Bosna Hersek Uleması Kavazoviç İslam Dünyasına seslendi » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Bosna Hersek Uleması Kavazoviç İslam Dünyasına seslendi

Bu biyografi 06 Mart 2017 - 17:16 'de eklendi ve 51 views kez görüntülendi.

 

Balkan Ülkelerini İslam dünyasından uzak tutmaya çalıştılar

Bosna Hersek Uleması Hüseyin Kavazoviç, “Balkan ülkeleri olan bizleri Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrıldıktan sonra İslam dünyasından uzak tutmaya çalıştılar bazen de bunu başardılar. Daha sonra farklı ideoloji ve rejimlere bağlı kaldık, baskı altında kaldık.” dedi.

Kavazoviç, Şanlıurfa’da gerçekleştirilen ”Uluslararası İslam Bilgeleri Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tarih boyunca Bosna Hersek’in yanında olduğunu belirterek, desteklerinden dolayı Türk halkına teşekkür etti.

Balkan devletlerinde farklı dönemlerde insanların toplu halde öldürüldüğünü anlatan Kavazoviç, ABD’deki 11 Eylül saldırısının ardından İslam ülkelerindeki Müslümanların daha fazla zorluklarla karşılaştığını dile getirdi.

Başta Filistin, Irak ve Suriye olmak üzere halen İslam ülkelerinin zulümle mücadele ettiğini belirten Kavazoviç, özellikle Filistin halkının yalnız kalmasına rağmen mücadelesini sürdürdüğünü söyledi.

Balkan ülkelerinin İslam hakimiyetinden ayrıldıktan sonra sıkıntılar yaşamaya başladığını vurgulayan Kavazoviç, “Balkan ülkerleri olan bizleri Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrıldıktan sonra İslam dünyasından uzak tutmaya çalıştılar bazen de bunu başardılar. Daha sonra farklı ideoloji ve rejimlere bağlı kaldık, baskı altında kaldık. Kendimizi göstermek ve değerlerimizi korumak için mücadele ediyoruz. Gerçekten çok baskı altında kaldık.” diye konuştu.

Müslüman ülkelerinin son dönemde parçalandığını ve birbirine düştüğünü vurgulayan Kavazoviç, şöyle konuştu:

“Biz yıllarca barış içinde yaşamışız ne oldu da böyle patlak verdi bu çatışmalar. Gerçekten Müslüman ülkeleri farklı kültürler barındırıyor. Dışarıda bir çok insan eğitim aldı gelip yeni yeni fikirler savundu ülkelerimizde. Bu fikirleri savunanlar arasında çatışma oldu eski ile yeniler arasında. Eskiler, ümmetin İslam değerlerini korunmasını savunurken yeni nesil bunlara karşı çıkmıştır böylece bütün toplumumuz parçalanmıştır.

Şu an çok dramatik olaylar görüyoruz. Eskiden aramızda kavga gürültü yoktu ancak değerlerimizi kaybedince çatışmalar arttı. İslam ülkeleri parçalanmış halde şu an aciz durumdayız. İnsanları hunharca öldürüyorlar ve gerçekten çok öldürücü çeteler var teröristler ortaya çıktı. İnsanlara yaşam hakkını bile vermiyorlar böylece İslam dinini lekeliyorlar.”

“SAVAŞLARA TOPLUCA ‘DUR” DEMELİYİZ”

İslam ülkelerinde yaşanan savaşlarda insanlığın kalmadığına dikkati çeken Kavazoviç, mazlum insanlara ise din kardeşlerinin sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

İslam ülkelerinin mültecilerle mücadele ettiğini aktaran Kavazoviç, “Müslüman ülkeleri sorunları çözemiyor. Dış ülkelere bağlı kalmışlar kendi sorunlarını çözemezler ve senelerce bu olaylar devam eder.

Biz bu savaşlara İslam ülkeleri olarak topluca ‘dur’ demezsek katliam ve zulüm devam edecektir. Suriye, Filistin ve bir çok ülkede bunu görüyoruz. Türkiye sahillerinde gördüğümüz o bebek cenazesi çok üzücü bir tabloydu. Ortadoğu’yu bu olaylardan kurtarmak için başlangıç yapmamız gerekiyor.

Gerçekten artık bir şeyler yapmamız gerekiyor İslam ülkeleri olarak.” diye konuştu.

Kaynak:Dünya Bülteni

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boşnaklara Karşı Kirli Oyun !!

. . Bosna Hersek Yüksek Mahkemesinin, "kutlanamaz" kararına rağmen Soykırımcı Bosnalı Sırp çetnikler, sözde 9 Ocak RS devlet kuruluş gününü kutladılar. AMA ! Kutlamalara Bosna Hırvat etnisitesi lideri Çoviç ile Bosnalı Hırvatlardan Bosna Hersek Maliye Bakanı da katıldı. Oysa Bosnalı Sırplar, ilk katliamları Bosnalı Hırvatlara yapmışlardı !! Priyedor, Vukovar, Şibenik, Brişevo ve Bosnalı Hırvatların yaşadığı yerlerde yüzlerce Bosnalı Hırvat'ı Katlettiler. 100.000 Bosnalı Hırvatı evlerinden sürdüler. Diğer tarafta Hırvatistan ordusu Krayina bölgesinden 200.000 Bosnalı Sırp'ı göçe zorladı ve topraklarından etti !!! Sırplara göre Hırvatlar, 2. Dünya Savaşında 750.000 Sırp'ı öldürmüştü (Tarihçilere göre 150-250 bin arası). Ne o…

Boşnak Komutan Naser Oriç Hakkında Karar Açıklandı

    Bosna Hersek Temyiz Mahkemesi, Bosna'daki savaşta Sırp sivillere yönelik savaş suçu işlediği iddiasıyla yargılanan eski Boşnak komutan Naser Oriç hakkında beraat kararı aldı. Mahkemeden yapılan açıklamada, savaş sırasında Bratunac ve Srebrenitsa'da Sırp sivilleri öldürdüğü iddiasıyla hakim karşısına çıkarılan Oriç ile aynı davada yargılanan Sabahudin Muhic'in suçsuz bulunduğu ifade edildi. Bosna'daki savaşta ülkenin doğusundaki Srebrenitsa bölgesinde görev yapan Oriç ile eski Boşnak asker Muhic, Sırp esirlere yönelik savaş suçu işlemekle suçlanıyordu. Boşnaklar arasında "efsane komutan" olarak da anılan Oriç, daha önce Sırpların benzer suçlamaları nedeniyle Hollanda'nın Lahey şehrindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesin…

Bosna’da Seçimler Bitti..Şimdi Ne Olacak ? (Analiz )

      Zeynep Išıl Hamzić  Boşnak Medya Seçimler Boşnaklar için bir şey değiştirmedi, çekişme Hırvat ve Sırp üyeler arasında ’ Gazeteci Enes Güler’e göre Bosna Hersek seçimlerinde Müslüman Boşnaklar açısından bir değişiklik çıkmazken, asıl çekişme Hırvatların ılımlı temsilcisi Komsiç ile Sırpların milliyetçi temsilcisi Dodik arasında yaşanacak. Seçimler de siyasete ilgisizlik arttı. Bosna-Hersek'te Pazar günü düzenlenen seçimlerde Sırp, Hırvat ve Müslüman etnik partiler bölgelerinde çoğunluk elde etti. Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde en çok oyu toplayan Milorad Dodik ile Müslüman-Hırvat Federasyonu'nda en çok oyu alan ılımlı Hırvat siyasetçi Zeljko Komsic ve milliyetçi Boşnak siyasetçi Sefik Dzaferovic, Başkanlık Konseyi'nin yeni üç …

Srebrenica da 65 Yetim Çocuk Projesine Türkiyeli Boşnaklardan Destek Bekliyoruz !

Hazırlayan: Zeynep Işıl Hamziç  Alen Hodzic Röportaj Srebrenica da 65 yetim çocuğun kaldığı kurumda proje asistanı olarak görev yapan Sn Alen Hodzıc ile görüştüm. Kendisi bu proje'nin Srebrenica da ki Bosnaklarin kalmasi icin cok onemli olduğunu ve sebeplerini bana anlattı. Sırplar savaş zamanında Boşnaklara silahla ile baskı yaptcıar simdi de egitimle yapmaya devam etmekteler. Şu anda 65 cocuk kalmakta Boşnak Medya olarak  bize bu 65 yetim çocuk  projesinde yazılı basın olarak sesimizi duyurmamızı ,maddi ve manevi yardımlar için Türkiyeli Boşnakların  bizlere destek vermesini bekliyoruz. Proje sorumlu asistanı: Alen Hodzic YARDIM ETMEK İSTEYENLER ALEN HODZIC İLE İRTİBATA GEÇEBİLİR VE ZİRAAT BANKASI HESABINA YARDIMLARINI YATIRABİLİR.... ÇOCUK YURT EVLE…

Dodik’in Anayasa’ya aykırı Dayatmasına Boşnaklar Tepkili

Neslihan Çevik  Boşnak Medya Bosna Sırp Cumhuriyeti'nden ayrımcı alfabe dayatması Bosna Hersek'in iki etnititesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin lideri Dodik'in, Kiril alfabesinin resmi yazı dili olarak belirlenmesi için yasal süreç başlatması, Boşnakların tepkisine yol açtı - Dodik, çıkarttırmak istediği kanun tasarısı ile aslında Boşnaklara, 'Bosna-Hersek'in bu bölgesi (Sırp Cumhuriyeti) Büyük Sırbistan'a aittir' mesajı vermek istiyor.  CEMALETTİN LATİÇ - Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Boşnak milletine ve bazen de Hırvatlara karşı aşırı milliyetçi bir politika yürütmekten vazgeçmiyor. Kendisi de aşırı milliyetçi olan Dodik, Dayton Antlaşması ile oluşturulan entitelerden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nden, Bosna-Hersek'in sınırları içinde bağıms…

Bosna’da Dil ve Alfabe Konusunda Savaş Devam Ediyor

Neslihan Çevik  Boşnak Medya Bosna Sırp Cumhuriyeti'nden ayrımcı alfabe dayatması Bosna Hersek'in iki etnititesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin lideri Dodik'in, Kiril alfabesinin resmi yazı dili olarak belirlenmesi için yasal süreç başlatması, Boşnakların tepkisine yol açtı - Dodik, çıkarttırmak istediği kanun tasarısı ile aslında Boşnaklara, 'Bosna-Hersek'in bu bölgesi (Sırp Cumhuriyeti) Büyük Sırbistan'a aittir' mesajı vermek istiyor.  CEMALETTİN LATİÇ - Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Boşnak milletine ve bazen de Hırvatlara karşı aşırı milliyetçi bir politika yürütmekten vazgeçmiyor. Kendisi de aşırı milliyetçi olan Dodik, Dayton Antlaşması ile oluşturulan entitelerden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nden, Bosna-Hersek'in sınırları içinde bağıms…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ