Balkanlar'da Dengeleri Sarsacak İddia » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Balkanlar’da Dengeleri Sarsacak İddia

Bu haber 22 Mart 2017 - 14:26 'de eklendi ve 42 views kez görüntülendi.

Balkanlar’da Dengeleri Sarsacak İddia: Rusya, Sırbistan’a S-300 Kiralayacak

Sırp Informer gazetesi, Sırbistan’ın Rusya’dan S-300 hava savunma sistemi kiralaması hususunda anlaşma sağlandığını iddia etti.

Önümüzdeki haftalarda Moskova’ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç’in ziyaretinin sebebinin S-300 hava savunma füze sistemine ilişkin anlaşma olduğunu iddia eden gazete, adedi 120 Milyon Dolar tutan sistem için Sırbistan’ın Rusya ile ‘leasing’ imzalayacağını ileri sürdü.

S-300 sisteminin bu şekilde oldukça makul bir maliyetle Sırbistan tarafından kullanılabileceğini yazan gazete, hava savunma füze sisteminin 1999’da NATO bombardımanı gibi bir hadisenin bir kez daha yaşanmasına engel olacağına dikkat çekti.

Gazeteye konuşan Sırp eski savunma bakanı Bratislav Gaşiç, S-300 sisteminin Sırbistan’ı bölge ülkeleri ve hatta birçok Avrupa ülkesinden çok daha yüksek bir seviyeye taşıyacağını ifade ederek, “Yeni MiG29 savaş uçakları ve S-300 sistemi ile bölgenin çok ilerisinde olacağımız mutlak bir gerçek. Aynı zamanda büyük bir istikrar faktörü olacağız” dedi.

Kaynak:Zambak.ba

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok