Bosna Hersek Devlet Yönetimi ve Güvenlik Güçleri » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Bosna Hersek Devlet Yönetimi ve Güvenlik Güçleri

Bu haber 04 Eylül 2018 - 11:48 'de eklendi ve 137 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

Bosna Hersek Devlet Yönetimi

Bosna Hersek Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti olmak üzere iki ayrı yapıdan meydana gelmektedir. Devletin başında her üç etnik grup tarafından (Boşnak, Hırvat ve Sırp) ayrı ayrı seçilen üç kişilik bir Başkanlık Konseyi bulunmaktadır. Bu konseyin yanı sıra var olan Bosna Hersek Halk Meclisi 15 üye (10 Bosna Hersek Federasyonu, 5 Sırp Cumhuriyeti), Temsilciler Meclisinde ise 42 üye bulunmaktadır.
 
Bosna Hersek Federasyonu kendi içinde 10 ayrı kantona ayrılmıştır. Her kantonun kendi başkanı, meclisi ve hükümeti bulunmaktadır. Bu kanton meclislerinin ve hükümetlerinin üzerinde “Bosna Hersek Federasyonu Temsilciler Meclisi” ve “Bosna Hersek Federasyonu Halk Meclisi” şeklinde iki kanattan oluşan Bosna Hersek Federasyonu Parlamentosu ile Bosna Hersek Federasyonu Hükümeti yer almaktadır. Bosna Hersek Federasyonu Parlamentosu,Bosna Hersek Federasyonu Temsilciler Meclisi ve Bosna Hersek Federasyonu Halk Meclisi olarak iki kanattan oluşmaktadır. Bosna Hersek Federasyonu Temsilciler Meclisinde 140 üye bulunmaktadır.
 
Halk Meclisi üyelerinin bir kısmı Bosna Hersek Temsilciler Meclisi tarafından,bir kısmı ise halkın oylarıyla doğrudan seçilen Kanton Meclisleri tarafından belirlenmektedir.
Halk Meclisinde 30 Boşnak, 30 Hırvat ve diğerlerinden oluşan toplam 65 üye bulunmaktadır.
 
Bosna Hersek Federasyonu Hükümeti dönüşümlü bir başbakan başkanlığında toplam 15 bakan ve 9 Bakan Yardımcısından oluşmaktadır. Sırp Cumhuriyetinde ise hükümet bir başbakan başkanlığında toplam 16 bakandan oluşmakta, aynı zamanda burada kendi halkı tarafından seçilen bir devlet başkanı ve parlamento görev yapmaktadır.

Bosna Hersek’in Güvenlik Güçleri

Bosna Hersek kuruluşundan sonraki ilk 10 yıl boyunca ülkenin merkezi bir ordusu mevcut olmamış, Bosna Hersek Federasyonunda Boşnak ve Hırvatlardan, Sırp Cumhuriyetinde ise Sırplardan oluşan iki ayrı ordu varlığını sürdürmüştür. Ülkede karar vericilerin 2005 yılında vardıkları tarihi anlaşmayla devlet düzeyinde bir Savunma Bakanlığı kurulmuş ve iki tarafın orduları birleştirilerek bu bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri (Oružane Snage Bosne i Hercegovine) oluşturulmuştur.Aynı zamanda zorunlu askerliğe son verilerek bu kuvvetler profesyonel olarak yapılandırılmıştır. Saraybosna’da bulunan Müşterek Karargâha bağlı bir harekât ve bir destek komutanlığı bulunmaktadır.
 
Harekât Komutanlığı’na bağlı üç piyade alayı, bir hava alayı ve bir taktik destek alayı mevcutken Destek Komutanlığı idare, eğitim ve tedarik faaliyetlerinden sorumludur.
Bosna Hersek Cumhurbaşkanı aynı zamanda Bosna Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanıdır. Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı Boşnak, Hırvat ve Sırplar arasında dönüşümlüdür. Silahlı kuvvetlerde yaklaşık 15.000 aktif ve profesyonel asker, 5.000 rezerv asker ve 1.000 sivil personel bulunmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok