Bosna Hersek Savunma Bakan Yardımcısının İstifası İsteniyor » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Bosna Hersek Savunma Bakan Yardımcısının İstifası İsteniyor

Bu haber 11 Ocak 2017 - 22:18 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

Yasal olmayan 9 Ocak’taki “Sırp Cumhuriyeti Günü” kutlamalarına ordu mensuplarının katılımı sonrası siyasi gerginlik devam ediyor.

Bosna Hersek Ordusu mensuplarının Sırp Cumhuriyeti Entitesinin fiili Başkenti Banya Luka’daki gayrimeşru kutlamaya katılımları, Savunma Bakanlığı tarafından önce serbest bırakılıp daha sonra NATO’nun Bosna Hersek’teki temsilcisinin tepkisi üzerine yasaklanmıştı.

Ordu mensuplarının Savunma Bakanlığı’nın en son yaptığı açıklamayla katılımı yasaklamasına rağmen Banya Luka’daki programlara katılımlarına izin veren kişinin Daha İyi Bir Gelecek İçin İttifak (SBB) partili Boşnak Bakan Sead Jusić olduğu ortaya çıktı. 

Kendi partisi dahil birçok kesimden tepki gören Jusiç, bugünkü  açıklamasında istifa etmeyi düşünmediğini söyledi.

Diğer taraftan SBB lideri Fahrudin Radonçiç, gazetecilere yaptığı açıklamada Jusiç’in görevden alınarak yerine yeni bir ismin atanması için Başbakan Denis Zvizdiç’e Resmi başvurunun iletildiğini duyurdu.

SBB lideri Radonçiç, kendi partisinden olan Savunma Bakan Yardımcısı’nın skandal imzası ortaya çıkmadan önce Ordu mensuplarının katılımına ilişkin olarak SDA Başkanı Bakir İzetbegoviç’i göreve davet etmişti. Radonçiç, Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi olarak İzetbegoviç’i otoritesinin kendisine sağladığı selahiyetleri kullanmaya çağırmıştı.

Zeynep Işıl Hamzıç   kaynak:Zambak.ba

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok