Bu Köyde Boşnakça Yaşıyorlar.. » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Sırpları Sırplar Yalanlıyor !

Balkan Tarihi, Misafir Kalemler

Bu Köyde Boşnakça Yaşıyorlar..

Bu haber 22 Eylül 2014 - 16:45 'de eklendi ve 96 views kez görüntülendi.

Bu Köyde Boşnakça Yaşıyorlar

 

Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Kayadibi köyüne yıllar önce göç ederek yerleşen Boşnak kökenli vatandaşlar, uzun yıllardır Boşnak kültürünü yaşatmaya devam ediyor.

 

Sivas’a 105, Zara ilçesine 35 kilometre uzaklıktaki Kayadibi köyü sakinlerini, ataları yıllar önce Bosna Hersek’ten göç ederek bölgeye yerleşen vatandaşlar oluşturuyor.

Yaklaşık 28 haneden oluşan, büyük, küçük, kadın, erkek 7’den 70’e herkesin Boşnak dilinikonuşabildikleri köyde, Boşnak böreği, Boşnak ekmeği gibi Boşnaklara özgü yemeklersofraların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Boşnak kültürünün yıllardır yaşatılmaya devam ettiği köyde, Boşnakların kullandıkları yöresel kıyafetler de gerçekleştirilen şenliklerde köy halkınca giyiliyor. Boşnakça olarak Bosna Hersek’e selam gönderen köylüler, Anadolu Ajansı’nın Boşnakça yayına başlamasından dolayı da duydukları memnuniyeti dile getiriyor.

 

Köy Muhtarı Vedat Çelebi,  köy halkının Yugoslav göçmeni olduğunu, atalarının 1924 yılında Kayadibi köyüne geldiklerini belirterek, ”Oradan geldiğimizden bu yana aynı adet ve geleneklerimizi devam ettiriyoruz. Yemeklerimizde, giysilerimizde olsun her kültürel değerlerimizi aynen muhafaza ediyoruz ve devam ettirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.Köy sakinlerinden Hasan Dursun ise ellerinden geldiği kadar kültürlerini unutturmamaya çalıştıklarını söyledi.

-Gencinden yaşlısına kültürlerini yaşatıyorlar-

Köyde yaşayan 24 yaşındaki Fatih Demir, köylerinin bir Boşnak köyü olduğu için kendilerinin de gençler olarak ellerinden geldiği kadar Boşnak adetlerini yaşatmaya çalıştıklarını anlatarak, ”İnşallah hep böyle olacak. Büyüklerimizden gördüğümüz gibi biz de bu kültürümüzü devam ettirmeye çalışacağız” dedi. Demir, Anadolu Ajansı’nın Boşnakça yayına başlamasından dolayı da teşekkür etti.

Köylülerden 60 yaşındaki Hilmi Çelebi de Boşnak olarak bölgede her yönden sevildiklerini, sayıldıklarını belirterek, ”Biz de herkesi sayar, severiz. Bu nedenle biz Boşnak olduğumuz için gurur duyuyoruz” dedi.

Eşi Emine Çelebi ile birlikte Boşnakça bir türkü de söyleyen Çelebi, Bosna Hersek’e selam gönderdi.

 

(AA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI