birinde böreğin altlı üstlü olmak iki beze yapılırken, diğerinde 10 adet bezeye ayrılarak  böreğin 5 adet üst ve 5 adet alt olmak üzere (arasına margarin veya tereyağ konularak) hamuru açılabilir.

Bu tarfimizde hamur sadece ikiye ayırarak (böreğin altı ve üstü) göstermiş olacağız.

Hamur açılır ve üzerine yağı konulur. Daha sonra bıçakla, ortasında yuvarlak kalacak şekilde yanlardan kesilir ve orta bölümde toplanır.  Unla birlikte tepsi boyutuna kadar tekrar açılır ve tepsiye konur. Bu şekilde böreğin alt tarafı hazırlanmış olur.  Aynı şekilde üst tarafı için de hamur hazırlanır.

Daha sonra margarinle yağlanan tepsiye konan hamurun üzerine soğuyan ciğerli içilik konulur. Üst hamuru kapatılarak böreğimizin üstüne tekrar yağlayarak böreğimizi hazırlamış oluyoruz. Arnavut Börekleri aynı pizzada olduğu gibi üçgen şekilde kesilir ve sunulur.

Ciğerli börek Arnavut mutfağına önemli bir yer tutar. Arnavutlar bu böreği bilseler de bilmeyen ve tadını merak edenlerler için her ayrınıtısı yazarak yardımcı olmaya çalıştık.

Kaynak: Arnavut.com / Mutfak Vacide Hanıma teşekkür ediyoruz

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok