BOSNALI ORTODOKS VE KATOLİKLERİN BOŞNAK OLDUKLARININ DELİLLERİ. » Boşnak Medya
SON DAKİKA

7 Savaş Suçlusu Yargılanacak !

Bosnadan Haberler, Haber

BOSNALI ORTODOKS VE KATOLİKLERİN BOŞNAK OLDUKLARININ DELİLLERİ.

Bu haber 18 Kasım 2021 - 20:36 'de eklendi ve 44 views kez görüntülendi.
BOSNALI SIRPLAR VE BOSNALI HIRVATLAR BOŞNAK İDİLER.
 
 
“İliya Garsşanin 1844 yılında yazdığı Naçertaniye adlı kitabında diyor ki: Bosna’da Müslüman Boşnaklar, Katolik Boşnaklar ve bizim Ortodoks inancında olan Boşnaklar yaşıyor.”
 
Garaşanin kitabında şöyle devam etmiş:
“Ortodoks Boşnakları Sırplaştırmak büyük bir problem olmayacaktır. Asıl problem, Başlarında Franseskin rahiplerinin olduğu Katolik Boşnakları nasıl Sırplaştıracağız?
Müslüman Boşnaklara okullarda, onların İslâmlaştırılmış Sırplar olduklarını öğretmeliyiz.Eğer buna inandıramazsak o zaman onları Turçin (Türk) diye adlandırmalıyız ki onları elimizden geldiği kadar Boşnaklıktan ve Bosna’dan uzaklaştıralım.
SIRPLARIN BU HAREKATINA KARŞI 1870 YILINDA KATOLİK FRANSESKİN RAHİBİ, BİLİM ADAMI VE YAZAR ANTUAN KNEJEVİÇ, “BOSNALI ARKADAŞIMA” ADLI KİTABINDA ŞUNLARI YAZMIŞTI:
 
“BİZ BOŞNAKLARIN SEVGİLİ VATANI OLAN BOSNA’NIN ŞEREFLİ TARİHİ BİZE HALKIMIZIN ŞEREFLİ, ONURLU VE KAHRAMAN BOŞNAK İSMİ İLE GURUR DUYDUĞUNU HATIRLATIYOR.
GEÇMİŞTEKİ BİZİM YAZARLARIMIZIN YAZDIKLARI YAZILI ESERLERE BAKTIĞIMDA HERKESİN, BİZDEN GERÇEK ULUSAL İSMİMİZ OLAN BOŞNAK OLARAK BAHSETTİĞİNİ GÖRÜYORUM. BU YÜZDEN ONLARIN TORUNLARI OLAN BİZLER DE KENDİMİZİ BOŞNAK OLARAK ADLANDIRIYORUZ.
BU NEDENLE BOŞNAK İSMİMİZDEN VAZGEÇMEK İSTEMİYORUZ VE HİÇBİR ZAMAN DA VAZGEÇMEYECEĞİZ. BOŞNAK ADIMIZA İNANÇLA SIKI SARILIP ONA SAHİP ÇIKACAĞIZ.
BU YAZDIKLARIMI YÜZYILLARDIR BOSNA VE HERSEK’TE YAŞAMAKTA OLAN VE SIRP VEYA HIRVAT OLMAYA HEVESLİ (KANDIRILAN) KARDEŞLERİMİZ İYİCE OKUSUNLAR VE BEYİNLERİNE İYİCE KAZISINLAR.”
 
Nusret SANCAKLI’dan Alıntı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok