Boşnakların Asimilasyonu Ne Zaman Başladı? » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Boşnakların Asimilasyonu Ne Zaman Başladı?

Bu haber 01 Eylül 2018 - 11:12 'de eklendi ve 121 views kez görüntülendi.

Neslihan Çevik  Boşnak Medya 

 
RYEÇNİK/RJEČNİK nasıl REÇNİK oldu ???
 
1631 Yılında Boşnaklar ilk sözlüğü yazdılar: “Bosnasko-Turski RYEÇNİK” 200 Yıl sonra Srplar sözlük yazdılar: “Srpski RYEÇNİK” 1917 Yılında ve sonrasında Sırplar çok sayıda sözlük yazdılar: “Srpski REÇNİK” SADECE RYEÇNİK/RJEČNİK (SÖZLÜK) KELİMESİ BİLE SIRPÇA’NIN, BOŞNAKÇA’DAN TÜRETİLDİĞİNİ GÖSTERİYOR. VUK STEFANOVİÇ KARACİÇ (Vuk Stefanović Karadžić) , SIRPLARIN TARİHİ BABASI OLARAK BİLİNİR.
 
1818 YILINDA İLK SIRPÇA SÖZLÜK YAZILMIŞTI. KİTABINA SÖZLÜK KELİMESİ KARŞILIĞI RYEÇNİK/RJEČNİK KELİMESİNİ YAZMIŞTI.
RYEÇNİK KELİMESİ BOŞNAKÇA BİR KELİME İDİ VE BOŞNAKLARIN 1631 YILINDA YAZDIKLARI SÖZLÜKTE DE YAZILI İDİ. GEÇMİŞTE DE BUGÜN DE HALA KULLANILIYOR. NE OLDU DA SIRPLAR 1917 YILINDA KELİMELERİN TELAFFUZ VE YAZILIŞLARINI DEĞİŞTİRMEYE BAŞLADILAR? ÇÜNKÜ BATI BALKANLARDA OSMANLI ÇEKİLDİKTEN SONRA ASLA BİR BOŞNAK DEVLETİNİN KURULMASINA MÜSADE EDILMEYECEKTİ VE BOŞNAKLARIN MİLLİ KİMLİKLERİ, DİNLERİ VE DİLİ YOK EDİLMESİ GEREKİYORDU. SONUÇ OLARAK ÇAKMA BİR DİL ÜRETİLDİ; SRPÇA-HIRVATÇA (BUGÜN SIRPÇA-HIRVATÇA DİYE BİR DİL KALMADI !!!). TIPKI ÇAKMA BİR DEVLET ÜRETİLDİĞİ GİBİ. SHS (SIRP-HIRVAT-SLOVEN) KRALLIĞI (1917). BUNUN FAZLA ÇAKMA OLDUĞU ANLAŞILINCA, 1929 YILINDA DAHA AZ ÇAKMA BİR DEVLET OLAN YUGOSLAVYA KRALLIĞINI KURDULAR. YUGOSLAVYA’DA HERKES SLAV OLMALI VE HERKES SIRPÇA-HIRVATÇA KONUŞMALI İDİ. ARNAVUTÇA, BOŞNAKÇA, MAKEDONCA GİBİ ESKİ TARİHİ DİLLER YOKTU.
 
İLK ÖNCE BOŞNAKÇA YOK EDİLMELİ İDİ VE ÖYLE DE YAPTILAR. BUGÜN DE BOŞNAKLARA SOYKIRIM YAPANLARIN DEDİKLERİ GİBİ O ZAMAN DA AYNI ŞEYİ SÖYLEMEYE BAŞLADILAR. “BOSNA DİYE BİR DEVLET HİÇ OLMADI, BOŞNAK DİYE BİR MİLLET YOK VE BOŞNAKÇA DİYE BİR DİL DE YOK.” BOSNA ESKİDEN SIRBİSTAN VEYA HIRVATİSTAN İMİŞ (İYİ DE HANGİSİ?), BOŞNAKLAR İSLÂMLAŞMIŞ SIRP VE HIRVATLAR İMİŞ VE BOŞNAKÇA, SIRPÇA’DAN TÜRETİLMİŞ MİŞ ?! AMA, SIRPLARIN BABASI VUK STEFANOVİĆ KARACİÇ KENDİ TORUNLARI OLAN SIRPLARI YAZDIĞI SIRPÇA SÖZLÜK İLE YALANLIYOR.
 
HER ÜÇ DİL DE AYNI DİL FAMİLYASINA AİT OLMALARINA RAĞMEN BU DİL, 9. ASIRDAN İTİBAREN BOSNA’DA DA KONUŞLMAYA BAŞLANMIŞ, DİL BİLGİSİ KURALLARI BOSNA’DA GELİŞTİRİLMİŞ, DİL BİLGİSİ KURALLARINA GÖRE İLK DEFA BOSNA’DA KONUŞULMUŞ VE BOŞNAKLARIN ALFABESİ OLAN BOSANÇITSA (BISANČİCA) İLE YAZILMIŞTIR. BUNUN BÖYLE OLDUĞUNU BİZE “RJEČNİK” SÖYLÜYOR.
 
Not: Sırpların kullandığı Kiril Alfabesi, Hristiyanlığın Ortodoks inancının Salavlar arasında yayılması için Bir Bizans subayının iki oğlu olan ve Ohrid şehrinde papaz olarak yaşamış, isimleri Kiril ile Methodios olan iki kardeş tarafından 10. asırda Bosançitsa, Latin, Grek ve Runik alfabelerinden harfler üretilerek icat edilmiştir. Kiril Alfabesi yokken Bosna’da Bosançitsa Alfabesi Bosnalılar tarafından kullanılıyordu.
Kaynak : Boşnak Dünyası

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok