Bosna'nın En önemli Kişiler Listesinden "Edvin Kanka Ćudić"  » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Bosna’nın En önemli Kişiler Listesinden “Edvin Kanka Ćudić” 

Bu haber 12 Kasım 2017 - 13:51 'de eklendi ve 198 views kez görüntülendi.

Hazırlayan: Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

Sizlere Bosna’da en önemli kişiler listesinde olan Edvin Kanka Ćudić den bahsedeceğim.Edvin genç yaşına rağmen tanınmış, cesur,İnsan hakları savaşçısı,yazar,Gazeteci ve Aktivistir;

Biyografisi

Edvin Kanka Ćudić  31 Aralık 1998 yılında Brcko da doğdu şu an Sarejevo da yaşamaktadır. Edvın ünlü bir Boşnak insan hakları aktivistidir. Şu an yazarlığının dışında Bosna’da Toplumsal Araştırma ve İletişim Derneği  (UDIK) koordinatörlüğünü yapmaktadır.Edvın Brcko da ekonomi okulunu bitirip 2011 yılında da Saraybosna Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakultesi gazetecilik Bölümünü bitirdi.Edvin Boşnakçanın dışında Türkçe,İngilizce ve Farsça bilmektedir.Çocukluk yıllarında Brckoda Japon dövüş sanatı olan Aikido ile ilgilendi ve karakuşak oldu. 

Edvin’in Babası Edhem Ćudić Bosna savaşı sırasında Batkoviç kampında öldürüldü ve ne yazık ki cesedi asla bulunamadı.

Eser ve Eylemleriyle Daha İyi Bir Bosna İçin Çabalayan Ünlü Boşnak Yazar;

UDIK -Toplumsal Araştırma ve İletişim Derneği  koordinatörü olarak, Bosna’daki Savaş Suçları ile ilgili kamuya açık belgeleri yayınlayıp ve bu yayınları yazılarında sunmaktadır.Aynı zamanda Bosna -Hersek ‘deki Bosna savaşı suçlularının kahramanca gözükmesi çabası için yapılmış  Anıtların kaldırılması  üzerinde de çalışmaktadır.

UDIK ‘i kurmadan önce Brcko ve Belgrad Kadın Siyahi örgütünde gençlerin geri dönüşlerinin sağlanması ve hayatlarına devam etmelerinin sağlanması ile ilgili bir çok gösteri ve çalışmalara katılan aktif bir katılımcıydı.

Bir dönem Drevni Avazın İstanbul’da muhabiri olarak ve Bosna Hersek radyosunda gazeteci olarak da çalıştı.

2013 yılında da UDIK’i kurdu.Amacı savaş sonrası İnsan hakları ihlalleri konusunda savaş suçlularının bulunması savaşda suç teşkil edecek verileri ve belgeleri toplamaktı. UDIK 2013-2017 yılları arasında 

Saraybosna,Ahmici,Brcko,Bratunac,Kravica,Tuzla,Srebrenica,Prijedor,Zenica,Vukovar,Sjeverin,Strpci ve bu yerlerdeki suçları belgeleriyle belirlemesini sağladı.

2014 yılında Saraybosna daki yetkilere Savaş mağdurlarına adanmış  bir Anıt yapılması konusunda ısrarla çalışmalarda bulundu. 

 “Bosna’da Edvin Kimdir diye sorduğumuzda ?”(2014-2018) yılları arasında bugün Bosna Hersek’teki en önemli 3181 kişi arasında yer almaktadır. Eserleriyle ve eylemleriyle daha iyi bir Bosna Hersek’ye katkıda bulunmak için çabalamakta ve Bosnayı  daha mutlu yaşanabilir olmasına katkı sağlamakta ve Savaş suçlularının cezalarını alması için uğraşmaktadır .

Edin bir gün  “Radio Slobodna Europa” radyosu için “Anlamiyorum,dünyanın her yerinde soykırım işleyenler için hapis cezası verilir ,ama sadece Bosna da daha doğrusu RS (Bosna’nın Sırp Bölgelerinde) de onlara kahraman gibi söylemler ve davranışlar sergileniyor.” dedi.

Bu söylemi üzerine kendisine önemli soruşturmalar açıldı .Bir çok ölüm tehtidleri ve saldırılara maruz kaldı ayrıca savaş suçlularının açığa çıkarılması ile ilgili çalışmalarından dolayıda kendisine mahkemelerde bir çok soruşturma açılmıştır ancak yinede o yazmaya söylemeye ve gerçekleri gün ışığına çıkarmaya kararlı bir şekilde çalışmalarına devam etti. Edvin  Sarejevo da  2015 ve 2017 yılları arasında bazı etnik gruplardan oluşan milliyetçilerin tehdine yazık ki maruz kaldı.Bu milliyetçi holiganlar tarafından birkaç kez fiziksel olarak saldırıya uğradı ancak  Bosna Hersek polisi saldırganları hiçbir zaman bulamadı!

2014 de bir israilliden tehtit aldı “kurtulamayacaksın Cudic “

2015 de Saraybosna İsa katedrali önünde Stripci deki suçları belgelediğinden dolayı kendisine bir saldırı daha  gerçekleştiririldi ve kurtuldu.UDIK in önünde ofisinin yakınında bir çok saldırıya daha maruz kaldı en sonunda Birleşmiş Milletlerin Bosna Hersek Büyükelçisi Cormack insan hakları için çabalayan Edin’e taşlarla saldırının kabul edilemez olduğunu vurguladı ve tepkisini gösterdi.

2014 yılında Brckoda şubat gösterileri sırasında 100 den fazla ölüm tehtidi içeren mesaj almasının karşılığında Edin’in kamuoyu açıklaması şu oldu “BENİ ÖLDÜRMEK İSTESELERDİ BENİ TEHTİT ETMEZLERDİ !!! ” oldu ve çalışmalarına devam etti.

Yayımlanmış eserleri

In Memoriam Bosna i Hercegovina,( Bosna-Hersek) kitabı 2016 yılında UDIK tarafından yayınlandı.

In Memoriam Republika Hrvatska, (Hırvatistan) kitabı 2017 yılında UDIK Brčko  tarafından yayınlandı. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok