Boşnak Böreği Neden Perşembe ve Pazar Günü Yapılır ? Okuyalım Öğrenelim. » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Sırpları Sırplar Yalanlıyor !

Balkan Tarihi, Misafir Kalemler

Boşnak Böreği Neden Perşembe ve Pazar Günü Yapılır ? Okuyalım Öğrenelim.

Bu haber 30 Eylül 2021 - 17:01 'de eklendi ve 165 views kez görüntülendi.
                                                 BİZ BOŞNAKLARIN OLMAZSA OLMAZI “PİTA”
       Türkiye’de de en çok tercih edilen Boşnak böbreği , Bosna Hersek mutfağına ilk olarak 1400’lü yılların ortalarında girdiği tahmin ediliyor.
       Boşnak böreği; Boşnaklarca dillendirilen adıyla; meşhur Boşnak pitası… Basit gibi görünse de el mahareti ve takip isteyen, kız yetiştiren annelerin miras gibi kızlarına öğrettiği bir börektir. Kayınvalidelerin gelinleri hakkında en dikkat ettikleri beklentidir pita. Eğer ki gelin tadına varılası bir pita yapamıyorsa, vay haline. Aile toplantılarında ya da konuk ağırlanan kalabalık sofralarda, gelinin yaptığı pitayı tatmak için özellikle dikkat kesilirmiş gelenler. Güzel yaptıysa, kaynana böbürlensin dursun sofrada… Yok eğer yapamadıysa, gelin odadan çıkınca konuklar hemen serzenişler başlarmış kayınvalideye.
       “Nerden buldun bu gelini, bir Pita bile yapamıyor!”
     Bosna’da Perşembe ve Pazar geceleri özellikle pita yenir. Türkiye’ de yaşayan Boşnaklar ise Perşembe akşamlarını bu leziz börekle tatlandırırlar. Çünkü Perşembe günü Müslümanlar’da Cuma gününün arifesidir. Pazar ise Hıristiyanlarca kutsaldır. Boşnaklarca un ve hamurda bolluk bereket olduğu anlayışından hareketle, bu kutlu günlerin hatırına bolluk ve bereketin çoğalması dilenir, verilen nimetlere böylesi bir köklü gelenekle bir anlamda şükredilmiş olunur.
   Bu böreğin harcında geleneksel olarak patates veya pırasa kullanılır. Hatta pırasalı olanı Arnavutlar ve Boşnaklar arasıında neredeyse milli bir mesele haline getirilmiş durumdadır. Kol böreği şeklinde sarılıp ortadan tepsinin sonuna doğru daire şeklinde sarılarak hazırlanır. Buna karşılık peynirli, patatesli ve/veya kabaklı ,etli iç harçlarla da yapılmaktadır. Bazen lezzeti katmerlemek yahut baskın olanın tadını kırmak için ıspanakla pırasa yahut ıspanakla peynir bir arada kullanılır.
     Aslında Boşnak mutfağından Trakya’ya taşınmış, adında Boşnak böreği geçen pek çok tarif bulunmaktadır. Bu sebeple en büyük eleştiriler “Gerçek Boşnak böreği o değil, bu şekilde olur…” diye herkesin kendi uygulamasını öne sürmesi yönündedir. Burada çarşaf böreği diye de adlandırabileceğimiz bu tarif en genel Boşnak böreği tarifidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok