Boşnak ve Hırvat Genç'in Omuz Omuza Mücadeleleri » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Boşnak ve Hırvat Genç’in Omuz Omuza Mücadeleleri

Bu haber 10 Nisan 2017 - 11:19 'de eklendi ve 56 views kez görüntülendi.

Tarık ve İvica.

Tarık 16, İvica 17 yaşında. Bosna’yı kana bulayan Bosna savaşından sonra Sırp, Hırvat ve Müslüman topraklarının sınırında bir dağ köyünde doğan bu gençlerden biri Müslüman Boşnak, diğeri ise Hristiyan.

Görünüşte ve kimlikte ayrı kampların mensupları ama bu iki gencin 6 yıl önce hentbol takımında başlayan dostluğu bugün yerel yönetimlerin bile savunduğu toplumsal ayrımlara karşı meydan okuyan, tartışma yaratan bir boyuta geldi.

İki genç aynı okula gidiyor ancak bu okulda teneffüslerde bile görüşmeleri mümkün değil. Zira bu okulda yerel yönetimin ve ailelerin isteğiyle farkı grupların öğrencileri farklı sınıflarda ve birbiriyle kesişmeyen ders ve teneffüs saatlerinde okuyorlar. Okulun dil, tarih ve din müfredatı da haliyle etnik ve dini gruplara göre değişiklik gösteriyor.

Ayrı ayrı eğitim yapan 3. bir Lisenin açılacağı açıklanınca iki genç bir araya geldiler, kendileri gibi düşünen arkadaşlarına çağrı yaparak bir inisiyatif oluşturdular. Bu okulun açılmasına karşı çıktılar ve ülkede bir tartışmayı da başlattılar.

Kaynak: TURKUVAZ HABERLEŞME – Birol Biçer

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok