Çataltepe Köyü Boşnakları.. » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Çataltepe Köyü Boşnakları..

Bu haber 02 Mart 2017 - 3:11 'de eklendi ve 552 views kez görüntülendi.

Hazırlayan ve Düzenleyenler:

Şevket KOÇ-Zeynep IŞIL HAMZİC

Çataltepe,Çanakkale ili Lapseki ilçesine bağlı şirin bir Boşnak köyüdür.İle uzaklığı 85 km ‘dir.İlçeye uzaklığı 40 km’dir.

Köyde okul ve sağlık ocağı bulunmamaktadır.Eğitim ve öğretim taşımalı eğitimle yapılmaktadır.
Köy muhtarı Mehmet Altınsoy’dur.

TARİHÇE

Çataltepe Köyü sakinleri, Bosna Karadağ’dan 1912 yılında Türkiye’ye yerleştirilmiş çalışkan ,azimli insanlardır. Boşnakların Şehitler Diyarı Çanakkale’deki ikinci yurtları Çataltepe Köyü’dür.Köy adını, eteklerinde kurulu bulunduğu çatala benzeyen iki dağın fiziksel görüntüsünden esinlenerek almış.

İlk yerleşim yıllarında Karadağ’dan 110 hane ile yola çıkılan Boşnaklar, 6 ay süren serüvenli bir yolculuğun ardından Çanakkale’nin Lapseki İlçesi Çataltepe Köyüne gelip yerleşmiş. Denizden yüksekliği yaklaşık 250 rakımlı bir tepeden seyredildiğinde Çataltepe, doğanın tüm tonlarıyla bezenmiş bir alana kurulu ve aynı zamanda berrak havada Balkanlar yani suyun öte yüzünden Trakya’yı görebilen bir yerde bulunmaktadır.

GEÇİM KAYNAKLARI

Çataltepe’de yaşayan Boşnakların geçim kaynakları hayvancılık ve ormancılık. Köye yaklaşık 2 kilometre mesafede kurulan gölet ile sulu tarım da yapılabiliyor ancak toprak yetersizliği yüzünden tarım, diğer köylere oranla tam anlamıyla gerçekleşmiyor.

BOŞNAK DERNEĞİ ÇATALTEPELİLER

Şehitler Diyarı Çanakkale’de iş tutan Çataltepe Köylüleri, köydeki dayanışmayı şehir yaşamında da devam ettiriyor. 1994 yılı 10 Mayısında Çanakkale’nin Sosyal Konutlar mevkiinde kurulan Çataltepeliler Derneği aktif dernek yaşamını aralıksız sürdürüyor. Bosna-Hersek savaşıyla birlikte Boşnaklar arasında dayanışmayı sağlamak, acıları birlikte paylaşma amacıyla Hasan Güder’in Kurucu Başkanlığında örgütlenen derneğimizin ilk yıllarında Sabahattin Akman, Selahattin Güder, Nevzat İş, Ersin Kurnaz, Nuri Yavuz, İsmail Arslan ve Yusuf Karabacak kurucu yöneticiler olarak görev yaptı. Bugünkü Çataltepililer Derneği ise Başkan Sadık Can tarafından yönetilirken yönetim kadrosunda da Muzaffer Bilgiç, İsmail Sağlam, Sabahattin Akman, Yusuf Karabacak görev yapıyor.

Derneğin faaliyetleri Çanakkale’deki Çataltepeliler Derneği sadece Boşnaklar arasında değil aynı zamanda kent sosyal yaşamında da önemli yükümlülükleri yerine getiriyor. Sünnet, hayır yemekleri, dayanışma geceleri, iftar yemekleri, yoksul ailelere giyim ve erzak yardımı, Türkiye’deki Boşnak Dernekleri ile sosyal ve kültürel dayanışma içersinde olurken 2800 metre kare kapalı alanıyla, sosyal tesisi, Atatürk Büstü, Mostar köprüsü figürü, dernek lokali ve yönetim merkeziyle menkul değer varlıklarını da her geçen yıl arttırıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok