Bir Boşnak Köyü : Kalafat... » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Sırpları Sırplar Yalanlıyor !

Balkan Tarihi, Misafir Kalemler

Bir Boşnak Köyü : Kalafat…

Bu haber 20 Eylül 2014 - 22:34 'de eklendi ve 882 views kez görüntülendi.

Bir Boşnak Köyü: Kalafat

 
BİR BOŞNAK KÖYÜ: KALAFAT-BİGA | görsel 1

BİR BOŞNAK KÖYÜ: KALAFAT-BİGA

        1861 (Rumi 1277) yılında Saraybosna, Kesalak ve Cazin’den gelen Boşnaklarca kuruldu. Mahalleleri: Krekiçka (Kenar) mahalle; Glamaçka (Merkez) mahalle; Çiftlik mahallesi .

     Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Boşnak kültüründen etkilenmiştir. Her yıl 6 Mayıs’ta Hıdırellez kutlamaları yapılır. Beş Mayıs akşamı ateş yakılır ve ateş üzerinden atlanır. Sıcak suda yumurta haşlanır. Haşlanan yumurtalar aile fertleri tarafından işaretlendikten sonra bir kova veya bakır kap içerisine konulur. Hızla değerli yüzük, kolye veya küçük bir altın konar. Sonra yumurta dolu bakır kabın içine çeşitli otlar konulur. Bunların arasında mutlaka Isırgan otu bulunur. Kekik, gül, yeni açmış badem erik çiçekleri ile yumurta dolu bakır kap veya kova, evin bir ferdi tarafından araziye götürülüp üstüne çiğ düşecek şekilde saklanır. Ertesi gün yumurtaları bütün gece arayan delikanlılar bulamadıysa adak ya da dilek tutulan yumurtalar sabah kahvaltısında yenir. Altı Mayıs’ta araziye çıkılır ve hazırlanmış piknik sepetleriyle kalın gölgesi olan taşkın dere kenarında piknik yapılır.

Yemekleri: Boşnak Böreği çok meşhurdur. Boşnaklar arasında kahve içme alışkanlığı yaygındır.

Sosyal yapı: Akraba evliliği yoktur. Başlık parası uygulaması yok. Düğünlerde halay çekilir. Yöre havaları da oynanır. İnşaat ustası ve çarşıda çeşitli mesleklerde çalışan kadın kız erkek köyün ekonomisine katkı sağlar.

 

Köy,Çanakkale iline 95 km, Biga ilçesine 3 km uzaklıktadır. Köyün yakınında Nilüfer Gölü vardır.Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTTşubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

       Biga’da, siyasetle iş dünyasında özü sözüyle isim olmuş, (Temizoğulları ) firmasıyla marka yaratmış Boşnak kökenli Kalafat Köylü Eşref Temiz, rahmetli babasının yolunda ilerleyerek inşaat sektörüne kardeşleri Faruk – Fahri Temiz ile damga vurmuş, kişiliğiyle nilüfer çiçeklerini koruma altına aldırmıştı.

Sosyal faaliyetleriyle de ünlü bu üç kardeşi sizlere zaman zaman tanıtacağız.

Boşnak kökenli vatandaşlarımız Yugoslavya’dan göç ettiklerinde Biga’ya yerleşenler, ticaretiyle ünlenmişler, ortama alışıp kaynaşmalarıyla, etkinlikleriyle, modern yapılaşmalarıyla sevip sayılmışlar.

Ticareti ve siyaseti birlikte yürüttüklerinden Biga’da her alanda etkili olmuşlardır. Sanatkarları bile ayrıcalıklıdır. Giyimlerine, kuşamlarına, konuşmalarına çok dikkat etmeleriyle örnek olmuş dostlarımızdır.

Kalafat Köyü’ne yerleşen Boşnaklar, gariban köylüler olarak kabul edilir.

Onlar da zamanla hayvancılık, ziraat, tarım, orman alanlarında çalışmalarıyla değer yarattılar. İnşaat işçiliğinde birinci ustalar yetiştirip ekip çalışmalarıyla kendilerini her yerde kabul ettirmişler.

Biga’da ve çevresinde inşaat sektörünün gelişmesine öncülük etmeleriyle başı çekerler.

Nereden nereye!. Evet. Nilüfer Çiçekleri özgür ve bağımsız ortamda yetişiyor. Yılların, sülüklerin, kurbağaların, solucanların, kuşların barındığı doğal gölün bataklığında nilüfer çiçekleri kardeş kardeş yaşıyor ama ömrü çok uzun değil!. İlkbahar da ışık saçan güzellikleriyle değişik özelliğiyle, ıssızlığın ortasında yaz aylarının sıcaklığında yavaş yavaş öngünleşiyorlar.

Nilüfer çiçeği, Boşnak’lar, Kalafat Köyü, Temizoğulları  yazımızın içeriğine giriverdiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok