Bulgaristan'da İmamlar Maaşlarını Alamıyor » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Bulgaristan’da İmamlar Maaşlarını Alamıyor

Bu haber 15 Ağustos 2017 - 23:32 'de eklendi ve 42 views kez görüntülendi.

Foto: Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci

Volkan Kaya Uçijak Boşnak Medya

Bulgaristan’da İmamlar 5 aydır Maaş Alamıyor

Bulgaristan’da erken seçimlerden önce geçici bir hükümet kurulmuştu. O geçici hükümet, Diyanet İşleri Başkanlığı ile 1998’de imzalanan protokolü kalıcı olarak feshetti. Bu nedenle, ülkedeki yaklaşık 600 imam 5 aydır maaşlarını alamıyor. Bulgaristan Başmüftülüğü, sorunun bir an önce çözülmesi için Borisov hükümetini göreve çağırıyor.

Bulgaristan’da ülkenin farklı bölgelerinde görev yapan yaklaşık 600 imam tam 5 aydır maaşlarını alamıyor. 

Bunun nedeni ise, bir önceki teknokrat hükûmetin, Bulgaristan ve Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı arasında 1998’de imzalanan protokolü tek taraflı olarak feshetmesi. 

1998 yılında iki ülke arasında imzalanan söz konusu protokolle, Türkiye Diyanet İşleri, Bulgaristan’da cami imamları ve İslam eğitim kurumlarına maddi destek sağlıyordu. 

Mestanlı, Rusçuk ve Sumnu’da üç İman Hatip Lisesi ve Sofya Yüksek İslam Enstitüsü de finansman için Diyanet’ten destek alan kurumlar arasında.
 
Bulgaristan Başmüftülüğü, daha önce Türkiye Diyanet İşleri’nden sağlanan paranın tamamen yasal yollarla geldiğini ve yıllık 1 milyon avroyu bulduğunu duyurdu. 

Başmüftü Mustafa Aliş Haci’da,  daha önce Rudozem’de katıldığı hatim duasının ardından imamların durumu hakkında açıklamalarda bulunmuştu. 

Mustafa Aliş Haci,  “On seneden beri Türkiye’den yardım olarak imamlarımıza maaş geliyordu Dİyanet’ten ama Bulgaristan Türkiye Diyaneti ile anlaşmayı Bulgaristan Devleti tek taraflı onu feshetti. Feshettikten sonra maaşlar kesildi ve dört aydan beri imamlarımız maaş alamamaktadır.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak:Sevda Dükkancı / Kuzey Haber Ajansı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok