Cemal Biyediç ve ölümünün arkasında ki sır » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Cemal Biyediç ve ölümünün arkasında ki sır

Bu haber 18 Ocak 2017 - 20:40 'de eklendi ve 405 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç. Eski Yugoslavya’nın 1971-1977 yılları arasında ilk müslüman başbakanı olan ve uçak kazasında yaşamını yitiren Boşnak kökenli Cemal Biyediç 18 ocak 1977 yılında vefat etmiştir.

Yugoslavya’nın eski Devlet Başkanı Mareşal Josip Broz Tito’yu Belgrad’dan Libya’ya yolcu etmeye gittikten sonra, Saraybosna’ya dönerken eşi Raziya Biyediç ve uçakta bulunan 6 kişi ile birlikte 18 Ocak 1977 tarihinde uçağın düşmesi sonucu ölen Biyediç için Saraybosna’nın Bare Mezarlığı’nda naaşı bulunmaktadır. 

-Ölümü ile ilgili ilginç iddialar-

Bosna Hersek’in “Depo Portal” adlı haber sitesi, Biyediç’in ölümüyle ilgili ilginç bir iddia ortaya attı.

Haberde, Biyediç’in “sürekli Tito’nun yanında olduğunu ve Tito’dan sonra eski Yugoslavya’nın başına geçmesinin beklendiği” ifade edilen haberde, kendisinin geçirdiği kazayla ilgili bazı şüphelerin bugün bile yaşandığı belirtildi.

Biyediç’i taşıyan özel uçağın o dönemin en gelişmiş teknolojisine sahip olduğu belirtilen haberde, kaza sırasında Libya’da olan Tito’nun buradaki programını iptal ederek, Biyediç’in Saraybosna’da düzenlenen cenaze törenine katıldığına da dikkati çekti.

Haberde, “Eşi Jovanka ile her yolculuğuna giden Tito, Biyediç’in uçak kazasının ardından Jovanka’yı bir süre ‘eve kapattığı’ gerçeği olayla ilgili ayrı bir şüphe uyandırıyor” şeklindeki ifadeye de yer verildi.

Biyediç’in torunu Cemal Biyediç’in açıklamasına da yer verilen haberde, ailenin uçak kazasıyla ilgili Belgrad’da bulunan raporları görmek için birçok kez başvurduğunu, ancak her seferinde ailenin bu talebinin reddedildiğini belirtti.

Dedesinin en çok “sıradan insanlarla vakit geçirmeyi sevdiğini” söyleyen Biyediç, “Birçok kere kaza ile ilgili raporu görmek için talepte bulunduk, fakat her seferinde bir açıklama yapılmadan reddedildik. Uçak parçalarını bile göremedik. Bütün bunlar uçağın düşmesinde bazı şüpheli gelişmelerin olduğunun göstergesidir” dedi.

Hukuk mezunu olan Biyediç’in adına Mostarda bir de üniversitede bulunmaktadır.Ölümünün 40. yılında kendisini rahmetle anıyoruz.

Kaynak:Haberler.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok