BOSNA HERSEK KATLİAMI'NIN GÜNLÜĞÜ » Boşnak Medya
SON DAKİKA

BOSNA HERSEK KATLİAMI’NIN GÜNLÜĞÜ

Bu haber 19 Mayıs 2017 - 16:27 'de eklendi ve 351 views kez görüntülendi.

 Zeynep Işıl Hamzıç Boşnak Medya

Tarihin yazdığı ve insanlığın da şahit olduğu Bosna Savaşını daha doğrusu Katliamı’nı öncelikle  “Boşnak Tarihi’ne” gönül vermiş Sn.Şevket Kuçeviç Hocamın da destekleri ile hazırladım. Kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunarım…Sizlerinde bildiği üzere bir çok yazılmayan ve bulunamayan şehitlerimiz hala mevcuttur.Kendileri için de Allah’dan rahmet diliyorum ve ; 

“Şimdi sizlere bu acı Katliamı’nın  günlüğünü sunuyorum ; Bosna’nın 1 Mart 1992 de nasıl kurulduğunu Unutmamak ve Unutturmamak adına !”

Bosna Savaşı, BosnaHersek‘te 1 Mart 1992’den 14 Aralık 1995’e kadar sürmüş olan bir katliamdır. 3.5 yıl sürmüştür ve  bu savaşta  resmi rakamlara göre 350.000 kişi hayatını kaybetmiş ve hala bulunamayan binlerce kişi vardır , 2 milyon kadar insan da yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmıştır.Binlerce yaralı ve gazi kalmış insanımız vardır.Ne yazık ki 50 bin kadına tecavüz edilmiştir.

1. Mart 1992 Bosna -Hersek ‘in Kuruluş Günüdür.

1 Mart 1992 Yılında Bosna-Hersek’te referandum yapıldı. Referandumdan % 99,43 oranında bağımsızlık kararı çıktı. Bu karardan sonra Sırplar yollara barikatlar kurdular ve hayatı felç ettiler, ilk çatışmalarda 4 ölü var.

– Sırp lideri Radovan Karadziç: “Bağımsızlığı kabul etmeyeceğiz. Eğer Bosna bağımsız olursa; müslüman, Sırp ve Hırvatların ,çatışmasından kaçamayız. Umarım bu bir uyarı olur. Aksi taktirde, Kuzey İrlanda; Bosna-Hersek’in yanında bir tatil merkezi gibi kalır.”dedi.

– Mart 92: Türkiye Cumhuriyeti Bosna-Hersek’in bağımsızlığını tanıdı.

-13 Mart 1993 :Bosna’nın kuzeyindeki Bijeljina şehrinde bulunan Bijeljina Camisi’nin Bombalanarak yıkılması. 

2003 yılında tekrar restore edildi.Caminin Tuğlaları bölgeye ait kireç taşından oluşmakta ve kullanılan kireç taşları da Zvornik bölgesinde ki diğer camilere uygun şekilde seçilmiştir.Caminin bu günkü durumuna gelmesine “Sultan Süleyman Vakfı ve Baş İmam Samir Camiç’in” katkılarıyla olmuştur.

19 Mart 1992: Bosna-Hersek başbakan yardımcısı Muhammed Cengiç Türkiye’yi ziyaret ederek yardım istedi.

– 1-2 Nisan 1992 : Ölümün Bosna’ya girdiği gün ve yer Bosna’nın kuzeydoğusunda bulunan ilk sivil Boşnak,Arnavut ve Roman Müslüman katliamların başladı şehir Bijeljina.

 –5 Nisan 1992’de Sırp yanlısı Yugoslav ordusu tarafından işgal edilen Saraybosna Havaalanı ile 2 Mayıs 1992’de Sırp güçleri tarafından resmen ilân edilen 1425 günlük Saraybosna Muhasarası başladı. 29 Şubat 1996 tarihinde sona erdi. Bu süre içerisinde Saraybosna, Sırp güçleri tarafından yoğun biçimde roket saldırısına mâruz kaldı. Stalingrad (St. Petersburg) muhasarasından sonra dünya tarihinde en şiddetli muhasara günlerini yaşayan Saraybosna’nın dış dünya ile ilişkisi 1993’te Butmir bölgesinde yapılan 800 metrelik bir tünelle sağlandı. Resmî bilgilere göre muhasara esnasında 11.000 kişi öldürülmüş, 50.000 kişi yaralanmış ve 35.000 bina tahrip edilmiştir. Bunlar arasında özellikle camiler, hastahaneler, kütüphaneler, medya merkezleri, devlet binaları, askerî kışlalar ve halkın yaşadığı bir kısım binalar büyük hasar görmüştür. 

5  Nisan 1992 : Suada Dilberoviç  ismindeki 24 yaşında olan bir kız  tıp öğrencisi “Barış Yürüyüşü” yaparken Sırp çetnikler tarafından atılan kurşunla Saraybosna’mızın ilk şehidi olmuştur..

– 6 Nisan 1992: Sırplar, Hırvatlar ve Müslümanlar arasında bir hafta önce varolan ateşkes bozuldu. Bosna-Hersek’in bağımsızlığına karşı çıkan Sırbistan kontrolündeki Yugoslav Federal ordusu Saraybosna Havaalanını ele geçirdi. AT üyesi 12 ülke Dışişleri Bakanları Lüksembourg’da yaptıkları toplantıda, Bosna-Hersek cumhuriyetini tanıma kararı aldılar.

– 7 Nisan 1992: ABD, Almanya ve Norveç, Bosna-Hersek’i tanıdı.

-11 Nisan 1992: Sırp milisler ve Sırplar’ın kontrolündeki federal ordu halkının yüzde 70’i müslüman olan Zvornik şehrini ele geçirdi. Erkek, kadın ve çocuklardan oluşan binlerce kişi katliamdan kaçmak için şehri terk etti.

12 NİSAN 1993: Srebrenıca daki tepelerden Sırp topçularının açtığı ateş sonucu, oyun sahasına düşen top mermisinden dolayı 70 çocuk öldü ve  100 çocuk yaralandı.

-13 Nisan 1992: Bosna-Hersek’te çatışmalar devam ederken 140 bin kişi ülkeyi terk etti.

-15 Nisan 1992: ABD Sırbistan’ı uyardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Margaret Tutwiller, Sırp liderleri ile Sırp silahlı Kuvvetleri’nin davranışlarını “Tamamıyla medeniyet sınırları dışındaki hareketler” olarak nitelendirdi ve “Sırp sivil ve askeri yetkelilerine, mesajımız Bosna’ya karşı saldırılarını sürdürdükleri takdirde, Sırbistan hızla uluslararası bir parya haline gelecektir” dedi.

-15 Nisan’1992: Sırp milislerinin müslüman halka karşı başlattıkları işkence ve zulüm kampanyası aralıksız sürüyor. Sırp milisler Bijeljina’da ve janja’da 1000 müslümanı öldürdüler.

-15 Nisan 1992 : ARBİH “Bosna Hersek Ordusu Günü” Bağımsız Bosna Hersek ordusu kuruldu.

– 16 Nisan 1992: Bosna-Hersek Demokratik Eylem Partisi üyesi Abdullah Bosniç İstanbul’a geldi ve şu açıklamaları yaptı. “Sırp federal ordusu 5 Nisan’da başlattığı saldırıda 10 bin müslümanı şehit etti. Katliamları önlemek için lojistik askeri desteğe ihtiyacımız var. Türkiye’nin askeri, diplomatik ve ekonomik yardımda bulunmasını istiyoruz.”

-16 Nisan 1993 :Ahmiç katliamı. Ahmiç ya da Ahmici, Vitez şehrine bağlı minik bir yerleşim yeri. Kelime olarak “Ahmetoğlu” anlamına geliyor. Köydeki Boşnak nüfusun büyük bir çoğunluğunun soyadı Ahmici, yani ismini de oradan alıyor.16 Nisan Tarihinde, bu coğrafyada yaşanan büyük katliamlardan birisi de Ahmiç’de gerçekleşiyor. Hırvat özel birlikleri sabaha karşı 05.30’da köye girip, 43’ü kadın ve çocuk toplam 116 sivili katlediyor. Evler ateşe verildiği için bu insanların büyük bölümü yanarak can veriyor. Sabah namazında olanlar da cami yakılarak ve bombalanarak katlediliyor. En küçüğü üç aylıkken en yaşlısı ise 82 yaşında.

-17 Nisan 1992: Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Rahmetli Alija İzetbegoviç, Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı telefonla arayarak, ülkesinde durumun giderek kötüleştiğini bildirerek ve acil yardım istedi.

– 24 Nisan 1992: Saraybosna’nın batısındaki “Ilıca” semtini denetimleri altında tutan Sırp güçleri, 2 otobüs içindeki 200 çocuğu rehin aldılar.

-29 Nisan 1992: Snagovo Katliamı. Bosna’nın doğusundaki Zvornik şehri yakınındaki Snagovo’da, Sırp askerleri tarafından önce öldürülüp ardından yakılan 36 Boşnak katledildi.36 sivil Boşnak, buradaki caminin yakınında öldürüldü. Onları öldüren Sırplar, sonra geri gelerek bu kurbanların üzerine hayvan leşleri, odun ve lastik atarak ateşe verdiler.Katliamın tanıklarından Hazim Karic de o gün öldürülenler arasında dokuz aylık hamile İsmeta Mujanovic’in de bulunduğunu kaydederek, “Hiç kimseye acımadılar” dedi.
Karic, Sırp askerlerinin uzaklaşmasından sonra köy sakinlerinin yanan cesetleri toplayarak tek bir mezarda toprağa verdiğini belirtirken, 2010 yılında bu mezardan çıkarılan kurbanlardan sadece 14’ünün kimliğinin tespit edilebildiğini söyledi.

30 Nisan 1992 : Brçko şehrinden geçen Sava Nehri üzerindeki köprünün bombalanması sonucu, sayıları 70 – 100 kişi arasındaki Brçko Şehri sakinleri öldürülmüştür.

-2 Mayıs 1992: Saraybosna Kurtuluş Günüdür.Saraybosna’nın cesur vatandaşları, 2 Mayıs 1992 ‘de Sırplar’a karşı Sarajevo’da  açık bir savaş başlattı .Şehir elektrik, su ve  telefon hatları olmadan kaldı. Yugoslav Ulusal Ordusu (JNA)’na bağlı  Sırp paramiliter birimler 2 Mayıs’ta  , şehirdeki önemli kurumları almak ve şehirde kontrolü sağlamaya çalıştı . Ancak, Sarajevolular buna izin vermedi . JNA o gün Cumhurbaşkanlığı  binası  ile  Bosna Hersek Parlamentosu ve Belediye Merkezi’nin binasını ele geçirmeye çalıştı.Ancak, saat 09.00 -15.00 arası süren  çatışlamalarda kendi kendine organize vatandaşlar , kendi şehirlerinin savunmasıni yaptı. Böylece , Bosna Hersek Özel Birlikleri ve halkın el ele vermesiyle  Bölgesel Savunma yapıldı . JNA ordusuna geçiş verilmedi. Böylece 2 Mayıs  Bosna Hersek’in kaderini değiştiren gün oldu.Bu savunmada en unutulmayacak kare Skenderiya semtindeki yanan tramvay ve etrafındaki yanan Sırp askerleridir.  O gün Saraybosnanin bir cok yerinde yangın çıkmıştır.Bunlar arasında hepimizin bildiği tarihi Vjesnica kütüphanesi de vardır..JNA Ordu tankları Başkanlığı ve Parlamentoyu  top mermileriyle ezmek istemiş ancak çatışmalarda  önemli bir rol oynayan Bosna Özel Harekat  timleri komutan Dragan Vikic sayesinde Sırplara geçit vermediler .İşte 2 Mayıs yani bugün Sarajevonun kurtuluşu oldu.

2 Mayıs 1992: -Avustralya Bosna-Hersek’i tanıdı.

2 Mayıs 1992: AB’ın Yugoslavya konusunda Lizbon’da gerçekleştirdiği toplantıdan Bosna-Hersek’e dönen Rahmetli Alija İzetbegoviç Federal Ordu Birlikleri tarafından esir alındı.

3 Mayıs 1992: 3 Mayıs  Dobrovoljacka olayı Boşnak Direniş günüdür.Bosna-Hersek Devlet Başkanı Rahmetli Alija İzetbegoviç, yaklaşık 24 saat Yugoslavya federal ordusu tarafindan rehin tutulduktan sonra serbest bırakıldı.Çünkü Saraybosna da o gün Bosna tarihinin en büyük direnişi başladı karşılığında Boşnaklarda Sırpları esir almaya başladı. Dobrovoljacka sokağında yaşanan çatışmalarda, 8 Boşnak, 7 Sırp hayatını kaybetmiş, 200’den fazla JNA askeri esir alınmıştı. Esirler, İzetbegovic’in serbest bırakılması karşılığında salıverilmişti.

-4 Mayıs 1992: Bosna-Hersek Başbakan yardımcısı Muhammed Çengiç, Başbakan Süleyman Demirel’den, Türkiye’nin diğer devletlerle birlikte Bosna-Hersek’e askeri müdahalede bulunmasını istedi.

-4 Mayıs 1992 :Gorazde Direnişi başladı.

Sabah 7:00 da Gorazde’yi kuşatan Sırplar, top, tank ateşi ve keskin nişancılarla katliam başlattılar. Kent halkı gizlice ordu kurup direnişe geçti. Ama ne silahları vardı ne de mühimmatları. Silahlarını kendileri icat ettiler, dağları yaya aşıp mühimmat getirdiler.O sıralarda dünya televizyonları Gorazde düştü, düşecek türünde haberler veriyordu. İşte o sırada doğdu Gorazde kahramanları. Onlardan biri de “Pelam” lakabıyla tanınan Abdülselam Sierciç... Kendi yaptığı roketatar ile kente daracık bir geçitten girmeye çalışan Sırp tanklarından en öndekini vuruyor ve arkasındakiler kente giremiyor.

Bu arada geçit çevresindeki Boşnaklar da Sırpları esir alıyor. Böylece Gorazde düşmekten kurtuluyor. Ardından tüm Sırp tank ve tüfekleri ele geçiriliyor. Şimdi o tank ve tüfekler, şehrin bir tepesinde sergileniyor. Bu gün Şanlı Gorazde direniş günü olarak tarihimize geçmiştir.Gorazde, savaşta gösterilen direniş nedeniyle bizim Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa gibi “Kahraman, gazi, şanlı” sıfatlarını hakedecek bir kent.

5 Mayıs 1992: Bosna-Hersek Devlet Başkanı Rahmetli Alija İzetbegoviç Saraybosna’yı cehenneme çeviren çatışmaların artması üzerine Sırp milislere karşı yardım istedi. Federal ordu savaş uçakları başkente yakın tepelerden Derventa’ya kimyasal ya da biyolojik silah attılar. Sırplar gıda ve ilaç konusunda suni kıtlık meydana getirerek Müslümanları göçe zorluyorlar. Yugoslavya Başkanlığı ise Bosna-Hersek’teki federal orduya emir vermek için yasal dayanaklarının bulunmadığını açıkladı.

-6 Mayıs 1993: BM Konseyi Boşnakları korumak gerekçesiyle Srebrenica,Saraybosna,Tuzla ,Jepa,Grajde ve Bihaçı güvenli bölge ilan eden 824 sayılı kararı kabul etti ancak güvenli bölge konusunda yeteri kadar tedbir almayan BM Korumasında ki 8.873 Boşnak birkaç gün içinde katledildi ve bu büyük katliama seyirci kaldı.

-7 Mayıs 1993:Camiler Günü: Çetnik (faşist) Sırplar, 7 Mayıs 1993’de, Banja Luka daki Ferhat Paşa Camii’ne patlayıcı döşeyerek, yerle bir ettiler. Ardından taşların üzerinden dozerle geçerek, paramparça etiler. Aynı taşlarla yeniden inşa edilmesini önlemek için de taşları dağıttılar.  Bu gün Bosna Hersek İslam birliği kararı ile bu yüzden 7 Mayıs’ı Camiler günü olarak anmaktadır.

-8 Mayıs 1992: Bricka kasabasında Sırpların öldürdüğü Boşnakların dere kenarlarına atıldığı ve toplu mezarlara gömüldüğü belirlendi. Bosna-Hersek’teki Sırp lider Radovan Karadziç ve Hırvat lider Mete Buban ile Müslüman Boşnaklara karşı birlikte savaşmak üzere görüş birliğine vardılar. Bu arada Yugoslavya Savunma Bakanı Blogoje Adjic’in istifa etmesinin ardından federal ordu komutanı Milutin Kukanjac görevden alındı ve 38 general ve Amiral emekliye sevkedildi.

-9 Mayıs 1993 :Mostar Bombardıma’nı. 9 Mayıs gününde başlayan bombardıman nedeni ile Bosna Hersek ‘ın Mostar şehrinin sembolü ve adeta ruhu olan “Tarihi Mostar Köprüsü”  Hırvat Birliklerinin top atışlarına dayanamayarak ne yazık ki sonunda 9 kasımda yıkılmıştır.Savaş bittikten sonra da 2004 yılında aslına uygun olarak nehrin içindeki taşların tekrar çıkarılması ile inşa edilmiştir.

9 Mayıs Bosna Hersek Cumhuriyeti Kurtuluş ve Bağımsızlık Savaşında Altın Zambak Şeref Madalyası sahibi Kahramanlar için bu gün savaş bittikten sonra Altın Zambak Şeref Madalyası günü olarak kutlanmaktadır.

10 Mayıs Kara Kuğular (CRNİ LABUDOVİ) Günüdür.

Crni Labudovi Kara Kuğular savaşın ilk başından itibaren milis kuvvet olarak çarpışmalara katılmış, Boşnakların efsanevi birliğidir. Hemen hemen her cephede mobil kuvvet olarak görev yapmışlardır. İlk iki komutanları Senad Mehdin HodzicHayro Mesic de dâhil olmak üzere 80’den fazla şehidi 200’ün üzerinde kol ve bacakları kopmuş ağır yaralı gazisi vardır. Kara Kuğular özellikle Konjic – iqman – Jablanica – Kakanj bölgesinde konuşlanmıştı. Son komutanları Hase Tiriç ile birlikte ateşkes olduğunda 1500 askere sahip önemli bir güçtü.80’den fazla şehidi 200’ün üzerinde gazisi ile birlikte 1500 askere sahip önemli bir güç ve nerdeyse tüm cephede görev yapmış önemli bir birlik olma özelliğine sahiptir.

Kara Kuğular, önceleri Hırvatlara ve daha sonra Sırplara karşı büyük ve önemli zaferlere imza atmış, aldıkları özel eğitim sayesinde kazandıkları zaferlere göre çok az şehit ve yaralı vermiştir.

Federasyon yönetiminden sonra diğer milis kuvvetler gibi Kara Kuğular’ın da askeri faaliyetlerine son verilmiş olmasına rağmen, bir dernek kurarak çeşitli organizasyon ve çalışmalar ile varlıklarını özellikle Saraybosna kantonunda sürdürmeye devam etmektedirler.

10 Mayıs 1992: Sırp milisler Müslümanları öldürmeye devam etti ve Saraybosna’da 1320 kişi öldürüldü. 6700 kişi yaralandı ve 1900 kişi ise bulunamadı. Saraybosna radyosu, eli silah tutan herkesin milli muhafızlara katılması çağrısında bulundu.

-11 Mayıs 1992: İslâm Kalkınma Teşkilatı Bosna-Hersek Cumhuriyeti’ne karşı Sırp kuvvetlerince yapılan saldırıları şiddetle kınıyor ve dünya kamuoyunu ve özellikle İslâm ülkelerini, Bosna-Hersek’e yardıma davet ediyoruz, denilen bir bildiri yayınladı.

Brüksel’de düzenlenen AT dışişleri bakanları toplantısında Yugoslavya’daki AT büyükelçiliğinin geri çağrılması kararlaştırıldı. Yugoslavya’nın AGİK’ten ihracı istendi.

-12 Mayıs 1992: Dobaj yakınlarındaki Grapska kasabasında 100’e yakın Boşnak yakılarak öldürüldü.Yerlerini yurtlarını terk ederek göçe başlayan müslümanlardan 500 kişi işkence sonucu öldürüldü. Türkiye’de bulunan Bosna-Hersek Başbakan yardımcısı Muhammed Çengiç TBMM’de yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Gözümüz Türkiye’de. Kendimizi savunacak imkanımız yok. Türk hükümetini müslümanları korumaya çağırıyorum. Bu bir vebal olacaktır. Sizden bir teminat almadan ülkeme dönmeye yüzüm yoktur.”

-13 Mayıs 1992: Bosna-Hersek Türk Hava Kuvvetlerinin Belgrad üzerinde uyarı uçuşu yapmasını Türkiye’nin öncülüğünde kurulacak uluslararası bir gücün ülkelere müdahale etmesini istedi.

12- 13 Mayıs 1992 : Bosna Savaşın da ki  ilk İmam Cinayeti

Bosna’da Şehit edilen 102 İmam’dan ilkiydi Mustafa ef. Mujkanović .1992 yılında Bratunac İlköğretim Okulu’un da eşi benzeri görülmememiş bir işkenceden sonra Sırplar 42 yaşında ki İmam Mustafa ef. Mujkanović’in dilini keserek öldürdüler.1992-1995 yılları arasında öldürülen BH İslam Toplumu’ndan 102 kişi arasından ilk kurbandır Mustafa Efendija.Savaş başladığı sıralarda katliamlar,soygunlar,Boşnakların altın ve para gibi değerli şeylerini alıp ardından da köyler deki evler talan edilip sonrada yakılmaktaydı. Bunun üzerine Mustafa Efendija eşini oğlunu ve kızını alarak Tuzlaya götürdü daha sonrada kasabası Bratunac’a geri döndü çünkü dönmezse cenazeleri yıkayıp defnedecek kimse yoktu bu nedenle tüm katliamlara rağmen zor durumda ki halkını terk etmek istemedi.

Sırplar 1992 yılının 12 Mayısı 13 Mayıs’a bağlayan gece Bratunac camisini yıkmadan önce minareden sabaha kadar şarkılar çalarak eğlendiler .İmam Mustafa efendija’ya da işgence yaparak öldürdüler ve sabaha karşıda Bratunac Camisini bombalayarak havaya uçurup yıktılar.

Şu an görevli olan Bratunac’ın Baş imamı Hodzic Efendija, onlara destek veren burada yaşayan Sırplar dan hiçbirinin Lahey’de işlediği suçlardan dolayı malesef sorumlu tutulmadığını da belirtti.

16 MAYIS 1992: Zaklopaçi Köyü Katliamı.Srebrenica’nın batısında ki  Zaklopoçi Köyünü Basan Sırp çetnikler, önlerine çıkan her  Boşnağı Şehit ettiler. Kadın,çocuk,yaşlı 12’si çocuk olmak üzere 59 kişi öldürdüler.

-17 Mayıs 1992: Birleşmiş Milletler, Bosna-Hersek’te bulunan Barış Gücü temsilcilerini geri çekerek buradaki insanları Sırp saldırılarıyla başbaşa bıraktı, İngiltere Bosna-Hersek’e çekiç güç gönderilmesine şiddetle karşı çıktı.

-19 Mayıs 1992: Kuzey Atlantik Asamblesi milletvekillerinin büyük çoğunluğu, NATO’ya çağrıda bulunarak eski Yugoslav Cumhuriyetlerinde meydana gelen olaylara müdahale etmesini istediler.

Yugoslavya’nın parçalanmasıyla sonuçlanan  savaş Avrupa’da ikinci dünya savaşından sonra yaşanan en büyük mülteci krizine yolaçtı. Yugoslavya’dan şimdiye kadar kaçanların sayışı 1 milyon üçyüz bine ulaştı. Çoğunluğu Boşnak ve Hırvat olan mültecilerin 250 bini Avrupa ülkelerine, 1.1 milyon kişi de eski Yugoslavya sınırları içindeki çeşitli bölgelere göç ettiler.

-20 Mayıs 1992: Cumhurbaşkanı Özal Sırbistan’ın Bosna-Hersek’teki saldırılarının durdurulmamasının yeni dünya düzenini sarsacağını söyledi ve NATO’nun Bosna-Hersek’e müdahale etmesini istedi.

Saraybosna’da kaçmaya çalışan 8 bin kadar kadınla çocuktan meydana gelen müslüman konuyu, sırp milisleri tarafından esir alınarak başka yere gitmeleri engellendi

21 Mayıs 1992: Bosna-Hersek’in BM üyeliği, BM Genel Kurulunda resmen kabul edildi.

-25 Mayıs 1995: Kapija Katliam’ı Bosna Savaşında Bosna Hersek’  in kuzeydoğusundaki Tuzla şehrinde 25 Mayıs 1995 tarihinde yapılan katliamdır.Bu katliam da 71 kişi ne yazık ki hayatını kaybetmiştir.

-26 Mayıs 1992: Sırplar, 29 müslümanı kurşuna dizdi. Sırbistan sınırı yakınındaki köye girişte yol boyunca  Müslümanların hepsinin başından vurarak katlettiler.

Slovenya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 55 binden fazla Bosnalı’nın Slovenya’ya sığındığı bildirildi.

-26 Mayıs 1992: Saraybosna’da gözü dönmüş caniler ekmek kuyruğunda bekleyen halkı top ateşine tutup 22 müslümanı öldürdükten sonra, kan gölünde kıvranan 70 yaralıyı makineli tüfeklerle taradı.

Saraybosna Çellisti Vedran Smailoviç 22 şehit için 22 gün boyunca sürecek olan “Barış için müzik” konserine başlıdı tek başına…Orkestra kıyafeti ile her yandan bombalar yağdırılan, kör kurşunların bir an eksik olmadığı Saraybosna sokaklarında çello çalmaya başlıyor komşularının öldürüldüğü saatlerde. Mezarlıklarda, yıkılan binalarda “Beni de vurun” dedi sanki müziği ile…

27 Mayıs 1992: VASE MİSKİN PATLAMASI  kuşatma altında bulunan Sarayevo’da, Vase Miskin sokağında meydana gelen patlama sonucunda 17 kişi öldü, 108 kişi de yaralandı.

Trebinje’ da da 17 müslüman Sırp çeteleri tarafından önce kurşuna dizildi, sonra da üzerlerine bomba atılarak cesetleri parçalandı. Zvornik’teki yarısı çocuk 4 bin boşnaktan ise haber alınamadı.

-29 Mayıs 1992: Avusturya Başbakanı Paul Keatin Sırpların saldırısını kınayarak Sırbistan’a karşı eylem kararı alabileceklerini bildirdi. Saraybosna’nın kuzeyindeki Slavonski Brod şehrinde bir çocuk parkına düşen bomba 3 çocuğun ölmesine 10 çocuğun da yaralanmasına yol açtı.

Dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Özal, dünyanın Bosna-Hersek’teki Sırp katliamı karşısındaki tutumunu “utanç verici” buldu Özal, BM üyesi ülkelerin devlet başkanlarına yaptığı çağrıda, “Haykırarak sesleniyorum. Kurmak istediğiniz yeni dünya düzeni bu mudur?” diye sordu.

31 mayıs 1992 Prijedor Katliamı :Gizli Polis Teşkilatı UDBA’nın başına getirilen Simo Drljaca, bir ayda 13 polis karakolundaki bin 775 Sırp’ı silahlandırdı.Sırplar 23 Mayıs’ta da Boşnak köylerini ateş altına aldılar. 102’si çocuk ve 266’sı kadın olmak üzere, 3 bin 173 sivil acımasızca öldürüldü. Öldürülenler arasında, 5 yaşında kız çocukları ve 85 yaşında kadınlar yer alıyordu. Hayatta kalabilen erkekler, ertesi gün Omarska Esir Kampı’na götürüldüler.
Bu arada Omarska’ya getirilen Boşnak kadınlara tecavüzler edildi ve bu olay duyulduğunda da kadınlar 20 km.yolu yürüyerek serbest bırakıldı.700 kişi burada kurşuna dizildi;halen 500 kişi kayıp…

29 Nisan gecesi Sırplar, tüm Prijedor’u ele geçirdiler. Sırp yönetimi, Mayıs 1992’de yerel radyolara verdiği ilanlarla, Sırp olmayanların evlerinin pencerelerine beyaz bayrak ya da çarşaf, evden çıkarken ise kollarına beyaz kurdele bağlamalarını emretti. Binlerce Boşnak, esir kamplarına götürülerek, soykırım, işkence, dayak, ırza geçme ve cinsel tacize maruz bırakıldı. Yaklaşık 30 bin Priyedorlu, Omarska, Keraterm, Kozarac, Trnopolje ve Manjaça Esir Kampları’na götürüldü. Birçoğu da sürgün edildi.

 Boşnaklar beyaz kurdele kampanyası başlattı. Her yıl 31 mayıs günü herkes kolunda beyaz kurdele takılı olarak sokaklarda yürümektedir..

-30 Mayıs 1992: BM Güvenlik Konseyi Sırbistan ve Karadağ’ın oluşturduğu Yugoslavya’ya petrol ambargosu da dahil olmak üzere kapsamlı ekonomik yaptırımlar uygulanmasını öngören karar tasarısını onayladı.

-31 Mayıs 1992: Ambargo kararından sonra Sırplar Bosna-Hersek ve Hırvatistan’da ateşkese uymayı kabul ettiler.

-1 Haziran 1992’de: Kljuc yakınlarındaki Prhovo köyünde Sırplara tarafından aralarında 11 çocuğun da bulunduğu 53 kişi katledildi.

-1 Haziran 1992: BM’nin ambargo kararından sonra Saraybosna’da ateşkes ilan edildi.

BM Güvenlik Konseyi’ndeki oylama sırasında 13 ülke olumlu görüş bildirirken Çin ve Zimbabwe çekimser kaldı.

-2 Haziran 1992: Sırpların kuşatması altında bulunan ve dünya ile bağlantısı tamamen kesilen “Borçko ve Bijeljina” kasabalarında Boşnaklar,Arnavutlar ve diğer müslümanlar için toplama kampları kuruldu.

Bosna-Hersek’te 54 cami tahrip edildi.

-3 Haziran 1992: Ambargo ve ateşkese rağmen Sırplar Bosna-Hersek’i yine de bombaladılar.

-4 Haziran 1992: Sırp saldırılarında bugüne kadar 5 bin 700 kişi öldü, 22 bin kişi yaralandı.

NATO BM tarafından Sırbistan ve Karadağ’ın oluşturduğu Yugoslavya Federasyonuna uygulanan yaptırımlara destek sağlamak amacıyla bu ülkeye gerekli askeri müdahalenin yapılmasına karşı çıktı.

-8 Haziran 1992: Sırp Demokratik Partisi lideri Radovan Karadziç “Saraybosna’yı alana kadar saldırılara devam edeceğiz” dedi. Hırvatistan Devlet Başkanı Tudjman ise Bosna-Hersek’e konfederasyon önereceğini açıkladı. Sırpların Bosna-Hersek’in yaklaşık %65’ıni ele geçirdikleri belirtiler.

-9 Haziran 1992: Saldırılarda 30 Boşnak öldü 100’ü de yaralandı.

-13 Haziran 1992 günü, UBORAK VE SUTİNA KATLİAMLARI: Bosna Hersek cumhuriyeti, Hersek bölgesindeki Mostar şehri’nin hemen yanındaki Ubirak ve Sutina’da, Hersek’teki en büyük savaş suçlarından biri işlendi. Boşnak ve Hırvat milliyetinden olan ( Sırp olmayan ! ) 114 sivil, evlerinden alınarak Mostar şehrine ait iki ayrı çöplük alanına götürülerek katledildiler. Bu katliam, Yugoslavya Halk Ordusu unsurları (JNA) ile Sırp Çetnik saldırganlar tarafından işlenmişti.

14 Haziran 1992 :”Ahatovici Katliamı” olarak da bilinen bu olayda  Başkent Saraybosna yakınlarındaki Sokolina mevkiinde Sırp askerler tarafından hunharca katledilen 48 Boşnak sivil ve yaralı oldu.

-15 Haziran 1992: Saraybosna’yı bayram boyunca top ve roket yağmuruna tutan Sırplar son iki gün içensinde en az 14 kişiyi öldürdü, 50’den fazla kişiyi yaraladı.

-15 haziran 1992: Vişegrad Katliamı.15 haziran da Sırpların 14.500 Boşnak’ın yaşadığı Vişegrad’ı basıp erkekleri Drina Köprüsüne götürüp orada öldürmesi ve 72 kadını bir evde toplayıp tecavüz ettikten sonra evi yakması olayıdır.

-20 Haziran 1992: Barış Gücüne rağmen Sırp saldırıları sona ermedi. Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı “Haris Sladcis “Birleşmiş Milletler Teşkilatı Liderliğinde Bosna-Hersek’e bir askeri müdahale yapılarak müslüman katliamı engellenmelidir” dedi.

-21 Haziran 1992: Yugoslavya Müslümanları Reisül Ulema Hacı Yakup Selimoviç: “Sırpların tek hedefi İslam. Bugüne kadar camileri hedef aldılar. Mustafa Müinakaviç adlı imamızı cemaatın önünde işkenceyle öldürdüler. İmamları önce cemaatları önünde Hristiyanlığı kabule zorluyorlar, etmeyince hunharca öldürüyorlar”dedi.

-21 Haziran 1992: Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı ülkede “savaş hali” ilan etti. Saraybosna’nın Dobrinca mahallesinde üç aydır mahsur durumda olan 40 bin kişi evlerinden alınarak bilinmeyen yerlere götürüldü.

-22 Haziran 1992: Anlaşmalara ve ateşkes çağrılarına rağmen Saraybosna’ya saldıran Sırplar 23 kişiyi daha öldürdü.

-22 Haziran 1992: Bosna-Hersek’in başşehrindeki 9 katlı bir gazete binası, yoğun top ve roket saldırısı sonucu yerle bir oldu. Sırplar havaalanının BM’ye devrini de savsaklıyorlardı.

-24 Haziran 1992: Sırp saldırılarından 50 bine yakın insanın öldüğü, bunun 5 bininin çocuk olduğu açıklandı.

-28 Haziran 1992: Portekiz’in başkenti Lizbon’daki AT zirvesinde Saraybosna havaalanını, insani yardım ulaştırılmasını sağlamak için hava trafiğine açacak BM gözetiminde bir askeri müdahale kararı çıktı. Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand, toplantıda yaptığı konuşmada ilk defa Sırbistan’ı “saldırgan” olarak niteledi.

BM Genel Sekreteri Butros Gali, Bosna-Hersek’e yönelik saldırılardan vazgeçmeyen Sırplara ateşkese uymaları için 48 saat süre tanıdığını açıkladı.

-29 Haziran 1992: Fransa Devlet Başkanı bütün engellemelere rağmen zulüm altındaki Saraybosna’ya gitti.

François Mitterand’ın bu tehlikeli yolculuğa Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Rahmetli Alija İzetbegoviç’in mesajı üzerine çıktığı bildirildi.

Saraybosna’daki havaalanının denetimi BM Barış Gücüne devredildi

-30 Haziran 1992: Mitterand’ın Saraybosna’yı ziyaretinden sonra Belgrad da toplanan binlerce kişi, Sırbistan Devlet Başkanı’nın istifasını istedi.

Newsweek Dergisi Suudi Arabistan Kralı Fahd’ın ABD Başkan George Bush’a Haziran ayının ortalarında gizli bir mesaj göndererek Bosna-Hersek’teki müslümanları Sırpların katliamından kurtarmak için BM tarafından düzenlenecek askeri bir operasyonu finanse etmeyi teklif ettiğini öne sürdü.

-1 Temmuz 1992: Güvenlik Konseyi Türkiye’nin Barış Gücüne asker verme teklifini kabul etmedi.

Sırp kuvvetleri tarafından 3 aydır kuşatma altında tutulan Saraybosnada açlıkla karşı karşıya bulunan 300.ooo üzerindeki halk için 4 uçak dolusu acil gıda ve ilaç malzemesi havaalanına indirilmeye başlandı.

AT, Zagreb ile Saraybosna arasında hava köprüsü kurmayı kararlaştırdı.

-2 Temmuz 1992: ABD nin 6 gemiden oluşan ve içinde 12 bin deniz piyadesi bulunan filoyu Adriyatik e sevk etmesi Saraybosna daki gergin ortamı yeniden tırmanışa geçirdi.

-4 Temmuz 1992: BM’de Sırpları dünya durduramıyor Belgrad ‘da toplanan binlerce kişi Devlet Başkanı Miloseviç ve hükümetin istifasını istedi.

-7 Temmuz 1992: Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand’ın bölgeye yaptığı ziyaretin ardından katliamı belgeleyen çok sayıda fotoğraf yayınlamaya başlayan Batı basını çözümün askeri müdahaleden geçtiği yolunda yorumlar yapıyor.

Sırp milisler kuşatma altında tuttukları Derbent’i düşürdü.

10.07.1992 BİLJANİ’DEKİ KATLİAM: KLYUÇ ŞEHRİ, BİLJANİ KÖYÜNDE BİR GÜNDE 260 BOŞNAK KATLEDİLMİŞTİ.

BİLJANİ’DEKİ KATLİAM, ANCAK SAVAŞ SONA ERDİKTEN SONRA, BU BÖLGEYİ BOSNA ORDUSU ASKERLERİ TARAFINDAN KURTARINCA ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

10 TEMMUZ GÜNÜ, ÇOCUK VE KADINLARI AYIRDIKTAN SONRA YAŞA BAKILMAKSIZIN BOŞNAK ERKEKLER KÖYÜN İLK OKULUNA GÖTÜRÜLMÜŞ, İŞKENCE YAPILDIKTAN SONRA DA GRUPLAR HALİNDE KURŞUNA DİZİLMİŞLERDİR.

5 Aylık bebek Amila Cafeagic’i, toplu mezarda,annesinin kucağında elinde süt biberon şişesi ile bulmuşlardı. Onun  4 yaşındaki  Almir de katledilmişti. Sırp çetnikler tarafından şehit edilenler arasında  85 yaşındaki  Beço Çehiç de vardı.

-11 Temmuz 1995: Srebrenica Katliamı. Müslüman Bosnalı kadın, çocuk, yaşlı, genç, erkek demeden Sırplar tarafından 8.372 kişi  hunharca öldürülmüştür.Yapılan katliama Sırp ordusunun yanı sıra, Bosna-Sırp ordusunun “Akrepler” olarak bilinen özel birlikleri de katılmıştır. Ne Birleşmiş Milletler’in Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etmesi ne de kentte bulunan 600 Hollanda Barış Gücü askeri katliama mani olamamıştır göz yummuştur. Srebrenica katliamı , II. Dünya Savaşından sonra Avrupa’da yapılan en büyük insan katliamı ve etnik soykırım olarak Dünya tarihine kazınmıştır.

-10 Temmuz 1992: Sırbistan’a deniz ablukası Ablukayı yürütecek deniz gücünün komutanlığını Türk Deniz Kurmay Albayı Lütfü Sancar yaptı. Akdeniz Çağrı Gücünde Türk gemileri de görev aldı.

-15 Temmuz 1992: Sırp kuşatması altındaki Gorodze şehrinde yaşayan 70 bin müslümana yardım ulaştırılamıyor. Şehir de açlık tehlikesinin başgösterdiği belirtilerek, BM’den askeri güç göndermesi istendi.

-16 Temmuz 1992: Yugoslavya’ya denizden ambargo için NATO’nun politik kuruluşlarından icra kararı bekleniyor.

-18 Temmuz 1992: Bosna Hersek’te Ateşkes imzalandı.

Londra da devam eden Bosna Hersek barış görüşmelerinde, Sırp, Hırvat ve Müslüman temsilcileri, ateşkes konusun da anlaşma imzaladılar.

14 gün sürecek ateşkes anlaşması 18 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girdi.

22 TEMMUZ 1993’TE: SIRPLAR HER 20 sn de bir  Sarajevoya bir top mermisi atmışlardı.22 Temmuz 1993 günü toplamda  3.777 Top Mermisi Sarajevo’ya düştü…

-23 Temmuz 1992 Keraterm Kampı katliamı:Prijedor şehri yakınlarında bulunan Keraterm ktoplama kampında 23 Temmuz gecesi önce zehirli bir bomba atılıp sonrada Boşnakların üzerine ateş açıldı o gece yaşları 6 ile 66 arasında değişen 200 Boşnak öldürüldü daha önce öldürülenlerle birlikte bu kampta 371 kişi yaşamını yitirmiştir.

31.07.1993 CRNİ VIRH KATLİAMI :  MAKLJENA – CRNI VRH Dağ yolu üzerinde , Hırvat silahlı milisler  (HVO) Esir kampından aldıkları 110 Boşnağı iki ayrı kamyona bindirmiş, 54 Kişilik kamyonu dağ yolunda durdurmuş, vahşice işgence yaptıktan sonra önlerine sürdükleri sivil esirlere arkadan ateş açmış ve  24 Boşnak’ı Şehit etmişlerdir.
UNUTMA ! UNUTTURMA …

Diğer esirler şans eseri açılan ateş sırasında yaralanmadan , çıkan kargaşada kaçabilmiş ve kurtulmuşlardı . CIRNİ VIRH Katliamından dolayı kimse adalet önüne çıkarılmadı!

03. Ağustos 1993 yılında : Bosna Hersek’te  toplama kampı olarak kullanılan Stolac şehrindeki Kostana Hastanesi’nde  100’den fazla Boşnak sivil katledildi. “Stolac katliamı” olarak anılan bu katliamda Hırvat askerler tarafından açılan Stolac şehrindeki Kostana Hastanesi’nde ne yazık ki Boşnaklar işgencelere maruz kaldılar ve burada hiçbir suçu olmayan siviller katletildi.

-21 Ağustos 1992: Koricanske kayalıkları katliamı. Koricanske kayalıklarına götürülerek kurşuna dizilen 200 Boşnak ve Hırvat sivilin öldürüldüğü katliam.

-21.08.1993: Birleşmiş Milletler Barış Gücü, Hırvatların, her gün 3.5 ay süren topçu ateşi ve kuşatmadan sonra ilk defa Boşnakların bölgesi olan doğu  Mostar’a girdiklerinde 60.000 kişilik açlık sınırında olan insanlarla karşılaşmıştı.

-25 Ağustos 1992: Gününde bilinçli olarak Sarejevo daki Vjeçnica Milli kütüphanesi top ateşine tutulmuştur.Şehrin sembollerinden olan Viyeçnitsa Kütüphanesi, ‘Bosna’nın hafızası’ olarak biliniyordu.Yangın 3 gün boyunca sürdü ve çok zor söndürüldü bazı itfaiyeciler ne yazık ki hayatını kaybetti bazıları da zehirlendi.Yangında 155 bini el yazması, ülkenin ulusal arşivlerinin de bulunduğu yaklaşık 2 milyon eser yok oldu. 

-28 Ağustos 1995 : 2. Markale Katliamı Sırp birliklerinin havan topuyla ikinci kez vurduğu pazar yerinde 43 kişi hayatını kaybederken, 75 kişi de yaralandı.

Markale’de yaşanan ikinci katliamın ardından NATO güçleri Saraybosna’yı kuşatan Sırp askeri birliklerinin konuşlandığı noktaları bombalayarak Bosna’daki savaşın sona ermesinde önemli rol oynamıştı.

 30 Ağustos – 20 Eylül 1995: (De facto bombardıman 30 Ağustos – 1 Eylül, 5 Eylül – 13 Eylül, 4 Ekim ve 9 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi) Bosna Savaşı Kararlı Kuvvet Operasyonu Kararlı Güç Harekatına katılan F-16 uçağının Aviano Hava Üssü’nde iniş anından bir görüntü alt resimde.

4 Eylül 1995:  Balkan-Bosna Sedromu https://www.bosnakmedya.com/balkan-sedromu-4-eylul-1995/

22 Eylül 1992 Susica toplama kampı Katliamı:1992’de 6 ay açık kalan Susica toplama kampında 8 bin kişi tutulmuş, Sırplar tarafından bunlardan 1600’ü öldürülmüş, kampta beton üzerinde günde bir dilim ekmek ve biraz su ile yaşamlarını sürdürmeye çalışmış, kampta tutulduğu dönemde Sırp askerleri Boşnakları sebepsiz yere döverek, işkenceler uygulamıştı.

30 eylül 1993  Saraybosna’yı Kurtaran Tünel’in İnşası Tamamlandı !

Saraybosna’yı kurtaran tünel’den 30 ay boyunca kullanılan tünelin bir tarafından diğer tarafına 3 milyon kez taşıma yapıldı.
Kuşatılmış Saraybosna’da 300 bin kişinin hayatta kalmasını sağlayan Saraybosna Umut Tüneli 

Kolar ailesi tarafından kullanıyor ve sahibinin girişimiyle, bu ev aynı zamanda Saraybosna’nın yaşadıklarına tarihi bir tanık niteliğinde bir otantik müzeye ev sahipliği yapıyor.

11 Ekim 1995 – Bosna-Hersek’te Ateşkes İlan Edildi ve savaş bitti.

22 EKİM 1992, SJEVERİN KÖYÜ (PRİBOJ) BOŞNAK KATLİAMI.

Bosna Savaşı başladıktan sonra, Federal Bosna Cumhuriyeti Devleti sınırları dışında, zamanın Federal Sırbistan Devleti sınırları içinde, fabrika işçilerini taşıyan işçi otobüsü yolda Sırp Çetnik milisleri tarafından durdurulmuş, otobüsten sadece BOŞNAK olan 16 erkek ve bir bayan 17 kişi zorla indirilmiş, bir kamyona bindirilerek Vişegrad yönüne götürülmüşler ve Drina nehri kıyısında suçsuz, masum ve de “Sırbistan vatandaşları olarak” katledilmişlerdi.
Aralarından sadece birinin cesedi kilometrelerce ötede bir gölde bulunmuştur. Diğerlerinin cesetleri hala bulunamamıştır.

30.Ekim.1992: KAPETAN HAYRO Olarak bilinen TUĞGENERAL HAYRUDDİN MEŞİÇ, NEZUK ÜZERİNDEN SREBRENICA’YA DOĞRU KORİDOR AÇMAK İSTERKEN, SIRP ÇETNİKLER İLE GİRİŞTİĞİ ÇATIŞMADA ŞEHİT DÜŞTÜ.

EĞER BAŞARABİLSEYDİ SREBRENİCA’DA TOPLANAN SİVİL BOŞNAKLARI TAHLİYE EDER VE SREBRENİCA’DAKİ BOŞNAK SOYKIRIMINI ÖNLEMİŞ OLURDU. TIPKI TEOÇAK VE SPAN’DA, SIRP ÇETNİKLERİN PLANLADIĞI BOŞNAK SOYKIRIMINI ÖNLEDİĞİ GİBİ.

9 Kasım 1993 :Tarihi Mostar köprüsü Hırvat birliklerinin top atışlarına dayanamayarak 9 Kasım 1993 günü büyük zarar gördü ve yıkıldı.Dev taşları Neretva nehrinin sularına gömüldü. Köprünün yıkımı Mostar’ın çok kültürlü mirasının reddedilişini simgeliyordu.Aslına uygun olarak yeniden inşa edilen köprü 23 Temmuz 2004 tarihinde açıldı. 2005 yılında da Dünya Mirası Listesine dahil edildi.

14 Aralık 1995’te Dayton Ant.imzalandı: Bosna Hersek’te savaşı bitiren ancak bugünkü karmaşık siyasi yapıyı hazırlayan Dayton Anlaşması imzalanmıştı.Fransa’nın başkenti Paris’te 

Elize Sarayı’da Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç, Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç ve Hırvatistan Devlet Başkanı Franyo Tucman tarafından imzalandı.

Bosna Hersek Anayasası’nın da temelini oluşturan anlaşmayla üç yıl boyunca birbiriyle savaşan Sırp, Boşnak ve Hırvatlar, tek bir çatı altında, “ülkenin kurucu unsurları” olarak adlandırıldı.

Bosna Hersek’i dünyanın en karmaşık idaresinin bulunduğu devletlerden biri haline getiren anlaşma, ülke topraklarını Hırvat ve Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Bosna Hersek Federasyonu (FBIH), nüfusun büyük çoğunluğu Sırp olan Bosna Sırp Cumhuriyeti (RS) ve Brçko Özerk Bölgesi olmak üzere 3 bölgeye ve 10 kantona ayrıldı. 

-5 Şubat 1994 : 1. Markale pazar yeri katliamı  Sırp Cumhuriyeti Ordusu (VRS) tarafından düzenlenen havan topu saldırısı sonucu 68 kişinin hayatını kaybettiği ve 144 kişinin yaralandığı Markale’deki pazar yerinde olmuştur.

-27 Şubat 1993: Stripci katliamı 27 Şubat da Belgrad-Bar treninden indirilen 20 sivilin (biri Hırvat diğeri arap ve 18 Boşnak) katledildiği, Bosna topraklarında Visegrad yakınlarındaki Strpci’de yapılan katliamdır.Katliamda yanan cesetlerinin kalıntıları bile bulunamadı. Katliamdan Sırp Cumhuriyeti’nden destek alan komutanları Milan Lukic olan Osetnici (İntikamcılar) adlı askeri birimdir.30 şüpheliden sadece Despotovac’lı Nebojsa Ranisavljevic suçunu itraf etmiştir. O da Ekim 1996 yılında tutuklanmıştır.9 Eylül 2002’de Bijelo Pole’deki Yüksek Mahkeme Ranisajevic’i 15 yıl hapse mahkum etmiştir.

BOŞNAK MEDYA 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok