BELGRAD'DA DEV İFTAR PROGRAMI ! » Boşnak Medya
SON DAKİKA

BELGRAD’DA DEV İFTAR PROGRAMI !

Bu haber 16 Haziran 2017 - 11:37 'de eklendi ve 45 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç. Kardeşlik Sınır Tanımaz’ sloganıyla 13. kez Balkanlar’da gönül seferine çıkan Bayrampaşa Belediyesi’nin Bereket Konvoyu, yine bir ilke imza atarak Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da iftar programı düzenledi.

Belgrad’daki İftar 2 Bin Kişi Katıldı !

Simgesel anlamı büyük olan iftar yemeğine 2 bin kişi katıldı. Programda konuşan Başkan Aydıner, “Kardeşliğin ve dostluğun önündeki tüm sınırları kaldırarak, asırlar sonra yine Belgrad’a geldik. Çünkü bizim medeniyetimizin bir parçası da bu topraklarda, Evlad-ı Fatihan’da” dedi.

‘Kardeşlik Sınır Tanımaz’ sloganıyla 9 Balkan ülkesinin onlarca şehrinde 13 yıldır gönül köprüleri kuran Bayrampaşa Belediyesi’nin Bereket Konvoyu, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da kentin tam kalbi kale meydanında iftar programı düzenledi. Simgesel anlamı büyük olan iftar programında Belgrad merkezinde ve çevre köylerde yaşayan yaklaşık 2 bin Müslüman birlikte iftar yaptı. İftar sofrasının ardından bu kez de kültür sofrası kuruldu, semazen ve halk oyunları gösterileri sergilendi.

“KARDEŞLİĞİN VE DOSTLUĞUN ÖNÜNDEKİ TÜM SINIRLARI KALDIRDIK”

Bereket Konvoyu ile 13 yıldır Balkan coğrafyasında gönülleri buluşturduklarını söyleyen Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner “Kardeşlik sınır tanımaz. Kardeşliğin ve dostluğun önündeki tüm sınırları kaldırarak, asırlar sonra yine Belgrad’a geldik. Çünkü bizim medeniyetimizin bir parçası da bu topraklarda, Evlad-ı Fatihan’da. O nedenle buradaki kardeşlerimiz ile ayrılmayan, kopmayan gönül bağlarımız var. Biz bu bağları sürdürmeye kararlıyız. Bizim amacımız 90’lı yıllarda Balkanlar’da kanlı ellerin açtığı yaraları sararak, bu gönül coğrafyamızda ebedi bir kardeşlik inşa etmek” dedi.

İftar programına Başkan Atila Aydıner’in yanı sıra Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç, Sjenica Belediye Başkanı Hazbo Mujovic, Sırbistan Başbakan Danışmanı Vladimir Bozovic, İslam Birliği Başkanı Sead Nasufoviç, Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Gemici, Naser Şimşek, Gökhan Balkeoğlu, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Kemal Oğuz Kıdıl, din ve devlet adamları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın sonunda Başkan Aydıner, protokol üyelerine Bereket Konvoyu’nun simgesi haline gelen üstünde ‘Kardeşlik Sınır Tanımaz’ yazan maket TIR hediye etti.

9 ÜLKE 19 ŞEHİR

Ramazan’dan bir gün önce 13. kez Bayrampaşa’dan yola çıkan Bereket Konvoyu 3 TIR, 3 minibüs, 2 otobüs,  bir otomobil, bir canlı yayın aracı ve 75 kişilik gönüllü ekipten oluşuyor. Malzemeler iftar düzenlenen ülkeden temin ediliyor, ancak tüm yemekler kafilenin aşçıları tarafından TIR’ın içindeki mutfakta hazırlanıyor. Konvoyun Bulgaristan’da başlayan yolculuğu 9 Balkan ülkesinde 19 noktada düzenlenecek iftarların ardından bayram günü İstanbul’da son bulacak.

İKİ MİLYON KİŞİYE ULAŞTI

2005 yılında kardeşlik sınır tanımaz sloganıyla yola çıkan Bereket Konvoyu, 12 yıl boyunca Hırvatistan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere toplam 9 Balkan ülkesinin her bir şehrini karış karış gezerek yaklaşık 2 milyon kişiye ulaştı.

Zambak.ba

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok