Boşnakların Özgürlüğü için Mücadele veren Boşnak Lider » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Boşnakların Özgürlüğü için Mücadele veren Boşnak Lider

Bu biyografi 30 Haziran 2017 - 21:52 'de eklendi ve 134 views kez görüntülendi.

 

Hazırlayan: Zeynep Işıl Hamziç

BOŞNAKLARIN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ İÇİN MÜCADELE EDEN BOŞNAK LİDER MEHMED SPAHO.

Mehmed Spaho 13 Mart 1883 yılında Saraybosna’da dünyaya geldi. Ailesi Saraybosna’nın aristokrat ailelerinden değil tam tersi kazancı zanaat işi ile uğraşmaktaydı.İlkokulu ve liseyi Saraybosna’da bitirdi .Ardından üniversiteyi 1906 yılında Viyana da hukuk okuyarak bitirdi.

1907 yılında doktora tezini alıp ertesi yıl hukuk ilimleri üzerine doktorasını tamamladı.11 Kasım 1910 yılında gerçekleşen kongrede ticaret bölümüne seçildi. 1914 yılında da Saraybosna’nın şehir konseyinin üyesi olarak görevini sürdürmüştür.

1919  yılının 14-17 Şubat tarihinde düzenlenen konseyde ” Yugoslav Müslüman Organizasyonu” (YMO) kuruldu .Başkan olarak da Tuzla Müftüsü İbrahim Maglajliç seçildi. Mehmet Spaho da bu organizasyonun önce üyesi sonrada başkanı oldu.

Mehmet Spaho, çok aktif bir siyasetçi olarak önce Orman Bakanı sonra da 1923 yılında ki parlamenter seçimde müslümanların lideri olmuştur.

Mehmet Spaho Yugoslavya Krallığı döneminde Müslüman halk tarafından çok fazla desteklenmiştir. Çünkü Spaho Bosna’nın özerkliğini istemektedir.

Yugoslavya Kralı Aleksandar Karađorđević 6 Ocak 1929 yılında diktatörlük rejimini ilan etti. Anayasayı görmezden gelerek bir çeşit “Diktatörlük Rejimi ” kurdu.Müslümanların desteğini azaltmak için ve Spaho’dan uzaklaştırmak için yasa ile Reus’ul Ulema Başkanı’nı Sarajevo ‘dan Belgrad’a sürüyor.

Kral Aleksandar Karađorđević  dini özellik taşıyan partileri bilinçli olarak kapattı. 3 Eylül 1931 yılında yeni bir anayasa getirerek Yugoslavya’daki siyasi hayatı canlandırdı.

1931 Ocak ayında Mehmed Spaho hükümetin merkezci politasını eleştirir.Yugoslavya’nın diğer bölgelerinin de eşit statüye kavuşmasını sağlama çabasına girer.Bu esnada Spaho bir çok suikasta uğradı, çünkü hedef Müslüman liderin yükselişine izin vermemekti.

29 Haziran 1939 yılında Pravda Gazetesi Spaho’nun öldüğünü yayınladı ancak yayınlanan haberlerde ölümünün nasıl gerçekleştiği üzerine bir bilgi verilmedi.Ertesi gün 30 Haziran 1939 yılında Gazi Hüsrev Bey Camisinin hareminde en büyük Müslüman Liderler arasında defnedildi.

9 ocak 1934 yılında da Yugoslavya Kralı Aleksandar Karađorđević Fransa’nın Marsey şehrine gittiğinde Makedon Milliyetçi parti üyesi Veličko Georgijev Kerin tarafından suikast düzenlenip  öldürüldü.Kralın ölümü üzerine de Yugoslavya’da yeni bir hükümet kuruldu.

Posjeta visoke Turske delegacije Sarajevu 1937. godine.
Domaćin skupa ispred vlade Jugoslavije bio je dr. Mehmed Spaho.(1937. yılında Saraybosna ‘ ya giden yüksek Türk heyetine bir ziyaret.Yugoslav hükümetin de ev sahibi Dr. Mehmet Spaho ‘ du.

BOŞNAK MEDYA

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sandžak Ejderi Mehmet Šemsikadić’in Hayatı ve İşgale Direnişi

. . (Doğ. 1827, Ölüm. 29.01.1887, İstanbul) Sancak, Pljevlja (Taslidže) şehrinde tanınmış bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Saraybosna'da eğitim almış daha sonrada eğitimine İstanbul'da devam etti. Eğitimini tamamladıktan sonra, memleketine dönüp Pljevlja okulundaki Ruždija okulunda öğretmenliğe başladı. . Boşnak Milleti'nin en tanınmış kahramanlarından biri olan Müftü Şemsikadiç'in ölümü çok ani olmuştur. Mezarı, İstanbul'un Fatih semtindeki Fatih Sultan Mehmet Camisi avlusunda bulunuyor. Öğrenimine Güney Sancak, Plyevlya (Taşlıca) şehrinde başlamış, Saraybosna'da devam etmiş ve İstanbulda tamamlamıştı. Öğrenimini bitrince önce Plyevlya Rüşdiyesine öğretmen olarak atanmış, 1866 Yılında Taşlıca müftülüğüne getirilmişti. …

Boşnakların Yozgat-Boğazlıyan Civarına Göçü ve Örf-Adetleri

. Zeynep Işıl Hamziç Boşnak Medya Boşnakların Yozgat Civarına Göçü Türkiye’ye göç eden Boşnakların İç Anadolu Bölgesi’nin Sivas ve Yozgat gibi şehirlerine iskân edilme dönemleri büyük oranda19 1924-1925 ile 1934-1935 yılları arasında gerçekleşmiştir. Buna göre 1924- 1925 yıllarında Türkiye’ye göç eden muhacirlerin yerleştikleri yerler arasında Sivas’ın Gemerek, Şarkışla, Yeniçubuk, Zara ilçeleri ve bunlara bağlı köyler bulunmaktadır.20 Boşnakların kafileler halinde Yozgat ve civarına gelme dönemleri ise 1934-1935 yıllarıdır.21 Bu iki şehir Boşnak muhacirleri her zaman birbirleri ile iletişim halinde olmuşlardır. Sancak bölgesinde yer alan Akova, Yenipazar, Seniçe, Priyepolye, Taşlıca (Plyevlya) gibi önemli yerleşim yerlerin…

Tito ve Balkan Siyaseti

1920 yılında, Zagreb’te Komünist Partisiye katılarak siyasete giren Tito, Yugoslavya’daki halkların günlük hayatlarını ve siyasî görüşlerini derinden etkilemiş; Balkanlar’da ve Dünya’da mühim bir siyasetçi olarak kabûl edilmiştir. Yugoslavya ikinci defa, İkinci Dünya Savaşı sırasında Tito ve arkadaşları tarafından kurulmuş ise de, Tito bu işin ana ekseni olmuştur. Arkadaşlarına sadece fikir ve yön vermemiş; bir yandan ruh verirken, öte yandan da barış ve adalet söylemlerine rağmen, devrimci şiddet ve zulümü de gerekli ve meşru görerek yoğun bir şekilde uygulanmasına cevaz vermiştir. Böylesi bir geçmişe rağmen, Tito’nun 2. Dünya Harbi’nden sonraki siyasî çalışmaları, Komünist ülkeler içinde yeni fikirlerin doğmasına ve Batı ile iy…

OSMANLI İDARESİNDE TUZLA SANCAĞI HAKKINDA BİLGİLER

. . . OSMANLI İDARESİNDE TUZLA SANCAĞI’NIN SOSYAL, İKTİSADİ VE ASKERİ VAZİYETİ HAKKINDA BAZI BİLGİLER Özet :Zeynep Işı Hamziç  Boşnak Medya Bu çalışma arşiv vesikaları ışığında Osmanlı Balkanlarının askeri ve iktisadi açıdan önemi büyük kazalarından olan Tuzla’nın yeni ve yakın çağdaki tarihine ilişkin bazı yeni bilgiler sunmakdır. İmparatorluğun Avrupa topraklarındaki sağlam yerine dair Sancak ile ilgili elde edilen veriler, bölgenin bilinen değerine bir kez daha katkı sağlamıştır. Çalışmanın ana gövdesi Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nden elde edilen orijinal kaynaklar üzerinde yükselmekle birlikte konu ile alakalı ikincil kaynaklardan da yararlanılmıştır. Fetih, İdarî Taksimat ve Yönetim …

Boşnak Göçmenlerin Kurduğu Fabrikayı İngilizler Bombaladı

. . İNGİLİZLERİN 1921 DE BİZİM FABRİKAMIZI BOMBALADILAR O YETMEDİBİRDE YAKTILAR.... 1890 yılında ise Kocaeli ilk özel teşebbüs fabrika ile tanıştı. Bu fabrika Karamürsel Mensucat Fabrikası… Ama bu fabrikanın kuruluşu pek öyle kolay olmadı......Fabrikanın belli başlı kurucuları Boşnak kökenli Cengiç Mustafa, Begoviç İbrahim, Sipahiç Suphi, Koryeniç Mehmet, İbrahimpaşazade Mustafa Şükrü, Mustafa Naili ve Kürkçübaşı Salih Beyler ile Hacı Adem Ağa olup fabrikanın kurulması için Büyükçekmece’den İzmit’e kadar yer aranmış fakat kimse gerekli araziyi vermek istememiş. Karamürsel’e yerleştirilmiş olan Bosna göçmenleri bunu duyunca fabrikanın inşaat ve montajında bedava çalışacaklarını bildirerek fabrikanın Karamürsel’e kurulması…

Bosnalı Katoliklerin Geleneksel Dövmeleri

. . Yunan Tarihçi Strabon: MS 1. yüzyılda bugünkü  Bosna ve Hersek sınırındaki Hersek bölgesinde yaşayanlar tarafından dövme yaptırmanın bir gelenek olduğunu yazmış ve şu  notu eklemiştir;  ” Onlar fakirdi, ve İliryalı kabileler gibi dövmeleri vardı.”Bosna Hersek'de yaşayan Katoliklerin Geleneksel Dövmeleri  kültürel mirası olmuştur Bu dövme geleneği Roman Katolik olan Bosna Hersek halkında Osmanlı hakimiyeti boyunca (1463-1878) ve daha sonrasında da 1938 yılına kadar devam etmiştir. Komünist Yugoslavya’nın kurulması ve   Bosna Hersek’in 2.Dünya Savaşı  gören tarafında ise bu dövme geleneği artık istenilen bir şey değildi ve düşüşe geçti. Bu dövmelerin geleneksel yöntemlerle  yapılması e…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ