Balkanlar daki En Eski Araçları Bosnalılar Kullanıyor » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Balkanlar daki En Eski Araçları Bosnalılar Kullanıyor

Bu haber 02 Mart 2015 - 16:40 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

Balkanlar’daki en eski araçları Bosnalılar kullanıyor

Balkan ülkelerinde kullanılan araçların yaş ortalaması 12 ile 17 arasında değişirken, AB ülkelerinde ise bu rakam 8.6.

Balkan ülkelerindeki en eski araçları Bosna Hersek, en yeni araçları ise Hırvatistan, Makedonya ve Arnavutluk vatandaşları kullanıyor.

Balkan ülkelerindeki araçların yaş ortalaması 12 ile 17 arasında değişirken, trafikteki araçların ortalama yaşı Bosna Hersek’te 17, Sırbistan’da 16, Kosova’da 15, Karadağ’da 14, Hırvatistan, Makedonya ve Arnavutluk’ta ise 12.

Bu ülkelerdeki araçların yaş ortalamasının, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki araçların yaş ortalamasının iki katı olması ise dikkati çekti.

Bosna Hersek’teki Ekonomi Mühendisliği Enstitüsü Uzmanı Semir Selimoviç, ülkedeki araçların üçte ikisinden fazlasının 10 yaşından eski olduğunu belirterek, “Ülkedeki araçların yüzde 77′si 10 yaşından eski. Öte yandan yüzde 30.7′si ise 20 yaşından eski. Bundaki en önemli etkenlerden biri birkaç yıl önce kabul edilen ‘Euro 3′ standartları. Buna göre, daha önce en fazla 7 yaşındaki araçların ithalatına izin verilirken, bu sınırlama 12 yaşa kadar genişletildi” diye konuştu.

Selimoviç, 2014 yılı verilerine göre ülkedeki araçların ortalama yaşının 17 olduğunu ifade ederek, vatandaşların yeni araç almaktansa ithal edilen ikinci el araçları tercih ettiklerini söyledi.

Öte yandan, Enstitünün verilerine göre, Bosna Hersekliler son iki yıldır en fazla Volkswagen, Skoda ve Audi marka araçları tercih ediyor.

Bir diğer Balkan ülkesi Sırbistan’da da vatandaşlar genellikle eski araçları kullanıyor. Sırbistan Trafik Güvenliği Ajansı’ndan alınan bilgilere göre, ülkedeki araçların ortalama yaşı 16.

Sırbistan Trafik Güvenliği Ajansı Müdürü Milan Bojoviç de ülkedeki araçların ortalama yaşının sürekli değiştiğini, 2012 ve 2013 yıllarında araçların ortalama yaşının 16 olduğunu söyledi.

Trafikteki araçların yaşının, ulaşımdaki güvenliği de doğrudan etkilediğine işaret eden Bojoviç, Sırbistan’daki araç sahiplerinin de Bosna Hersek’teki gibi Alman araçlarını tercih ettiğini, trafikteki kayıtlı araçlar arasında ilk sırayı Volkswagen’in aldığını vurguladı.

Kosova’da 15, Karadağ’da 14

Bosna Hersek ve Sırbistan’ın ardından en eski araçların kullanıldığı Balkan ülkesi ise Kosova. İçişler Bakanlığına bağlı Araç Kayıt Birimi’nden alınan bilgiye göre, Kosova’daki kayıtlı araçların yaş ortalaması 15.

Diğer iki Balkan ülkesinde olduğu gibi Kosova’da da en çok tercih edilen marka Volkswagen oldu.

Karadağ Ulaşım Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, bu ülkedeki kayıtlı araçların yaş ortalaması 14. Balkanlar’ın en küçük ülkesi konumundaki Karadağ’da, 2013 yılı verilerine göre 154 bin 420 kayıtlı araç bulunurken, bu rakamın yüzde 35′inin 20 yaş üstü olduğu bildirildi.

Karadağlı trafik uzmanı ve bilirkişi Svetislav Konstantinoviç, trafikteki araçların yaşının trafik kazalarında önemli bir etken olduğunu belirterek, bu araçların mekaniğinde ya da fren sisteminde yaşanacak olası problemlerin kazalara neden olabileceğini ifade etti.

En yeniler Hırvatistan, Makedonya ve Arnavutluk’ta

Balkan ülkeleri arasında, kayıtlı araçların yaşının en düşük olduğu ülkeler ise Hırvatistan, Makedonya ve Arnavutluk.

Hırvatistan Araç Merkezi’nin 2013 yılı verilerine göre, ülkedeki kayıtlı 1 milyon 870 bin 300 aracın yüzde 59′u 10 yaşın üstünde. Ülkedeki araçların yaş ortalaması ise 12.

Bu arada, Alman markası Volkswagen’in diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi Hırvatistan’da da en çok kullanılan araç olduğu kaydedildi.

Makedonya İstatistik Kurumu’nun 2013 yılı verilerine göre ise ülkedeki kayıtlı 411 bin 637 aracın yüzde 75′i 10 yaş üstü. Ülkedeki araçların yaş ortalaması ise 12.

Son yıllarda yeni araç satışının önemli ölçüde düştüğü gözlenen Makedonya’da, geçen yıl ithal edilen 35 bin aracın 30 bininin ikinci el olduğu öğrenildi.

Arnavutluk İstatistik Ajansı’ndan alınan bilgiye göre, ülkedeki kayıtlı araçların yaş ortalaması 12. Diğer Balkan ülkelerinden farklı olarak Arnavutluk’ta en çok tercih edilen marka ise Mercedes.

Öte yandan, Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin verilerine göre, kayıtlı araçların ortalama yaşı Estonya’da 14, Finlandiya’da 12.3, Portekiz’de 10.5, İsveç’te 9.8, Almanya’da 8.5, Fransa’da 8.2, Belçika’da 8, Avusturya’da ise 7.7 iken AB üyesi ülkelerde kullanılan araçların ortalama yaşı ise 8.6.

Kaynak: AA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok