Balkan Fırtınası veya Kararlı Güç Harekatı Nedir? » Boşnak Medya
SON DAKİKA

7 Savaş Suçlusu Yargılanacak !

Bosnadan Haberler, Haber

Balkan Fırtınası veya Kararlı Güç Harekatı Nedir?

Bu haber 06 Ağustos 2018 - 11:47 'de eklendi ve 270 views kez görüntülendi.
 
 

Zeynep Işıl Hamziç   Boşnak Medya

 
Hırvat ordusu tarafından 1995’te Sırp güçlerine karşı gerçekleştirilen “Fırtına” harekatı, her yıl Hırvatistan’da “özgürlüğe kavuşma günü” olarak kutlanırken, Sırbistan’da “yas günü” olarak anılmaktadır. “Fırtına” harekatında Sırp’lara karşı Nato tarafından bir saldırı düzenlenmiş bu sebeple binlerce kişi hayatını kaybetmiş ve 220 binden fazla kişinin de bu bölgeden sürgün edildiği yaklaşık 85 saat süren harekat olmuştur.Bu harekatın amacı bu bölgede Sırpların müdahalesini durdurmak ve çıkartmak olmuştur.
 
1-) “Fırtına veya Balkan Fırtınası” harekatı,30 Ağustos – 20 Eylül 1995 (De facto bombardıman 30 Ağustos – 1 Eylül, 5 Eylül – 13 Eylül, 4 Ekim ve 9 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi
 
2-)‘ Balkan Fırtınası’ adlı bir plana göre, Pentagon Sırpların askeri hedeflerine ve Sırbistan’daki elektrik santraleri, fabrikalara, depolara ve ulaşım yollarına bombardımana tutmak niyetindeydi. Bush’tan sonra iktidara gelen Bill Clinton, bu planların uygulanmasında kesin bir rol oynamıştır.
 
3-) ABD’nin baskısı altında bulunan BM Güvenlik Konseyini, 31 Mart 1993’te, Bosna-Hersek üzerindeki uçuş yasağını ihlal eden Sırp uçaklarının belirli şartlarda düşürülmesini öngören 816 sayılı kararı çıkarttı. Ardından da 12 Nisan günü, BM 816 nolu kararı uyarınca NATO’ya bağlı savaş uçakları Deny Flight (Uçuş Yasağı) Harekatı başlattı. Mart ve Nisan 1993’teki Srebrenica krizi üzerine, BM Güvenlik Konseyi, Körfez Savaşı’nda Irak’taki Kürt bölgeler için kullandığı ‘Güvenli Bölge’ formülünü benimsemiş ve 16 Nisan 1993’de çıkardığı 819 sayılı karar ile Srebrenica’yı ‘güvenli bölge’ olarak ilan etmiştir. Buna ek olarak BM, 6 Mayıs 1993’de çıkardığı 824 sayılı karar ile Jepa, Tuzla, Saraybosna, Gorajde ve Bihaç’ı ‘güvenli bölge’ kapsamına dahil ederek, güvenli bölge sayısını altıya çıkartmıştır. ABD’nin amacı, ‘güvenli bölgeler’deki Boşnaklara sivil Sırplara saldırması için yeşil ışık yakmak ve olası misilleme durumunda, Sırplara da karşı kuvvet kullanmaktı. NATO uçakları, Bosna-Hersek üzerindeki ‘uçuşa yasak bölge’nin ve ‘güvenli bölgeler’in korunması gerekçesiyle 28 Şubat, 10-11 Nisan, 5 Ağustos, 22 Eylül, 21-23 Kasım 1994 ve 25-26 Mayıs, 11 Temmuz, 4 Ağustos 1995 tarihlerinde Sırplara yönelik saldırılar gerçekleşti. Buna aynı zamanda anti-Sırp koalisyonu, Krayina Sırp Cumhuriyeti’ne ve Sırp Cumhuriyeti’ne ait bölgelerde keşif yaparak büyük operasyon hazırlıkları devam etti. Batı ve Müslüman ülkelerinden UNPROFOR askerleri, Krayina ve Bosna Sırp Ordularının teşkilat ve mevcudu hakkında bilgi topladıktan ve Sırp askeri hedeflerinin koordinatları belirledikten sonra bu bilgiler NATO’ya, Hırvatlara ve Boşnaklara gönderdi.
 
Hatta, CIA, 1994’te Arnavutluk’ta ve Braç Adası’nda, yeni bir üsler kurdu ve bölgedeki ‘potansiyel hedefleri’ belirlemeye başladı. Ambargoyu denetlemek için Adriyatik denizine 1991’de yerleştirilen NATO filosu yeni gemilerle filosunu da sürekli güçlendiriyordu. Bu amaçla Adriyatik Denizine uçak gemileri, güdümlü roket kruvazörleri ve denizaltılar bile gönderildi.
 
Srebrenica’nın düşmesi, Bosna Savaşında önemli bir dönüm noktasını oluşturdu.
 
21 Temmuz 1995 tarihinde Londra Konferansı’na katılan 16 ülke dışişleri ve savunma bakanları, Sırp Cumhuriyeti’ne karşı sadece “esaslı ve kararlı bir tutum izleme” konusunda karara vardılar. Aynı gün NATO’nun BM ile yaptığı gizli anlaşma taslağı ortaya çıktı. Bu anlaşmanın hukuk dışı olmasına rağmen Rusya Dışişleri Bakanı Andrey Kozırev, Batı’nın Rusya’nın Çeçenya politikaları üzerindeki baskısını hafifletmesi karşılığında NATO ile BM arasındaki gizli anlaşmayı kabul etmiştir. Diğer deyişle, Andrey Kozırev, Sırp Cumhuriyeti’ne saldırmaları için NATO’ya açık kart verdi.
 
4-) 24-25 Temmuz ve 1 Ağustos 1995 tarihlerinde NATO Konseyi Brüksel’de yaptığı toplantıda, ABD casus uydularının, CIA’ye ait pilotsuz keşif uçaklarının ve BM görevlilerin verilerine dayanarak, hava bombardımanı için seçilmiş Bosna Sırp hedeflerin listesini tutmuş ve Sırp Cumhuriyeti’ne saldırı planı onaylamıştır. Bundan hemen sonra, 26 Temmuz’da BM Genel Sekreteri Butros Gali, NATO’nun Sırplara karşı düzenlemesi olası hava operasyonları için karar verme yetkisini, Bernard Janvier’e devretti. 4-8 Ağustos 1995 tarihleri arasında Hırvatistan Ordusu, NATO ve Boşnak 5. Kolordu, büyük bir operasyonla Krayina Sırp Cumhuriyeti’ni ve Batı Bosna Cumhuriyeti’ni yıkmıştı. Fırtına Harekâtı, MPRI tarafından planlanmış ve kısa sürede çok başarılı olarak, bölgedeki askeri güç dengesini ABD müttefikleri Hırvatlar ve Boşnaklar’ın lehine değiştirmiştir. Fırtına Harekatından hemen sonra, 10 Ağustos 1995’te Zagreb’deki Pleso Havaalanında Eski Yugoslavya’daki UNPROFOR’un Komutanı Fransız General Bernard Janvier ve NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Amerikan Amiral Leighton W. Smith ‘karşılıklı anlayış muhtırası’nı imzaladılar.BM Anayasasına aykırı bir şekilde yapılan bu gizli anlaşma, “dual-key” (“iki anahtar”) düzenlemesini ortadan kaldırmış ve NATO’ya Eski Yugoslavya’da askeri güç kullanımı konusunda sınırsız ve süresiz yetki vermiştir.
 
5-) 28 Ağustos 1995’de bir bombanın Saraybosna’da bir pazar yerine düşerek  Markale Katliamının gerçekleşmesi ve Boşnak sivilerin ölümüne, 90 kişinin de yaralanmasına yol açması, Deliberate Force operasyonunu tetikledi. Bosna-Hersek’te ki UNPROFOR Komutanı İngiliz General Rupert Smith, bombalı katliamdan Sırpları sorumlu tuttu ve korkunç saldırıya “güçlü bir şekilde karşılık verileceğini” bildirdi.Ve 29 Ağustos akşamı Amerikan Amiral Smith Sırp Cumhuriyeti’ne saldırı emrini verdi.
 

Saldırı Hava Harekatı Nasıl Gerçekleşti

 
EF-111A Raven Savaş Uçağı Aviano Üssü’nde Bosna Sırp hedeflerine hava akını düzenlemeye hazırlanırken (12 Eylül 1995) 30 Ağustos günü saat 02.00’te İtalya’daki üslerden ve Adriyatik’teki USS Theodore Roosevelt ve USS America uçak gemilerinden havalanan 60’ı aşkın uçağın, Saraybosna çevresindeki Bosna Sırp mevzilerini vurulmasıyla başlayan yoğun bombardıman 12 gün sürdü. Pentagon, Irak’ın askerî potansiyelinin tamamen imhasıyla sonuçlanan Çöl Fırtınası hava harekatında kullandığı özellikleri göz önünde tutularak Sırp Cumhuriyeti Ordusunu zayıflatmak amacını gütmüştür. Bunun dışında, Fırtına Harekâtıyla Krayina’yı bozguna uğratan Hırvat-Boşnak güçleri, Amerikan-İngiliz-Kuveyt-Suudi kara birlikleri rolünü oynayacaktı.
 
NATO’nun saldırılarında Nevesinje’de, Bijeljina’da, Saraybosna’da (Sırpların çoğunlukta olduğu Hadžići, Ilidža, Ilijaš, Novi Grad ve Vogošća), Pale’de, Lukovica’da, Čajniče’de, Foča’da, Vişegrad’de, Han Pijesak’ta, Rogatica’da, Vlasenica’da, Miliçi’de, Sokolac’ta, Kalinovik’te, Lisina’da, Banya Luka’da, Kasindol’da, Pavlovac’ta, Crna-Rijeka’da, Svinjara’da, Doboj’da, Pecanje’de, Kozara, Majevica, Ozren ve Jahorina dağlarında, Gorajde ve Tuzla yakınlarında çok sayıda askeri ve sivil hedef vuruldu.
 
Hava saldırıları sonucunda hava savunma sistemleri, radar ve haberleşme sistemleri, iletişim ve komando merkezleri, ağır silahların mevzileri, silah depoları, askeri üsler, kışlalar, silah fabrikaları, uçaksavar topları, köprüler, televizyon vericileri, radyo istasyonları ve su kuleleri tahrip edilmiştir. Bu da Bosna Sırp birliklerinde ağır bir zayiata sebebiyet verdi ve ordu düzeni bozulup maneviyatı kırıldı. Ezici bir üstünlük sağlayan Hırvat ve Boşnak güçleri, Bihaç-Una nehri, Drvar-Mlinişte-Vigorog-Donji Vakuf ve Maglaj-Vozuća-Orahovica cephe hatlarını yarmayı ve Sırp Cumhuriyetine ait 4.000 kilometrekarelik topraklarını işgal etmeyi başardılar. (bakınız: NATO destekli etnik temizlikler)
 
Uluslararası camianın olanlar karşısındaki tepkisizliği NATO’culara cezasızlığın tadını vermiş dünya kamuoyunun gözünün önünde bombalar sivil hedeflere (cephe hattından 100 kilometre uzaklıktaki şehirler ve köyler dahil olmak üzere) isabet ediyor ve çok sayıda insan yıkıntılar altında gömülü terkediyordu. 
 
NATO’cular ‘misilleme harekatı’ başlatarak ilk fırsatta Radovan Karaciç’i öldürmek amacını gütmüşlerdir. Harekatı ilk günü Sırp Cumhuriyeti başkenti Pale birkaç kez havadan bombardımana uğramıştı, idare binaları ve Karaciç’in ikametgâhı tahrip edilmişti. Bunlarla birlikte NATO, Karaciç’in Saraybosna’da bulunduğu haberi sebebiyle Sırp Saraybosnasını yoğun bir bombardımana tabi tuttu. Üç günlük bombardımanlar sonucu Haciçi’de evlerin 100’den fazlası, su kalesi, benzin istasyonu tahrip edilip Ortodoks Mezarlığı hasar gördü. Uşivak’taki 40 ton kimyasal maddenin bulunduğu bir depo da hasar gördü.
 
30 Ağustos günü NATO tarafından Rogatica’ya atılan 1.000 kg’lık bomba, on kişinin ölmesine, beş insanın da kalıcı yaralar edinmesine neden oldu. Aynı gün Kasindol hastanesi hasar gördü, Nevesinje Belediye Sarayı, Majevica Dağındaki Sırp köyleri ve Lukavica Teknik Üniversitesi vuruldu. 250 sivil Üniversitesi’nin mahzenlerinde siperlendiler. NATO, Kmur Tepesindeki verici ve Çayniçe’nin çevresindeki sivil hedeflerini de vurdu. Podrinje bombalamaları sürdürülürken, Srbinje ile Gorajde arasındaki Ustikolina köyüne atılan füzeler ve ağır bombalar nedeniyle evlerin birçoğu yakıldı.31 Ağustos günü NATO tarafından Ozren Dağı yakınındaki Kalauzoviçi ve Komar köylerinin bombalandı.
 
5 Eylül günü NATO, Sırp ağır silahlarını Sırp Saraybosna’sının dışına çekmeme bahanesi kullanarak hava akınlarını tekrar başlattı. Karaciç’in muhtemel barınağı bulunduğu Haciçi’nin ve VRS karargâhı yerleştiği Han-Pijesak’ın temel hedefler olduğundan bu kasabalara 5-11 Eylül arası adet ve misket bombası dışında 5.800 uranyumlu füze ve bomba atıldı. Han-Pijesak’ta mülteci kampları, çiftlikler, su tesisleri gibi unsurlar temel saldırı hedefleri oldu. Kent elektriksiz ve susuz kaldı, nüfus sığınaklara kaçtı. Haciçi’ye, Lukavica’ya, Pavlovac’a, Vraçe’ye, Pale’ye ve İgman Dağındaki köylere saldırıları sonucu onlarca konut, üç transformatör merkezi, iki su kulesi, dört erzak deposu, hamam,çamaşırhane ve Teknik Onarım Fabrikası  kırıldı, Sırp Saraybosnasında elektrik ve su kesildi. Hedefini şaşıran bombalar Sırp Saraybosna’sın da ki Rus UNPROFOR Taburu mevzilerine düştü.
 
Ayrıca, Güney-Doğu Bosna ve Doğu Hersek şehirlerine hava akınları artmaya başlamıştı. 6 Eylül tarihindeki Vişegrad Bombardımanı 110 kw’luk enerji nakil hattını kesti. 5-6 Eylül günlerinde, Nevesinje’ye atılan onlarca füze ve 1.000 kg’lık bomba büyük maddi hasara ve sivil kayıpların bilinmeyen sayısına neden oldu.
 
9 Eylül sabahı ise, NATO Nevesinje radyo televizyon kulesine vurdu, 2 kişi öldü, birkaç kişi de yaralandı. Ratko Mladiç’in doğum yeri olan Kalinovik kenti bombardımanı en barbar şekilde uygulandı. Şehir merkezindeki bütün evler, vericiler, su tesisleri ve Kızılhaç deposu tahrip edildi. Srbinje’de büyük binalar, depolar, posta-telefon-telgrafhane, maden işletmesi, köprüler vuruldu. Kalinovik ve Srbinje elektriksiz ve susuz kaldı. Nüfusu civar ormanlara ve mağaralara kaçıp açık havada ve soğuk yerlerde vakit geçirmek zorunda kaldı. Srbinje mülteci kampına ve Mostar yakınındaki Zivlje köyüne karşı NATO’nun düzenlediği bombardımanlarda 11 kişi öldü, 17 kişi de yaralandı. Praçe, Sutjeska, Ilova va Bistrica nehirleri üzerindeki köprüler bombardımanlarla yıkıldığından yaralıları hastaneye götüremedi. Bir hamile ve bir hasta hastanelere gelirken öldüler.
 
Fransız uçağı, Majevica Dağındaki İletişim Merkezine 1.000 kg’lık bomba attıktan sonra Sırp Cumhuriyeti başkenti Pale ile telefon bağlantısı kesildi.
 
7 Eylül günü Doboj’a 1.000 kg’lık bomba da atılmış, yıkıntıların altından çıkarılan sivil sayısının 15 olduğunu ve 5 yaşından önceki 4 çocuğun da dahil olduğunu tespit edilmiştir.
 
Tomahawk füzesi saldırısından sonraki Lisina iletişim istasyonu (10 Eylül 1995) 9 Eylül Cumartesi günü NATO, operasyonu genişleterek Banya Luka, Bosanska Krupa, Gradişka, Sanski Most, Sanica, Klyuç, Petrovac, Drvar, Prnyavor, Tesliç, Sırp Saraybosnası, Pavlovac, Srbinje ve Kozara (verici istasyonu tahrip edildi), Majevica, Jahorina, Igman dağları gibi Sırp Cumhuriyeti’nde hedeflere bir vuruş yaptılar.
 
Tesliç yakınındaki Gornja Radonja’nın vurulması sonucu 4 Sırp evin tahrip edildiğini, 2 kişinin yıkıntılar altında kaldığını, 1 kadın ve 3 çocuk yaralandığını bildirildi. 9 Eylül saat 20:30’da Semizovac-Srednje yolundaki Ljubina nehri üzerinde köprüden geçen arabaya roket saldırısı 26-yaşındaki kız Radmila Galinac ve kardeşi Radenko Galinac’ın ölümüne yol açtı.
 
10 Eylül sabahının erken saatlerinde Amerikan kruvazörü USS Normandy’den fırlatılan 13 Tomahawk füzesi Lisina’da (Banya Luka) Bosna Sırp askeri hedefleri vurdu. Akşam Tomahawk’lı saldırı ardından Banya Luka’ya yoğun hava akınları başladı. NATO savaş uçakları, iletişim merkeleri, radyotelevizyon vericileri, elektrik ve su tesislerinin üstüne 250, 500 ve 1.000 kg’lık bombalar atıyordu.[19] Pazar günü NATO, Srbinje, Han-Pijesak, Gorajde yakınındaki Trovrh, Sekoviçi, Majevica, Kalesija, Vişegrad, Bosanska Krupa (aynı zamanda Una nehrinin Batı kıyısındaki Boşnaklar Krupa’yı top ateşine tuttu ), Jasenica’yı da bombalıyordu. Bir bomba Prnjavor’un 12 km güneyindeki Donji Vijacani köyünde kilise ile okul arasında yere düştü, ama patlamadı (Pentagon, eski silah ve cephanenin imha işlemine para harcamamak için kullanım süresi geçmiş bombalar ve füzeler kullandı).
 
11 Eylül saldırıları yeniden Mladiç’in doğum yeri olan Kalinovik’e karşı gerçekleştirdi. Bu saldırıda şehir fiilen tamamen yıkıldı ve birçok sivil  yaralandı. Voçani köyü (balık çiftliği, okul ve su boru hattı hasar gördü), Srbinje (1 sivil öldü, birkaç kadın ve çocuk yaralandı) ve Banya Luka pazartesi günü NATO da kurbanı oldu.
 
12 Eylül günü Doboj’da Usora sanayi merkezindeki binalar alevler içindeydi, 2 kişi öldü, birkaç kişi de yaralandı. Ayrıca, Boşnak birlikleri, Vozuça’yı kuşattıkça Doboj’u ateşe tutmaya başlatmıştı.13 Eylül tarihindeki Doboj’a uyumlu NATO-Boşnak saldırısı sonucu 5 kişi öldü ve 10’dan fazlası yaralandı.
 
Çarşamba günü NATO, BanJa Luka’yı ve Sırp Saraybosnası’nı bombalamaya devam ediyordu. Sırp Saraybosnası salgın hastalıkların tehdidi altında bulunduğunu belirtildi. Çünkü hava akınları öylesine sık sık ki, cesetler gömülemiyor ve birkaç gün boyunca yıkıntılar altında kalıyordu.Sırp Cumhuriyeti Başkomutanı Ratko Mladiç, 26 Eylül 1995’te düzenlediği basın toplantısında, NATO’nun Sırp Cumhuriyeti’ne 10.000 ton patlayıcı attığını bildirdi.
 

Kara Harekatı

 
23-25 Temmuz 1995’te 19th Regiment Royal Artillery’ne mensup 400 asker Saraybosna’da stratejik öneme sahip İgman Dağı’nı ele geçirdi. Daha sonra İngilizlere 1.300 Fransız ve 170 Hollandalı da katıldı. İgman Dağına yerleştiren BM Acil Mukabele Gücü  105mm’lik hafif toplara, 155 mm’lik AMX 30 AuF1 tanklara ve 120mm’lik havanlara sahipti.
 
İngiliz topçuları Sırp Saraybosnasını bombalıyorlar.30 Ağustos günü saat 04.30’te hava akınlarının hemen ardından BM Acil Mukabele Gücü topçu birlikleri, Sırp hedeflerini dövdü. Sırplara saldırı emri İngiliz General Rupert Smith’ten aldı. 30 Ağustos-13 Eylül arasında İngiliz-Fransız-Hollanda birliği, Sırp top bataryalarını, tanklarını, havan mevzilerini ve NATO uçaklarını vurabilecek uçaksavar toplarını susturuyordu. Harekâtın ilk gününde Sırp Saraybosnasına atılan mermi sayısı 600’dü. Bundan sonra BM Acil Mukabele Gücü her gün 1.000 top/havan atışı yaptı. Kara harekatını diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise, harekatın, MPRI askeri danışmanlarının Boşnak Ordusu Saraybosna Karargâhı’nda bulundukları sırada gerçekleştirilmiş olmasıdır. BM Acil Mukabele Gücü, NATO ve Boşnak Ordusu uyumlu eylemlerde bulunarak aynı Sırp hedeflerini bombaladı. Bu yüzden Boşnaklar Grbavica bir bölgesindeki birkaç mevzileri ele geçirebildiler.
 
Müslüman Saraybosnasının batısındaki ve güneyindeki Sırp kasabaları ve köyleri de, her gün İgman Dağından bombardımanına uğruyordu. BM Acil Mukabele Gücü tarafından top ve havan ateşinin Sırp Saraybosnasında konutları ve otobüs durağını tahrip ettiği, onlarca sivili hayatını kaybettirdiği kaydedildi. Hava bombardımanı sonucu yangını söndürmeye çalışan itfaiye arabaları da top atışına tutuldu. 8 Eylül günü ise Fransız topçusunun fırlattığı mermi Blažuj hastanesini vurmuş, 10 hasta ve hemşireyi öldürmüş, 22 kişiyi de yaralamış.
 

Ateşkes

Sırpların ağır silahlarını 20 km’lik kapalı alanın dışına çekmediğini bahane eden NATO 30 Ağustos – 1 Eylül, 5 Eylül – 13 Eylül tarihlerinde Bosna Sırp hedeflerini bombaladı. 5-20 Eylül içinde Sırplar, ağır silahlarını ve 250 tankı Saraybosna’dan çekmek zorunda kaldılar. Bunun üzerine Bernard Janvier ve Leighton W. Smith tarafından alınan karar doğrultusunda yapılan ortak açıklamada, Sırpların Saraybosna etrafındaki ağır silahlarını çekme konusunda BM şartlarına uyduğu, bu nedenle şu an için yeni bir hava operasyonuna gerek olmadığı yolunda görüş birliğine varıldığı kaydedildi.
 
4 Ekim 1995’te NATO savaş uçakları, Sırpların füze bataryalarına üç ayrı hava akını düzenledi. NATO Sözcüsü Binbaşı Dag Christensen yaptığı açıklamada, hava akınlarını doğrularken, Sırplar’ın radarlarının, Bosna üzerindeki uçuş yasağını denetleyen NATO uçaklarına kilitlendiğini, bunun üzerine NATO uçaklarının kendilerini savunmak amacıyla Sırp füze bataryalarına HARM füzeleri fırlattığını söyledi.
 
8 Ekim 1995’te Boşnaklar, NATO hava desteğini sağlamak için Tuzla yakınındaki Živinice mülteci kampını bombaladılar. Saldırı sonucu 9 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi. Bu olay üzerine harekete geçen NATO uçakları, Sırp kontrol ve komuta merkezlerini tahrip ettiler.
 

Kararlı Güç Harekâtı Hakkında Önemli Bilgiler

 
 1- Kararlı Güç Harekatı, NATO tarihinde ilk kapsamlı askeri harekatıdır.
 
 2- Kararlı Güç Harekatı, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri Avrupa’daki ilk yoğun bombardımanıdır. NATO uçakları tarafından 12 gün içinde Sırp işgali altındaki Bosna-Hersek topraklarına atılan bomba sayısı, Nazi Almanyası uçakları tarafından İkinci Dünya Savaşı döneminde bütün Yugoslavya topraklarına da atılan bomba sayısından daha fazladır.
 
3- Kararlı Güç Harekatı esnasında Avrupa tarihinde ilk defa Tomahawk saldırısı gerçekleşti. Bosna Savaşı’ndan önce Tomahawk füzeleri 1991 (Çöl Fırtınası Harekatı) ve 1993 yıllarında da Irak’a karşı kullanılmıştır. Avrupa’da ilk defa olarak AGM-88 HARM (“Yüksek-hızlı Anti-Radar Füzeleri”) ve GBU-12 (GBU-24) Paveway (“Lazer güdümlü bombalar”) da kullanıldı.
 
4- 1 Eylül 1995’te, Nazi Almanyası’nın Polonya’ya saldırmasından 56 yıl sonra Saraybosna çevresindeki Sırp Cumhuriyeti Ordusu mevzilerine yönelik NATO hava akınına Alman Tornado uçakları da katıldı.
Tarihinde ilk defa olarak 13 Eylül günü ABD’nin Moskova’daki Büyükelçisi RPG-26 saldırısına uğradı. 15 Eylül günü ise bir adam, Komsomolskaya Pravda gazetesine telefon edip, “13 Eylül 1995 tarihindeki eylem, Bosna şehirlerine ve köylerine bombardımanı protesto etmek için düzenledi. Biz, yurtsever Rus subayları temsilcileri, ABD hükümetinden Sırplara karşı gerçekleştirilen soykırımı derhal durdurmak istiyoruz” bildirdi. İkinci defa olarak NATO’nun Yugoslavya’yı bombalaması nedeniyle ABD’nin Moskova’daki Büyükelçisi 28 Mart 1999’te AK-47 saldırısına da uğradı.
 
5- 1995 Eylül ayında Minsk’teki BM, ABD, Almanya ve İtalya Büyükelçilikleri önünde Sırp milliyetçiler tarafından protesto gösterileri yapıldı. Mitinglere katılanlar ellerinde “Hitler ve Mussolini torunları kendi işini yapmaya devam ediyorlar!” yazılı dövizler taşıdılar.
 
6– 9 Eylül 1995’te, NATO hava akınları ABD`nin başkenti Washington’da protesto edildi. Önce Pittsburgh, Boston ve Doğu Kıyısı’nın diğer şehirlerde yaşayan Sırplardan oluşan gösterici grup Beyaz Saray önünden yürüyüşe geçti. Göstericiler “Adolf Hitler Bill Clinton’la gurur duyabilir!” yazılı pankart taşıdı. Sırplara göre bunun iki nedeni var; 1.si Sırp soykırımı ABD’nin desteğiyle gerçekleştiriliyor. 2.si Hırvatistan, Hitler’in 1941’de kurup ABD’nin 1991’de yeniden kurduğu Nazi Devletidir. Protestocu grup daha sonra Nazi soykırımı kurbanları anısına inşa edilen Amerikan Soykırım Anma Müzesi’ne doğru yöneldi. Sırp protestocuları, Sırplar II.Dünya Savaşı’nda faşizme karşı savaşırken Hırvatlar ve Boşnakların Hitlerin tarafını tuttuklarını vurgulayarak, Hırvat-Boşnak propagandasının Amerikalı Yahudi Örgütlerini etkisi altına almasından dolayı üzüntülerini bildirdiler.
 
6- Vatikan resmi yayın organı L’Osservatore Romano gazetesinde Papa II. Jean Paul’ün NATO müdahalesini memnunlukla karşıladığını bildirildi.[kaynak belirtilmeli][10] Önce 23 Temmuz 1995 tarihinde II. Jean Paul, Bosna’da “adil savaş” (“guerra giusta”) başlatmak için NATO’ya çağrıda bulundu.
 
7- Tıpkı 1991 yılındaki ABD’nin Irak’a saldırısı gibi ABD’nin Sırp Cumhuriyeti’ne saldırısı müslümanların katledilmesi sebebiyle Müslüman ülkelerin çoğu tarafından desteklendi. Suudi Başbakan Yardımcısı Abdullah bin Abdül Aziz, Suudi Arabistan’ın NATO hava kuvvetlerinin Sırplara karşı ibret verici insani müdahalesini savunduğunu belirtti. Suudi Veliaht Prensi, Saraybosna’daki Müslüman sivillere yönelik Sırp saldırıları da kınayarak Sırp askeri birliklerine karşı cezalandırma operasyonlarının şiddetlendirilmesini istedi. İKÖ Genel Sekreteri Hamid Algabid ise, Dakka’da düzenlediği basın toplantısında, İKÖ’nun öteden beri Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü hava kuvvetleriyi Sırp hedeflerine darbe indirilmesi amaçla kullanmadan yana olduğunu vurguladı.
 
8- Avrupa’da ilk defa yoğun olarak Kararlı Güç Harekatı’nda zayıflatılmış uranyum içeren bombalar kullanılmıştır. Kuveyt’te ve Irak’ta 1991 Körfez Savaşı’nda ilk defa kullanılan uranyumlu silahlar, yüksek oranda radyasyonların çıkmasına neden oldu ve ağır eleştirilere uğradı. Fakat 1995 yılı Balkan’daki durum 1991 yılı Irak’taki gibi değildi. Ratko Mladiç, Saraybosna’da radyoaktif silah kullanımı tespit edip UNPROFOR’a ve medyaya rapor ettiği halde ‘insan hakları’nı savunan kuruluşlar, NATO ‘insan müdahalesi’ni açıkça desteklediler. Uranyumlu bombaların Balkanlar’a atıldıkları saatlerde ‘insan hakları’ savunucuları ve ekolojistler Fransa’ya karşı anti-nükleer kampanya düzenlemekle meşguldüler.
 
9- 6 Eylül 1995’te Fransa, nükleer patlama denemeleri üzerindeki moratoryumu kaldırıp Güney Pasifik’teki Mururoa Mercan adasında yapacağını açıkladığı bir dizi nükleer denemenin ilkini gerçekleştirdi. Fransa Başbakanı Alain Juppé, nükleer denemenin büyük tepkilere yol açmasının ardından yaptığı açıklamada, nükleer denemeyi Almanya’nın güvenliğini garanti altına almak ve Avrupa’nın ortak savunma stratejisini güçlendirmek amacıyla yaptıklarını belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok