SON DAKİKA
boşnak haber
boşnak haber

BOŞNAKLARIN KİTABINI YAZDI

Bu haber 07 Temmuz 2018 - 9:40 'de eklendi ve 356 kez görüntülendi.
hatay gözleme evi

Kitapta Türkiye’ye göç eden Boşnaklar il, ilçe, köy, mahalle bazında ele alınıyor.

Pendikli Tarih Öğretmeni Şevket Koç (Kuçeviç), ‘Atayurttan Anayurda Türkiyeli Boşnaklar’ adlı incelemesini bir kitap haline getirdi.

Çalışması 2 yıl süren kitabın içeriğinde; Türkiye’ye göç eden Boşnaklar il, ilçe, köy ve mahalle bazında ele alınıyor.

Bu süreçte yaşanılan zorluklara, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmelere, günümüzdeki duruma, birçok kişinin bilmediği çarpıcı ayrıntılara yer verilen kitapta, Boşnak sülaleleri de tanıtılmakta.

Kitapla ilgili gazetemize bir değerlendirme yapan Şevket Koç; “Türkiye’de toplam 5 milyon Boşnak vatandaşımız yaşıyor. Sadece İstanbul’da 300 bin, Pendik’te 60 bine yakın Boşnak var. Bu büyük camianın birbirinden ve özellikle de yeni jenerasyonun geçmişinden haberdar olamadığı bir gerçek. Bağlar kopuk.

Bu çalışma ile kaynak bir bilgi ve iletişim ürünü oluşturmak, söz konusu boşluğu bir nebze olsun doldurmak istedim.

Çalışmayı hazırlarken; il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle gezdim. Kimi kurumlarla ve birçok şahısla birebir görüştüm.  İnternet sitelerinden, bazı lokal çalışmalardan da derlemeler yaptım. Sonuçta ortaya çıkan bu eserle Boşnak kardeşlerime ‘sen buralara kolay gelmedin’ mesajını ilettiğimi düşünüyorum” dedi.

Sapanbağları mahallesinde ikamet eden ve ailesi Yugoslav göçmeni olan Şevket Koç;  1977 İstanbul doğumlu, İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. Evli ve 1 çocuk babası.

Koç’un, 2012 yılından bu yana faaliyette olan ‘Boşnak Medya’ adlı bir internet sitesi de bulunuyor.

hatay gözleme evi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
hatay gözleme evi
hatay gözleme evi
error: İçerik Koruma Devrede!