Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı'ndan İsrail'e Uyarı » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı’ndan İsrail’e Uyarı

Bu haber 20 Temmuz 2017 - 12:24 'de eklendi ve 43 views kez görüntülendi.

ZEYNEP IŞIL HAMZİÇ BOŞNAK MEDYA

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Kavazovic, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerine ilişkin, “Caminin kutsallığına saygı gösterilmelidir. Onun (caminin) statüsü tartışılmazdır. İsrail yönetiminin bu eylemlerini destekleyen herkes bilmelidir ki bunlar, yeni nesil genç Müslümanların radikalleşmesine neden olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Husein Kavazovic, yazılı açıklamasında, başta Mescid-i Aksa olmak üzere son dönemde Filistin’de yaşanan şiddet olaylarından üzüntü duyduğunu belirterek kutsal topraklarda şiddetin her türlüsünü en sert şekilde kınadıklarını vurguladı.

“CAMİNİN KUTSALLIĞINA SAYGI GÖSTERİLMELİDİR”

Mescid-i Aksa hatibi Şeyh İkrime Sabri’nin yaralanması, Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyin’in gözaltına alınması ve caminin kapatılması gibi gelişmelere sessiz kalınamayacağına işaret eden Kavazovic açıklamasında, “Caminin kutsallığına saygı gösterilmelidir. Onun (caminin) statüsü tartışılmazdır.” ifadelerine yer verdi.

Kavazovic, Filistin işgaline devam edilmesi ve Mescid-i Aksa’yı yeniden ele geçirme girişiminin, Müslümanların hiçbir zaman affedemeyeceği eylemler olduğuna dikkati çekerek “İsrail yönetiminin bu eylemlerini destekleyen herkes bilmelidir ki bunlar, yeni nesil genç Müslümanların radikalleşmesine neden olmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kavazovic, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Filistin’de barış ve Filistin meselesinin adil bir şekilde çözümü, sadece Ortadoğu’nun istikrarı için değil, aynı zamanda dünya genelinde dinler arası iyi ilişkiler için de kilit öneme sahiptir. Bu barışın sağlanmasına katkı sağlayacak herkesi, özellikle de Filistin ve İsrail halklarının temsilcilerini, gelecek nesillere adil bir barış sağlamaya çağırıyorum.”

Kaynak:Dünya Bülteni

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok