Bulgaristan Türkiye Sınırına 600 Asker Gönderiyor! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Bulgaristan Türkiye Sınırına 600 Asker Gönderiyor!

Bu haber 18 Ağustos 2017 - 11:07 'de eklendi ve 43 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamzić Boşnak Medya

Kaçak göçle mücadelede sıkı önlemler alan Bulgaristan Türkiye sınırına 600 asker gönderme kararı aldı. Bir kısmı özel eğitimli olan askerler arasında silahlı bölükler de bulunacak. Bulgaristan bununla da kalmıyor. Kaçak geçişlerin önünü alabilmek için sınırı kamera ve insansız hava araçlarıyla da gözlemleyecek.

Bulgaristan Türkiye’den gelen kaçak göçle mücadele amacıyla sınır güvenlik önlemlerini artırıyor. Bulgaristan Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Krasimir Karakaçanov Alman ‘Die Welt’ gazetesine verdiği demeçte ‘sınırların korunmasında daha fazla askerin görevlendirileceğini ve Türkiye sınırının beş bölgeye ayrılacağını’ söyledi.

Bu bölgelerden her birine bulunduğu mıntıkayı beklemek üzere bir silahlı bölük yerleştirileceğini belirten Bulgaristan Savunma Bakanı Karakaçanov, toplam 600 askerin bir bölümünün özel eğitimli muhariplerden oluşacağını söyledi.

Bakan, uygulamaların, sınır korumada askerin polisten daha etkili olduğunu gösterdiğini belirterek, ayrıca kaçak göçmen hareketlerinin kameralar ve insansız hava araçları yardımıyla gözetleneceğini açıkladı.

“Çoğu ekonomik göçmen”

Krasimir Karakaçanov Avrupa ülkelerinin Akdeniz’deki göç yollarını kapatmamış olmasını eleştirdi. “Kaçak göçmenlerin kitleler halinde Avrupa’ya akın etmesine daha fazla göz yumulamayacağını belirten Bakan, “AB’nin dış sınırlarının gerekirse silah zoruyla korunabilmesi için İtalya ve Yunanistan’da NATO ya da AB birliklerinin görevlendirilmesi gerektiğini” söyledi.

Karakaçanov Akdeniz üzerinden Avrupa’ya gelenlerin çoğunluğunun ekonomik göçmen olduğunu savundu ve “Takibata uğramış değiller, hayatlarının korunmasına muhtaç değiller. Sadece zengin bir Batı ülkesinde yaşamak istiyorlar” diye konuştu.

Kaynak:Milliyet.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok