Boşnak asıllı müzisyeni tanıyalım » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Boşnak asıllı müzisyeni tanıyalım

Bu haber 22 Ocak 2017 - 13:36 'de eklendi ve 154 views kez görüntülendi.

Dünyanın bütün sesleri onun sesinde bir arada

Zeynep Işıl Hamziç. Tek kişilik koro. Dünyanin 8. harikası. Normal bir insanın ses tellerinin 3 kati uzunluğundaki ses telleriyle bas’tan soprano’ya kadar bütün sesleri çikartabilen ve İbrahim Yazıcı’ya göre bin yılda bir defa rastlanabilen 7 oktavlık inanılmaz gırtlağı olan uzaylı yaratık.

SES TELLERİNDEKİ GENETİK FARKLILIK

 Sezen Aksu, Ray Charles, Louis Armstrong ,Ruhi Su, Maria Callas, trompet, sürdinli trompet, viyola, ağız mızıkası, Anadolu gırtlağı, Arap gırtlağı, zenci gırtlağı… Ana evreninde pop ama aynı zamanda caz, rock, klasik, etnik, tekno. Hepsi bir kişi: ayrıca pek çok müzik aletinin sesini çıkarabilen, daha açık anlatmak gerekirse; aynı parçada, ardı ardına bas, bariton, tenor, alto, soprano, koloratür soprano seslerini çıkarabiliyor. Sesini ayrıca pek çok enstrümana dönüştürebiliyor.

Fazıl Say’a göre bile anlatması zor bu kişi Yugoslav göçmeni Cem Adrian.Daha önce sesini dinleme şansını bulduğum, sesi kadar iyi bir kalbe de sahip olan kişi yi biraz tanırsak,

Soyadını, doğduğu kentin, Edirne’nin eski adından Adrianopolis’ten alan Cem Adrian, Yugoslav göçmeni bir ailenin iki çocuğundan biri olarak 30 Kasım 1980 günü doğdu. Gerçek adı ise Cem Filiz’dir Annesi ev kadını, babası tüccar. Ailesinde müzikle profesyonel olarak ilgilenen kimse yokmuş aslında.

Edirne Birinci Murat Lisesi mezunu olan Adrian, Açık Öğretim Fakültesi Yönetim Organizasyonu bölümüne girip sonrasında bırakıp kaydını Halkla İlişkiler’e yaptırmış.Trakya Üniversitesi Tiyatro gurubun da bir süre oyunculukla uğraşıp sonrasında Edirne Su Radyo’da  Dj lik yapmaya başlamış.

Önce radyoda çaldığı parçaların, altyapılarından akorların evrensel ölçüsüne dikkat ederek daha çok perküsyondan oluşan kendine ait bir altyapı oluşturdu. Sonra üstüne sözleri ve bestesi kendisine ait şarkıları söyledi. Onun üstüne, enstrüman çalmayı bilmediği için sesiyle yaptığı enstrümanları bindirdi. Parçaları zenginleştirmek için de kadın sesleri, erkek sesleri, çıkarabildiği bilumum sesleri ekledi. Bazı parçalarda 20 sese kadar çıktı ve bir demo meydana geldi.

Ardından müzik adına bir şeyler yapabilmek için, hazırladığı demoyu ve bavulunu da alıp İstanbul’a geldi, Fazıl Say’ın deyimiyle Adrianopolisli Cem. Biri DJ, biri dansçı iki arkadaşıyla Mistika adlı bir grup kurdu ve mekanlarda sahne almaya başlamış.

Kader bir kere ağlarını örmeye başlamış

Bir gün bayan bir müzisyene fal bakmış onu dinlemesi için bir demo vermiş ve sohbet etmişler ardından da bu kişi demoyu Fazıl Say’a ulaştırmış.

Cem Adrian bir röportajında çok ön planda olmamasını;

 “Tüm bu riyakâr müzik dünyası ve müzik sektöründen nefret eden, samimi bir şeyler dinlemek isteyen insanlar da var. Onların bir kısmının tercihi de ben oluyorum. Bunun için teşekkür ederim ama ben bunu tasarlayarak yapmadım. Ben sadece kendim olmayı seçtim”ve “Hayattaki en büyük zavallılık para” diye ifade ediyor.

 

 

 

Kaynak:Ekşi sözlük-Hürriyet-Vikiped

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok