BUSMEK KOSOVA’DA İSTİHDAM KAPISINI ARALIYOR » Boşnak Medya
SON DAKİKA

BUSMEK KOSOVA’DA İSTİHDAM KAPISINI ARALIYOR

Bu haber 01 Haziran 2017 - 13:43 'de eklendi ve 36 views kez görüntülendi.

   

NAİL PİNDUK   KOSOVA PRİZREN

Kosova’da işsizliğe umut kapısı olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları BUSMEK tarafından başkent Priştine’de kurulan dikiş atölyesinde yeni grup kursiyer eğitime başladı. Geçen yıl Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Kosova Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde başlayan dikiş kursları, ikinci mezunlarını verdi. Ardından geçen gün Kosovalılar tarafından yoğun ilgi gören kurslarda,iki vardiyada eğitim gören 28 kişilik yeni grup öğrenci ile eğitim ver’lmeye devam edildi. Kursiyerler dikiş hakkında ilk bilgileri almaya başladı. Yeni grup kursiyer, BUSMEK tarafından Priştine’de kurulan atölyede devam etmekte olan kursta, 200 saatlik konfeksiyon makineleri kullanımı ve giyim eğitimi alarak, iş edinme hayallerini gerçeğe dönüştürmekte sağlam adımlarla ilerliyor.

BUSMEK atölyesinde eğitim almaktan son derece memnun olan kusiyeler, Türkiye Cumhuriyeti ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ile yetkililerine, sağladıkları eğitim imkanlarından dolayı minettarlığını dile getrimekteler. Dikiş kursuna Priştine’den katılan Mimoza Berisha, Türkiye’nin yardımlarıyla kurulan atölyde gördükleri dikiş eğitimini başarıyla tamamlayarak, iş yer açmanın ya da iş bulmanın kolaylaşacağına inandığını belirtti. Yıllardır iş arayan Hukuk Fakültesi mezunu Nurije Gashi, Kosova’ya her alanda destek veren Türkiye’ye teşekkürlerini ifade ederek, kursta profesyonel eğitim almalarından dolayı son derece mutlu olduğunu belirtti. İş yeri açmayı planlayan Berna Blakqori, kursun sonunda başarılı birer terzi olacaklarını ve hayatlarına yeni bir kalite kazandıracaklarına inandıkları vurgulayarak, eğitim kalitesinden memnun olduklarını ifade etti. Türkiye’nin bu çerçvede Bursa’nın Kosova’ya çok iyi bir eğitim kursu getirdiğini kaydeden eğitimci Nesrin Duraku, “ BUSMEK bize kaliteli eğitim verilen kurs imkanlarını sağladı. Çünkü burada hem gençler hem de yetişkinler eğitimsizler. Diğer yandan fabrikalar kapandı, işsizlik çok. Bu kursta dikiş konusunda ilk adımdan son adıma kadar eğitim veriliyor “diye belirtti. Makine kullınımından giyime kadar eğitim verilen bu kursa ilginin yoğun olduğunu kaydeden Mitroviçalı dikiş eğitmeni Nesrin Duraku, “ burada zanat öğrenmek için büyük ihtiyaç var.Kurslara büyük bir hevesle geliyorlar” dedi. Kosova Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Priştine Mesleki Eğitim Merkezi, kursiyelerin eğitimleri nedeniyle son derece hareketli. BUSMEK’in dikiş atölyesi kurduğu bu merkezin müdürü Zenullah Rrustemi, Kosova’da işsizliğin hafifletilmesi için büyük gayret gösteren Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Kosova Üsküp Derneği’ne teşekkürlerini ifade etti.

BUSMEK tarafından kurulan dikiş atölyesine gerekli ekipmanları sağlayarak, işsiz gençlere umut kapısı olduğunu belirtti. Buradan sertifika alanların bazılarının iş yeri açtığını, çoğunun da iş bulduğunu belirten Rrustemi, “ kursa büyük bir ilgi var.Kursun her yeni dönemi için 70 kadar kursiyer eğitim almak için başvuruyor. Kursların uzun süre daha devam edeceğini umut ediyoruz” ifadesini kullandı. Geçen yılın Kasım ayında açılan BUSMEK kursundan şimdiye kadar iki grup olmak üzere 60 kişi mezun oldu. Bunlardan bir çoğu iş yeri açtı, bir çoğu da iş buldu. BUSMEK tarafından yakın gelecekte farklı alanlarda kursların açılmasına ilişkin anlaşmaya varılması bekleniyor.

Kosovaport.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok