Balkan Göçmenleri Türkiye’ye İlk Ayak Bastıkları Yer Sirkeci'de Buluşuyor » Boşnak Medya
SON DAKİKA

Balkan Göçmenleri Türkiye’ye İlk Ayak Bastıkları Yer Sirkeci’de Buluşuyor

Bu haber 16 Ekim 2017 - 16:33 'de eklendi ve 77 views kez görüntülendi.

Zeynep Işıl Hamziç  Boşnak Medya

Balkan Göçmenleri, geçmişlerini anlamak ve geleceğe umutlarını aktarmak için 22 Ekim Pazar günü saat 14.00’te Türkiye’ye ilk ayak bastıkları yer olan Sirkeci Garı’nda buluşuyor.

1912 yılında başlayan ve 100 yıl süren Balkan göçleri ile Türkiye’ye gelen Balkan göçmenleri, Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Sirkeci Garı’nda düzenleyeceği “Bir Kofer, Bir Sandık” etkinliğinde sevinci ve hüznü bir arada yaşayacak.
 
2008’den bu yana düzenlenen etkinlikte Arif Şentürk, Faruk Yılmaz, Ramazan Güney, Rumeli Ekrem, Rüstem Avcı gibi sanatçılar sahne alacak.

Balkan halk oyunları, devlet sanatçısı Orhan Kurtuldu’nun yönetmenliğinde hazırlanan ve Tenor Aykut Yılmaz’ın eşlik edeceği göçü anlatan skeçler ve yöresel yemekler katılımcılarla buluşacak.

Türkiye’ye göç ve bu göçün etkilediği yaşamlara dikkat çekmenin yanı sıra Balkan kültürünün de tanıtımı amaçlanan etkinlikte, Moda Tasarımcısı Müesser Kurt’un hazırladığı ve koreografisini Asil Çağıl’ın yaptığı ‘Balkan Kıyafetleri’ defilesi ile yöresel kıyafetler de tanıtılacak.
 
Etkinlik alanında yer alacak fotoğraf sergisi ile Balkanlara ait fotoğraflar sergilenecek. Bunun yanı sıra Balkan kökenli yazarlar Dilek Ünal, Haluk Ecevit, Ramiz Çınar ve Salim Nizam Balkanlar ile ilgili yazdıkları kitapları katılımcılar ile buluşturacak.

‘GÖÇÜ YAŞATMALIYIZ’

Tarihte her nerede olursa olsun göçün acı bir anı olarak hafızalarda yer aldığını vurgulayan Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Gülen Aksu Türker, “Göç toplumlar için en acı ve zor tecrübelerden biri. Bu olaylardan her birimizin bir ders çıkarması ve bu dersi gelecek kuşaklara aktarması gerekiyor. ‘Bir Kofer, Bir Sandık’ etkinliğimiz ile göçün zor yüzünü hatırlatmaya ve çocuklarımıza anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

Kaynak:Posta

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok