Boşnakların Meşhur İnadı ! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Boşnakların Meşhur İnadı !

Bu haber 09 Ekim 2014 - 19:17 'de eklendi ve 337 views kez görüntülendi.

Boşnak İnadı

19. YY da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Saraybosna’yı işgal etmiş. Devletin gücünü göstermek için bulduğu yere görkemli devlet binaları yapıyor. Posta ofisi, müzeler, üniversite binaları ve niceleri… En sonunda öyle bir belediye sarayı yapalım ki Balkanlar’da eşi benzeri olmasın diyerek binayı dikmek için Miljacka Nehri’nin kenarını seçiyorlar. Ancak bir sorun var: Koca monarşinin karşısına Benderija isimli bir adam çıkıyor. “Burada benim evim var, hiçbir şey yapamazsınız.” diyor. Avusturyalılar perişan, Benderija’nın inadı inat.

Araya şehrin ileri gelenleri giriyor, ikna çabaları, pazarlıklar sürüp gidiyor. Ama Boşnak inadını kırmak ne mümkün, Benderija nuh diyor peygamber demiyor…En sonunda bir torba dolusu altına ikna ediliyor. Bir de bir şartı daha oluyor üstelik. Tüm evin tuğla tuğla nehrin karşı kıyısına taşınması. Eli mahkum yöneticiler kabul ediyor ve Benderija’nın evi nehrin hemen karşı kıyısına, yapılacak olan binanın karşısına taşınıyor.

1895’den beri Benderija’nın yeni evi olan İnat Kuca yani İnat Evi Boşnakların inadını temsil ediyor ve bir milli sembol olarak kabul ediliyor. 1997’den beri de içerisinde şahane bir lokanta hizmet veriyor. İnat Kuca menüsünde bulunan Bosna lezzetleri ile şehrin en iyi restoranlarından biri. Özellikle et yemekleri konusunda uzmanlar. Gorgonzola peyniri ve mantarlı bir sosla yaptıkları biftek yemeye kıyılmayacak kadar güzel. Üstelik yemek öncesi birçok Boşnak mezesini de tadabilmek mümkün.

İnat Kuca’nın en keyifli tarafı ise güzel havalarda nehrin kenarında bulunan masalarda, onu yerinden eden dev binaya bakarak yemeğin ve havanın tadını çıkartmak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok